Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата разработва критерии за възлагане на делата на следователи

Евгени Диков: Следствието е в клинична смърт

5 коментара
БГНЕС

Планът за действие на прокуратурата предвижда разработването на критерии за възлагане на делата на следователи. Това съобщи новият директор на Националната следствена служба (НСлС) Евгени Диков пред БНТ. По думите му в момента един следовател има 15 дела за година, докато друг работи само по едно.

"Следствието е в клинична смърт и това се доказа от анализ на специалисти и външни експерти", каза Евгени Диков. Според него това е факт от 6-7 години – откакто е приет новият Наказателно-процесуалният кодекс и няма категорично регламентиране на видовете дела, по които да работят следователите от НСлС.

Промяна в системата може да настъпи само ако се създадат обективни критерии, които да бъдат задължителни за окръжните прокурори – в кои точно определени случаи делата да се възлагат на следователи, смята Диков.

Това е предвидено в плана за действие на Прокуратурата, одобрен от Висшия съдебен съвет. Трябва да се разработят обективни критерии, които да посочат кои дела би следвало да се възложат на следователи, смята Диков.

"На практика в следствените отдели към окръжните прокуратури се възлагат дела по преценка на окръжния прокурор. В случай, че той има някакво отношение към определен следовател или самия ръководител на следствения отдел – просто не се възлагат дела", обясни директорът на Националното следствие.

Според него най-добрият вариант е законодателна промяна. Като междинен етап може да бъде направено и едно указание за изпълнение от страна на окръжните прокуратури, допълни Диков.

Той беше кандидат за директор на Националното следствие за втори път. Според него различното е, че предишният път колегите му са заложили на по-опитния Бойко Найденов. Тогава самият Диков не е имал административен опит, който е придобил през последните 7 месеца като изпълняващ функцията на административен ръководител на най-голямата прокуратура – Софийска градска.

До ден, два приключва ревизията на НСлС, разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров, стана ясно от думите на Диков. Проверката е установила, че има доста неравномерно разпределение на делата между отделните следователи, включително и в един отдел – един получава 15 дела, а друг 1 за година. Това според него се получава от несъвършенствата на самата система за разпределение на делата

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    №3 Навсякъде в цивилизования свят разследването се води от полицията. Това беше и едно от условията за приемането ни в ЕС. Следствието при нас е наследник на съвветския мадел и беше част от ДС преди 1989г. Проблемът е, че Националната следствена служба е записана в Конституцията, като част от съдебната власт и преминаването му в полицията/изпълнителна власт/, налага промяна в Конституцията от Велико народно събрание. Това произтича от самата Конституция, има и съответно решение на КС по този въпрос.

  2. Анонимен
    #4

    №3 Навсякъде в цимилизования свят разследването се вади от полицията. Това беше и едно от условията за приемането ни в ЕС. Следдствието при нас е наследник на съвветския мадел и беше част от ДС преди 1989г. Проблемът е, че Националната следствена служба е записана в конституцията, като част от съдебната власт и преминаването му в полицията/изпълнителна власт/, налага промяна в Конституцията от Велико народно събрание. Това произтича от самата Конституция, има и съответно решение на КС по този въпрос.

  3. Анонимен
    #3

    Следователите са поставени в умишлена изолация от последните изменения в Наказателно-процесуалния кодекс, който даде 90 процента от разследваните престъпления на полицията. Не помня кое мнозинство го сътвори това безумие, май Тройната коалиция, но се оказа, че разследващите полицаи - дознателите се оказаха неподготвени, юридически неграмотни и безпомощни. Пишат някакнви отчайващи протоколи, пълни с грешки, след това прокурорите пишат същите глупости и делата падат в съда. Не че съдиите ас светци,

  4. Анонимен
    #2

    Предложение на водещи критерии за възлагане; 1. Ако прокурора иска едно дело да се забатачи и накрая да не излезе нищо читаво 2. Ако делото е прекалено елементарно, например за издръжка по чл.183 НК или такива попадащи в хипотезата на чл.78а НК 3. Ако на прокурора му е "неудобно" да наблюдава делото разследвано от дознател или се страхува от нещо. 4. Когато административния ръководител на съответната прокуратура прецени, че не следва да вади лично "горещите кестени"

  5. Анонимен
    #1

    Парите, които следователите са взели за тези 6 години безделие, дали не следва да бъдат върнати?! Както и парите, които са взели началниците в прокуратурата, държали следствието без работа. например оня номенклатурен зад.ик Борис Велчев, който сега пък лапа в Конституционния съд и пак безделничи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.