Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата откри 14 дка незаконни будки по морските плажове

Вместо да удържи на концесионерите банковите гаранции, МРРБ пише писма

4 коментара
Северният плаж на Слънчев бряг

Плажове без свободен достъп, претрупани със заведения и атракциони, множество незаконни строежи, но за сметка на това без медицинско обслужване и достатъчно спасители. Това е бедствената картина на родното Черноморие, която видя и Върховната административна прокуратура през това лято. Проверката бе проведена от регионалното министерство (МРРБ) под надзора на държавното обвинение. Тя започна в края на юни и резултатите от нея бяха оповестени в понеделник.

Въпреки множеството нарушения регионалното министерство просто не им налага глоби, а се пишат предписания до безкрайност, констатират от прокуратурата. Изводът на прокурорите е, че МРРБ се справя чудесно с контрола, но остава отворен въпросът как точно става това, без да се налагат санкции.

Нарушенията са буквално навсякъде. Статистиката показва, че 112 морски плажа са дадени на концесия или под наем. На 92 плажа са установени 730 нарушения на договорите, някои от тях драстични. Глоби или прекратяване на договорите обаче няма.

Само на плаж "Корал" са установени 10 незаконни строителни разрешителни, които са протестирани пред съда. Четири от исканията на държавното обвинение за прекратяване на разрешителните са уважени.

Най-сериозните нарушения са на плаж "Слънчев бряг север". При законово задължение да се осигурява 50% площ за свободно плажуване, там площта е 38% и ползващите без пари ивицата почти не могат да влязат в морето. На пясъка има поставени с 1.3 декара повече от записаните в концесионния договор преместваеми търговски площи и с 3.1 дка над допустимите допълнителни обекти като батути, места за масажи и др.

Много тежки нарушения на договорите са установени още по плажовете в Бяла, Поморие, Черноморец, Созопол, Лозенец, Несебър, Бутамята (Синеморец), Смокините, Ахтопол, Чайка и Китен. Прави впечатление, че повечето нарушители управляват плажове на юг от Варна. Изключение от тази тенденция прави ивицата на Кранево, където също са намерени тежки нарушения.

Общо по цялата плажна ивица са поставени 13.7 декара незаконни търговски площи. Извън случая със Слънчев бряг най-тежки нарушения има в Бургас. На централния плаж в морския град има близо 300 квадрата незаконни преместваеми обекти и незаконни будки с обща площ 1.1 декара. Подобно е положението на  плаж "Бургас – север", където има 1.5 декара незаконни места за търговия. Малко по-зле са нещата на централния плаж в Поморие, където е разположен цял незаконен базар с площ от 1.665 декара. Все пак рекордът си остава в Слънчев бряг.

На фона на този кич и беззаконие регионалното министерство не налага глоби, става ясно от доклада на прокуратурата.

Какви са основните изводи на държавното обвинение:

Непосредственият достъп до плажовете по българското Черноморско крайбрежие не се осъществява свободно и безплатно за гражданите, в рамките на законовите изисквания за това.

Общата площ на преместваемите обекти и съоръжения, поставени върху територията на проверените морски плажове и на допълнителните търговски площи, надвишава площта, посочена в закона.

Зоните за разполагане на платени плажни принадлежности не са равностойни като достъп до морето със зоните за свободно разполагане на плажни принадлежности. С не по-малка значимост са негативните констатации по отношение на осигуряването на задължителните дейности, свързани със здравно и медицинско обслужване; обезопасяване на прилежащата акватория, санитарно-хигиенното поддържане и водноспасителната дейност.
            
Проблемът е, че при всички тези нарушения, единственото, което е направила дирекция "Концесии" при регионалното министерство, е да изпрати писма до концесионерите да ги отстранят. От ведомството твърдят, че ще започнат да налагат глоби, ако нарушителите не отстранят проблемите в поставения им срок.

Прокуратурата обаче напомня, че в определена част от концесионните договори е предвидено, че при нарушение се прибират веднага парите от банковата гаранция. Това не е правено.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Londoner
    #4

    А Тиквата ме кара да ходя на море в България. Алоооо, ти добре ли си?

  2. pinocchio
    #3

    докато държавата ни е пропита от корупция, докато институциите призвани да осигурят спазването на закона най-нагло го погазват, ще тънем в мръсотия и в буквалния и в преносния смисъл на думата...

  3. marij
    #2

    А къде ходиха до тоалетна тези уж държавни чиновници при обиколката си, защото аз не знам някъде на плажа да има поддържана тоалетна... от социалистически тип, без тоалетна чиния, за такава не смея и да мечтая. Може би те смятат, че в морето може да се върши тази работа, тъй като изибщо не следят за наличност на тоалетни по плажа.

  4. kacurana
    #1

    "в определена част от концесионните договори е предвидено, че при нарушение се прибират веднага парите от банковата гаранция. Това не е правено." Не е правено, защото аналогични на тези суми са отивали в джобовете на чиновниците от МРРБ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.