Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата се сети за ЖП завода на Васил Божков

3 коментара
Снимка: Граждански комитет "За София"

Върховната административна прокуратура (ВАП) изведнъж се сети да иска проверка на финансовото положение на дружеството "БДЖ-Трансимпекс" АД. Мажоритарен акционер с 65% в дружеството е компанията "Трансимпекс", която е собственост на укриващия се в Дубай бизнесмен Васил Божков. Останалите акции са на държавната БДЖ.

Държавното обвинение поискало и от кмета на София Йорданка Фандъкова да обясни какво е състоянието на вече съборения Локомотивно-вагонен завод в столицата. Интересното е, че Божков събори красивата стара сграда през ноември миналата година, а държавното обвинение пита Фандъкова за това с 8 месеца закъснение.

В "БДЖ-Трансимпекс" държавната компания БДЖ участва с апортиран терен с площ от близо 50 декара и 33 сгради с обща застроена площ 28 616 кв.м, както и машини, оборудване, транспортни, средства, стопански инвентар и програмни продукти.

Прокуратурата иска от Министерство на транспорта да провери дали отчетите за финансовото и икономическото състояние на дружеството отговарят на законовите изисквания. На инспекция подлежи и бизнес програма на "БДЖ-Трансимпекс" АД.

Сградата на Локомотивно-вагонния завод е построена в края на ХІХ век като "Главна железопътна работилница" на Княжество България. Тя е образец на най-ранната индустриална архитектура в страната. Тя обаче не е била обявена за паметник на културата и това предрешава съдбата ѝ.

Голяма част от земята на завода първо бе купена при таен търг от фирмата "ТЦ-ИМЕ", която се свързва с Цветан Василев и КТБ. Сумата е 9.1 милиона лева за 241.26 дка. Три години по-късно "ТЦ-ИМЕ" препродава половината имот за 60 милиона евро на испанска компания за недвижими имоти –  на 27 пъти по-висока цена.

Дружеството на Божков и БДЖ е създадено през 2004 г. след разрешение на министъра на транспорта Николай Василев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #3

    А кой е продал имота на КТБ 27 пъти под пазарната цена ? С малка част от тези пари старата сграда може да се възстанови !

  2. Борис
    #2

    По-добре късно отколкото никога. Подобни сгради-образци на промишлената архитектура, в други държави са обявени за паметници на културата и след намиране на инвеститор се модернизират (със запазване на фасадата), и се използват за различни подходящи цели - спортни зали, ресторанти, жилищни сгради, паркинги и т.н. Например стари газхолдери - обрзци на промишлената архитектура от 19-ти век, край Виена, между летището и града, преди няколко години, намериха инвеститор и бяха превърнати в жилищни сгради и т.н. Естествено иска се разбиране на важността от опазване на архитектурните ценности като част от културното ни наследство, желание и усилия.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.