Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата проверява 14 големи приватизационни сделки

29 коментара
Снимка: БГНЕС

В прокуратурата е постъпил доклад от ДАНС за 14-те най-големи приватизационни сделки, начело с тази за несъществуващия комбинат "Кремиковци". Те са разпределени на прокурори от върховната прокуратура, които ги анализират, съобщи шефът на държавното обвинение Иван Гешев. Проверява се дали има данни за престъпления, дали давностните срокове са изтекли, преглеждат се стари дела за същите сделки.

Ако до разследвания не се стигне, прокуратурата е готова да подаде сигнали до съответните министерства, които биха могли да искат разваляне на сделките. Давност за тяхната нищожност няма, обясни Гешев.

Ако можехме да атакуваме сделки...

Това е пореден опит от последните години за "ревизия" на приватизацията. Досега всички са били несупешни. Въпреки това прокуратурата щяла да опита. Държавното обвинение няма правомощие да поиска развалянето на такива сделки. Гешев припомни, че то е било отнето при "друг главен прокурор" (това се случи с промяна в ГПК по времето на Никола Филчев).

"Това беше направено според мен съзнателно и беше политическа цел на онова управление, за да може да се краде безнаказано", заяви Гешев.

Преди четири месеца стана ясно, че ГЕРБ имат намерение да започнат консултации за промяна в конституцията, чрез които да отпадне на давността за наказателно преследване на приватизационните сделки и така да се даде възможност за разследването им.

Управляващите обявиха, че подкрепят инициативата на Гешев, но не очакват да има наказани.

Брутална кражба и грабеж

Според него това ще е изключително трудна задача, тъй като става дума за около 7 хил. сделки, като в тази цифра не е включена т.нар. общинска приватизация, т.е. реално са по-голям брой. Активирането на държавата две десетилетия по-късно обаче било с цел да се получи някаква справедливост.

"Приватизационният процес беше една брутална кражба и грабеж и бяха ограбени над 90% от българското население, спечелиха единици и станаха милионери за една нощ. Идете в който и да е български град и ще чуете една и съща история и тя е как заводът е продаден без и този завод, който е построен с парите, с удръжките от заплатите на хората в града е станал собственост на един човек, после, в 90% от слуаите е нарязан аз скрап или не функционира вече. Тази страница трябва да бъде в някаква степен затворена", обясни Гешев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #29
    Отговор на коментар #27

    Тази оценка не е моя, а от справочници. Освен това става въпрос за пари влезли в хазната, а не за оценка активите и действителната стойност на предприятията. Разликата между едното и другото е в джоба на приватизаторите.

  2. Крис
    #28

    Класическа ПР акция за отклоняване на вниманието. Отсега се знае, че ефективността ще е нулева. Каскетът изпълнява линията заради която е сложен - да мъти общественото внимание като симулира дейност.

  3. геро
    #27
    Отговор на коментар #26

    За цвета и идеологиятя на крадците по време на кражбата сте прав. Само дето голяма част от тях вече се бяха пребоядисали и сменили партийните си книжки.Оценявате приватизираните активи на 10.6 млрд. лв., а #17 твърди, че само Балкан е струвал 3 млрд. Наемате ли се да поспорите с него за числата?

  4. trezwomislesht
    #26
    Отговор на коментар #25

    Тези дето извършиха приватизацията не след '89, а през '97-2004 нямат нито цвят нито идеология. Те са деца и внуци на всеки, за когото идол е бил златния телец. Има ги и партийни и безпартийни, и от БСП и от ОДС и от НДСВ. Историята не трябва да се гледа през очилата на политическите пристрастия.

  5. BLM
    #25
    Отговор на коментар #4

    Приватизацията след 1989 г. е дело на техните деца и внуци.

  6. trezwomislesht
    #24
    Отговор на коментар #20

    Ти само като прочетеш нещо написано срещу Костов и пощръкляваш. Всичко описано от теб е вярно, само че за едно следващо управление. Единствено правителството на Виденов върна 1,5млр от външния дълг на страната и подписа Стенд-бай споразумение с МВФ за постепенно уреждане на задълженията. В края на 1996 г. Виденов предложи да се въведе Валутен борд като спасителна мярка пред задаваща се финансова катастрофа, но идеята не бе приета. Управлението на Виденов бе белязано и от банковата криза, предизвикана

  7. Един препатил
    #23

    А нещо за прокуратизацията на ритона от колекцията на Божков?

  8. Лизи Гугуткова
    #22

    Масовата приватизация неслучайно е стартирана от кабинета Виденов – с визията, че това е по-социалното и по-справедливото раздържавяване, при което активите на държавата стават собственост на българските граждани. Може би някой наистина си е представял нещата така. Под прикритието на това понятие всъщност е реализирано масирано разграбване на държавни активи с огромна стойност – на тезгяха са извадени 1050 български предприятия, които имат регистриран капитал в размер на 217 млрд. тогавашни лева.

  9. trezwomislesht
    #21
    Отговор на коментар #18

    Спретнаха му го, защото разбраха, че няма как да се нагушат докато той управлява приватизацията. Спретнаха му го и свои и чужди.

  10. Лизи Гугуткова
    #20

    Систематичното ограбване на страната до и след 1994г.при Жан – като основни участници в него са именно фигурите,
    свързани комунистическата номенклатура и тайните служби, които продължават да управляват негласно и задкулисно, свързани в невидима мрежа.

    Ичезването на една не малка част от парите от външния дълг, превъртането им през „неявните” фирми на Държавна сигурност (ДС),
    превръщането на контрабандата в негласна държавна политика, появата и заякването на престъпните групировки, рекетът и силовото

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.