Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата вече има пълен контрол над обвинителите в реално време

В базата данни са вкарани всички разследвани лица, производства и искания за СРС

1 коментар
Стелиана Кожухарова и Валери Първанов. Снимка: БГНЕС

Ръководството на държавното обвинение вече може да упражнява пълен контрол над дейността на всеки един прокурор в страната в реално време. Това стана ясно в четвъртък по време на представянето на завършената унифицирана информационна система в институцията.

 

Системата позволява в зависимост от това дали я ползва редови прокурор или административен ръководител, да прави бързи проверки на досието на всеки заподозрян в първия случай или да инспектира актовете и бързината на работа на подчинените си във втория.

 

В развитието на въпросната база данни още от 90-те години насам са инвестирани над 8 милиона лева по европрограмите ФАР и ОПАК, както и по проект на Световната банка, който е единственият в практиката на банката, отпускан на институция, а не на държава, обясни заместник-главният прокурор Валери Първанов.

 

От бюджета на държавното обвинение пък са били заделени над 2 милиона лева през последните години. Средствата са използвани за закупуване на около 3000 персонални компютри, сървъри, принтери, софтуер, както и за обучението на над 3100 прокурори, следователи и служители от администрацията.

 

По думите на Първанов първият изграден регистър в системата е на лица с едно и повече от едно висящи дела. Според представените данни към март 2010 г. от когато е активен регистърът, в него са били отразени 9742-ма души, докато към днешна дата те са 6258.

 

През последните две години в него са били направени близо 700 000 хиляди справки от разследващи и над 10 000 проверки от други институции. Достъп до системата освен прокуратурата имат МВР, ДАНС, ДКСИ, митниците, военната полиция, Сметната палата, Инспекторатът към ВСС и комисията за отнемане на незаконно имущество.

 

Подобно на йерархично ограничения достъп на обвинителите, неограничена възможност да правят справки в базата данни имат само представителите на централните управления на въпросните служби.

 

Системата разполага и с регистър за срочността на делата, която е един от основните критерии за оценяване работата на обвинителите. По думите на Първанов към настоящия момент в прокуратурата има над 4500 разследвания, продължаващи над една година. Проверките над 6 месеца пък са 452.

 

В базата данни са вкарани и всички искания за специални разузнавателни средства (СРС). "Прозрачността води до по-сдържано искане на СРС-та от прокурорите", отбеляза Валери Първанов, уточнявайки, че през 2011 г. исканията са намалели близо два пъти в сравнение с 2010 г. - от 11218 на 6055.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Смешни-капели!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.