Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата все повече иска от съда постоянно задържане за обвиняеми

Зад решетките са оставени 1046 души, едва 130 са под домашен арест

0 коментара

И през тази година тенденцията прокуратурата да иска все по-често постоянно задържане за обвиняеми, а съдът все по-често да го налага, се запазва, става ясно от публикувания в четвъртък отчет на държавното обвинение за първите шест месеца на 2011 г. Обвинителите обаче са започнали да преодоляват влечението си към "фетиша" (както в края на миналата година го нарече главният прокурор Борис Велчев – бел. ред.) - СРС като основен способ за събиране на доказателства.

От данните в доклада е видно, че до края на юни прокуратурата е пледирала в съда за ареста на 2275 обвиняеми, което представлява увеличение с 6.5% от миналата година. За сравнение през 2010 г. обвинителите са искали тази мярка 2126, а през 2009 – 1545 пъти. Леко намалява обаче броят на уважените от съда такива искания – 82.8% спрямо 84.6% за същия период на миналата година.

Равносметката е, че за шест месеца в следствените арести в страната са попаднали за различни периоди от време още 1883-ма души – с над 100 повече от 2010 г. Посочва се, че към края на юни общо 1046-ма разследвани са били задържани за постоянно, като 513 от тях за срок от 2 месеца, 503-ма за една година и 30 за две години. В анализа все пак фигурира изводът, че "все по-често се прилага мярката за неотклонение "домашен арест", който обаче е подкрепен от крайно неубедителната статистика, че в края на отчетения период тази мярка е била в сила за едва 130 души.

"Фетишът" подслушване – рязко подтиснат

"Това, което се събира със СРС, не е достатъчно продуктивно и демобилизира състава на прокуратурата, защото не се събират ефективно доказателства, а само се чака те да се съберат по телефона. И се съмнявам, че бандитите се договарят да вършат престъпната си дейност по мобилните си телефони. Трябва да избягаме от това СРС да бъдат фетиш", коментира Борис Велчев около скандала с арестите на четирима лекари в Горна Оряховица, които бяха последвани от безпрецедентното четене на СРС-та в парламента от МВР шефа Цветан Цветанов.

Очевидно категоричната позиция на обвинител №1 е оказала сериозно влияние на подчинените му, тъй като през това шестмесечие те са подтиснали двойно влечението си към подслушване на заподозрени – 3345 пъти, спрямо 7198 за 2010 г. Въпреки това в доклада на прокуратурата се отбелязва, че обратно пропорционално на този показател скача броят на осъдителни присъди по дела, в които има материали, събрани чрез СРС.

"Трябва да се отбележи, че независимо от двойно намалялата употреба на СРС, броят на осъдените с влязла в сила присъда, по отношение на които са използвани СРС, е увеличен почти двойно – 110 (58 за 2010 г.). Налага се изводът, че прокурорите правилно са преценили голямото значение и роля, които СРС-та имат тогава, когато се използват разумно и при реална необходимост", се уточнява в документа.

Агенцията по приватизация пак е шампион по бездействие

За пореден път от държавното обвинение критикуват Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол, тъй като за шест месеца от ведомството не са изпратили нито един сигнал или някакви материали за евентуални злоупотреби. За разлика от нея свръхактивност продължава да регистрират данъчните с общо 451 изпратени материали и митниците – с 403. Значително по-скромна е дейността на аналитиците от ДАНС – 104 сигнала.

Като резултат от този документооборот между институциите са били образувани 921 преписки, прераснали в 194 разследвания и 63 съдебни дела. Крайната равносметка отброява 43 осъдени, като не се уточнява за колко ефективни и колко условни присъди става въпрос. 87 души пък са били осъдени, след като прокуратурата се е самосезирала. Хронологичното развитие на разследванията срещу тях отчита 1021 преписки, провокирали 124 досъдебни производства, които пък са се превърнали в 66 дела.

"След проверки на прокуратурата, ДАНС и НАП на лица с имущество над 500 хил. лв. е образувана 1 преписка, по която е започнало 1 досъдебно производство. Наблюдавани са общо 4 досъдебни производства. Няма внесени прокурорски актове в съда и осъдени лица.

По получен доклад и приложени към него документи относно разследвания на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) са образувани 5 преписки, по които е образувано 1 дело. Наблюдавани са общо 2 досъдебни производства. Няма внесени в съда прокурорски актове и осъдени лица", отчита още докладът.

В него традиционно е отделено място на голямото натоварване на обвинителите, както и на повишеното качество на прокурорските актове. Според данните за тази година делът на върнатите спрямо внесените дела е достигнал 5.8% при при 6.6% за 2010 и 7.2% за 2009 г. Близо два пъти по-рядко пък съдът връщал обвинителните актове по дела от значим обществен интерес. Запазва се обаче тенденцията повечето от протестите, подадени от обвинителите до горните съдебни инстанции, да не бъдат уважавани – 169 уважени спрямо 281 отхвърлени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.