Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата разследва укриване на информация за урана в хасковската вода

Ще се проверява има ли увеличаване на онкозаболяванията заради завишените нива на уран

1 коментар
Прокуратурата разследва укриване на информация за урана в хасковската вода

Районна прокуратура в Хасково образува наказателно производство за това, че в периода 28 октомври 2016 – 4 април 2017 г. длъжностни лица са укрили информация за наличието на уран над допустимите норми в питейната вода в града и от това са последвали немаловажни вреди за околната среда, живота и човешкото здраве - престъпление по чл.353а от Наказателния кодекс.

Както стана ясно миналата седмица част от компетентните държавни институции са знаели за превишените норми на уран и алфа активност в питейната вода в Хасково от октомври миналата година, но по неясни причини са мълчали и бездействали. Проверката на прокуратурата ще установява има ли отклонения в броя на онкозаболяванията в областта, който би могъл да бъде съотнесен към завишените нива на природен уран и алфа активност в питейната вода в града.

По закон Регионалните здравни инспекции (РЗИ) провеждат мониторинг и контрол на качеството на водите, използвани за питейно-битови цели и трябва да информират потребителите в случаите на установени отклонения в качеството на водите. Правомощия за мониторинг на водите имат обаче и Басейновите дирекции, като в случая именно Байсейновата дирекция в Пловдив е направили пробите през септември-октомври миналата година и е установила завишените нива на уран и алфа активност. Сега прокуратурата ще разпитва служителите на всички отговорни за мониторинга на водите институции, за да установи как са си взаимодействали при предаването на информацията за замърсяването и кой е отговорен за забавените реакции.

Същевременно стана ясно, че завишени количества уран са открити и в новите проби от водата в Хасково. Остава забраната от миналата седмица водата да се ползва за пиене и готвене. Продължава наблюдението на показателите при краен потребител и тръбни кладенци, използвани за водоснабдяване. Храната за детски градини, училища, здравни и социални заведения се приготвя с бутилирана минерална вода.

Преди дни хора от района започнаха и подписка, с която местен инициативен комитет настоява за обстойни прегледи на хората в града. Активистите възнамеряват да съдят институциите, които са мълчали повече от пет месеца и са позволили хиляди хора да пият вода с уран и алфа активност.

Прокуратурата разследва кой носи вина за късните реакции

След самосезиране на Районна прокуратура - Хасково по публикации в медиите за наличие на уран в питейната вода на част от кварталите в Хасково е била извършена проверка, която установила достатъчно данни за извършено общоопасно престъпление.

Установено е, че в периода 29.09.2016 г. до 07.10.2016 г. е било извършено изпитване на пийната вода в гр. Хасково, резултатите от което са описани в протокол от 17.10.2016 г. Според данните в протокола е било установено завишаване на максимално допустимите стойности на уран в питейната вода.

В протокол от 09.11.2016 г. е отразено извършване на изпитване за радиоактивност на питейната вода, в който също са отразени завишения на общата радиоактивност над 13 пъти от допустимата.

В хода на разследването ще бъдат разпитани служителите на Регионалната здравна инспекция (РЗИ)- Хасково относно обстоятелствата кога и кой ги е сезирал като им е изпратил протоколи от изпитване от 17.10.2016 г. и от 09.11.2016 г. от акредитирана лаборатория за изпитване към Министерство на околната среда и водите. Ще се установява какви са правомощията на министерство на здравеопазването, респ. “Регионална здравна инспекция“ Хасково във връзка с контрола върху качеството на питейната вода, респ. отражението му върху здравето на човека.

Ще се установява също кога и с каква честота е бил извършван мониторинг на води от зони за водоснабдяване по радиологични параметри – обща алфа и бета активност и естествен уран. Кога и дали са информирали “ВиК“ЕООД-Хасково относно необходимостта от извършване на контролни изследвания.

Ще бъдат разпитани служители от Изпълнителната Агенция по Околна среда при МОСВ – отдел “Регионална лаборатория Хасково“ и от “Централна лаборатория“ гр. София, извършили изследването, взели пробите и изготвили протоколите от изпитване от 17.10.2016 г. и от 09.11.2016 г., както и техните ръководители. В Рамките на разследването ще бъде установено кой, дали и кога е публикувал тази информация в “Единна информационна система за обмен на данни от мониторинга на водите, извършван в системата на МОСВ”, чие задължение е това както и обхвата на лицата – длъжностни или не, които имат достъп до тази единна информационна система. Трябва да се установи кога резултатите от изследванията са били оповестени и на кого.

Указано е да се разпитат служители на “ВиК“ ЕООД - район Хасково относно обстоятелството с каква честота провеждат мониторинг на води от зони за водоснабдяване по радиологични параметри – обща алфа и бета активност и естествен уран.

Ще се разпитат и служители на “Басейнова Дирекция – Източно беломорски район“ - Пловдив, които да изяснят обстоятелството кога са научили и кога са се запознали с протоколите за изпитване от 17.10.2016г. и от 09.11.2016 г.

Документация ще бъде изискана от МОСВ, “ВиК“ЕООД-Район Хасково, РЗИ-Хасково и Басейнова Дирекция – ИБР Пловдив.

Проучват се и последиците за човешкото здраве и околната среда

Указано е да се назначи експертиза, която да установи налице ли е замърсяване на подпочвените води и водните басейни и ако да – то дали и в какво се състои опасността за хора, животни и растения. Какъв е източникът на замърсяването и дължи ли се то на поведение на човешка дейност.

Ще бъде назначена и комплексна експертиза, която да установи влиянието на естествения уран, респективно радиационното излъчване върху компонентите на околната среда, в това число и като се определи влиянието им върху човешкото здраве и/или последици за него през инкриминирания период при осреднена дневна консумация на вода.

Здравните власти вече увериха, че естественият уран във водата има много ниска радиоактивност и препоръките на СЗО се базират на потенциален риск при консумация на 30 микрограма на литър за цял живот. В такъв случай рискът от развитие на онкологично заболяване е 1:10 000.

Прокуратурата ще разследва кой е замърсил или допуснал да се замърси почвата, водните течения, басейни и др. Екип от трима прокурори ръководят разследването по делото, като е определен двумесечен срок за приключване. Досъдебното производство е възложено да се проведе от екип от разследващи полицаи при ОД МВР - Хасково.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.