Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата също видя беззаконията на "Юлен" в Пирин. Виновни няма

Цацаров предлага на Борисов незабавни промени в концесията. Има данни за престъпления във финансирането на ски федерацията

23 коментара
Цеко Минев, сн. БГНЕС

В продължение на 17 години фирмата "Юлен" е използвала 64% по-голяма площ от заложената в концесионния договор за ски зона на Банско в Национален парк "Пирин" и през последните 8 години правителството е било наясно с този факт. Това установи проверката на прокуратурата по подадения през февруари сигнал на партия "Зелените".

Министерският съвет не е предприел никакви мерки да прекрати беззаконието, въпреки че държавата е била напълно наясно със ситуацията. Наказателна отговорност за тази безстопанственост няма да се търси, защото прокуратурата засега не е открила умисъл в действията на длъжностните лица.

Това е изложено в писмото, което главният прокурор Сотир Цацаров написа до премиера Бойко Борисов по повод проверката на концесията. Цацаров препоръчва на Министерския съвет незабавно да промени концесионния договор на "Юлен", за да го съобрази с действащите закони.

Освен това се препоръчва правителството незабавно да предприеме мерки, за да вкара "Юлен" в площта, за която компанията плаща концесионна такса – 99.55 хектара. "Юлен" използва 164.78 хектара от планината и това е известно на държавата още от 2011 г.

"Това, което може да направи прокуратурата и главният прокурор е да предложи. Ние не можем да изземем функциите на Министерски съвет и да сключим договор – такъв, какъвто считаме, че е редно да съществува към днешна дата", коментира пред медиите във вторник говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.

Подчертавайки, че ако в бъдеще колегите ѝ установят данни за умисъл в действията и бездействията на правителството по отношение на концесията в Банско, ще бъде образувано разследване, тя уточни това може да стане при определени условия.

Закононарушение има, престъпление – не

"За да се ангажира наказателна отговорност, например, за престъпление по служба, трябва да докажем наличие на специална цел – за облагодетелстване или за нарушаване на нечии права. Тези данни не са събрани към настоящия момент, иначе щяхме да сме със съобщение, че сме обвинили Министерския съвет", добави говорителят на Цацаров.

В писмото на главния прокурор до Борисов се прави пълен преглед на историята на концесията в Пирин. Изброени са фактите, за които от години говорят редица неправителствени организации и заради които редовно избухват протести.

Концесионният договор с "Юлен" е сключен през ноември 2001 г. за територията от 99.55 ха. През 2010 г. екоминистерството поръчва пълно геодезическо замерване на реално използваната площ. Оказва се, че "Юлен" експлоатира 164.78 ха, което е близо 64% повече от площта по договора.

На това основание министърът на околната среда в първия кабинет "Борисов" Нона Караджова предлага правителството да предприеме три възможни мерки – прекратяване на концесията; вкарването на "Юлен" в територията, за която плаща; изменение на концесията.

На 29 юни 2011 г. Министерският съвет с премиер Бойко Борисов провежда оперативно заседание, което завършва с изречението, че се приема варианта с изменение на концесията. Изрично решение обаче не е взето. След това правителството се занимава предимно с организирането на различни работни групи по проблема, без да го реши. Междувременно Сметната палата установява, че държавата не упражнява ефективен контрол върху "Юлен". Едва на 7 март тази година "Юлен" внася свое предложение за промяна на концесионния договор.

За последните 14 години в районната и окръжната прокуратура в Благоевград са внесени общо 18 сигнала за предполагаеми престъпления, свързани с концесията в Пирин. Всички проверки по тях са прекратени без последствия. По този повод Румяна Арнаудова обясни, че е започнало преразглеждане на тези сигнали и по два от тях прекратяването вече е отменено.

Данни за престъпления имало, но само в спортното министерство

На този фон прокуратурата извършва отделна проверка на данни за длъжностни престъпления и безстопанственост при сключването на договори между Министерството на младежта и спорта (ММС) и Българската федерация по ски с президент Цеко Минев. Именно той е смятан за основен акционер в Първа инвестиционна банка (ПИБ), както и за собственик на "Юлен" и "Витоша ски", но ПИБ отрича, а държавата и БНБ мълчат.

От 2004 г. до 2018 г. Министерството на младежта и спорта е субсидирало федерацията по ски с над 40 милиона лева.

Партия "Зелените" от години твърди, че финансирането на състезанията от световната купа по ски, организирани от федерацията на Цеко Минев, свързван директно с концесионера на Банско дори от премиера Борисов, надхвърля таксите, плащани на държавата за ползването на ски зоната в Банско.

Сега прокуратурата допуска, че има занижен контрол от спортното министерство върху Българската федерация по ски. Румяна Арнаудова даде за пример как "единият от отчетите на Цеко Минев до министерството дори не е подписан от самия Цеко Минев".

"По силата на договорите, които прокуратурата прегледа, е задължение от една страна на Българската федерация по ски да отчете изпълнението на конкретния договор по конкретния проект, но и да представи всички документи, които да обосноват извършените разходи. Прегледът на материалите, които получихме от Министерството на младежта и спорта, сочи, че според нас документите са недостатъчно убедителни и е налице недостатъчен контрол от страна на длъжностни лица на ММС по отчитането на дейностите, за които са били предвидени средствата", каза още тя.

По думите ѝ са "налице данни за извършени престъпления по служба, включително и безстопанственост в хипотезата на разпиляване на публични средства, за които към този момент данните сочат, че са вероятни действия на длъжностни лица от състава на ММС през всичките тези години".

Малко по-късно спортният министър Красен Кралев заяви лаконично, че подкрепял действията на прокуратурата, допълвайки само, че "правим всичко възможно максимално добре да контролираме федерациите и клубовете за начина, по който се разходват средствата".

Прокуратурата още не знае кой е реалният собственик на "Юлен"

Прокурор Арнаудова уточни и, че държавното обвинение все още не е открило връзка между Цеко Минев и "Юлен", но проверката продължавала, тъй като това е едно от направленията на сигнала на "Зелените".

Попитана дали колегите ѝ смятат да снемат обяснения от премиера Борисов, който директно обяви неотдавна, че Минев стои зад "Юлен", Арнаудова заяви, че тези проверки се правят по документи, а не по твърдения на физически лица.

В същото време прокуратурата е извършвала проверките си само въз основа на информация от Търговския регистър и наличните данни в българските институции. Публично известно е, че реалните собственици на "Юлен" са скрити зад офшорки. Прокуратурата обаче не е отправяла молби за правна помощ във връзка с офшорки в Кипър и Вирджинските острови.

"Не сме изпращали, защото в момента се намираме във фаза на предварителна проверка, ако се наложи установяването на тази собственост по надлежния ред – ако се образува наказателно производство, тогава ще се осъществят тези дейности по линия на международната правна помощ и тогава ще се отправят съответните молби за правна помощ до Никозия, например, или до Великобритания", увери Арнаудова.

Както е известно, по документи номинален собственик на "Юлен" е социално слабият кипърски гражданин Георгиус Георгиу.

Румяна Арнадова отрече обект на проверката да е финансирането на "Юлен" от Първа инвестиционна банка и произтичащите от това евентуални нарушения на ограниченията за кредитиране на свързани лица.

Предоговарянето на концесията е невъзможно, смята Тома Белев

Междувременно Тома Белев от коалицията "За да остане природа в България" коментира пред Mediapool, че действащият закон за концесиите не позволява "Юлен" и държавата да сключат анекс към концесия, който напълно да промени условията ѝ. Той обясни, че законът допуска анекси, ако има увеличаване до 30% на първичната площ на концесията и до 30% на първичната инвестиция.

По думите му самите "Юлен" вече са се похвалили, че са направили два пъти по-големи инвестиции от обещаното. Площта на концесията също ще бъде проблем, защото "Юлен" използва 64% по-голяма площ от тази по договор.

"Важното е, че прокуратурата установи фактите, които ние твърдим от години. Сега най-добрият възможен изход за "Юлен" ще е да се върне до концесионната си площ от 99 хектара. Всичко друго предполага нов конкурс за концесионер на ски зоната", добави Белев.

В същия дух бе и разпространеното малко по-късно официално становище на "За да остане природа в България", в което природозащитниците категорично продължават да настояват, че договорът с концесионера "Юлен" трябва "да бъде разтрогнат и концесията да бъде подложена на независим международен одит".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #23

    Концесията в Национален парк Пирин да се разтрогне и подложи на международен одит! Още повече, че по закон прокуратурата може да разпорежда (а не просто предлага) на държавни институции и те да предприемат задължително мерки по проблема.

  2. Коментарът е изтрит в 10:55 на 13 юни 2018 от автора.
    #22
  3. Лизи Гугуткова
    #21
  4. Мазен Кумунис
    #20
  5. анита хегерланд
    #19

    Българите не разбират, че е по-добре тези акули да бъдат глобени солено, отколкото да бъдат съдени или отстранени?! Едрият капитал в България трябва да бъде "сложен в рамка", а не да бъде "забранен". Едрите капиталисти в нашето отечество са шепа хора и ако тръгнем да преценяваме какъв "късмет" са имали през годините, ще изпаднем в ситуацията чуждестранни капитали да се настанят у нас и да изнасят печалбата в чужбина. Това ли искаме?!

  6. [email protected]
    #18
  7. ирис
    #17

    Не знам какви хора, с кави познания,работят в следствие и прокуратура,но щом все още не знаят кой е Цеко Минев е добре да се замислят за здравето си и да консултират поне очен лекар

  8. Решенията са елементарни. Правителсвото подава веднага оставка. Президента разпуска народното събрание. Въвежда се извънредно положение. Президента назначава служебно правителство от доказани безпарийни експерти с мандат от минимум две години. Имуществото на всички депутати от правителството на тройната коалиция до днес се запортира. Под надлюдение на ЕС се създава не зависим разследващ орган, който разследва всички гореспоменани.

  9. Прокуратурата потвърждава, че вожда слънце и шеф на мафиотската банда ГЕРБ знае от 8 години за безобразното нарушение на договора. Защо сега? Дане би случайно Цацаров, да предупержедава Боко, че ако бъде обвинен по закона Магнитски, може да го отнесе и той? Не знам, как тези които са гласували повече отедин път за "Граждани за пълнене на собствените си джобове с европейски пари" се поглеждат в огледалото и не им се повръща???

  10. Попокатепетъл
    #14

    Българската прокуратура полага големи усилия да не обвини нарушителя на концесионния договор. Усилията й в това отношение достигат до смешна, нелепа и направо абсурдна позиция. Остава само да заявят (чрез лустросаната си говорителка) че нямат право да обвиняват...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.