МВР има монопол над информацията, а прокуратурата не разполага с детективи и полицаи. С това председателят на Софийската апелативна прокуратура Иван Петров обясни трудностите пред Дарик радио, които среща ведомството му при доказване на престъпленията.
"В цяла Западна Европа, която е доста напреднала в наказателно-процесуалното си развитие, към прокуратурата има зачислени детективи, полицаи, технически помощници, други служби и т.н. А ние разчитаме на това, че хиляда души прокурори трябва да свършат работата на нещо, с което трябва да се занимават според мен 10 хиляди, включително и специализирани служби. Каквото ни подадат като информация, ние с това работим", заяви шефът на апелативната прокуратура в София.
Според Иван Петров прокуратурата би работила много по-добре, "ако правомощията ѝ не са изтласкани в толкова тясна област на правото."
Петров бе един от двамата прокурори, споменати в доклада на МВР за организираната престъпност. Той бе поканен от главния прокурор Никола Филчев да подаде оставка, но не го стори, твърдейки че няма нищо общо с контрабандиста Константин Димитров-Самоковеца. Филчев не санкционира подчинения си под предлог, че не е получил допълнителни доказателства за негова вина от НСБОП.
След твърдението на финансовото разузнаване, че е подавало в прокуратурата сигнали срещу Константин Димитров-Самоковеца и Иван Тодоров-Доктора, стана ясно, че прокуратурата не е образувала дело по тях. Филчев разпореди проверка за съдбата на сигналите, резултатите от която още не са оповестени.
Днес Петров съобщи за получени 16 сигнала за "пране на пари" в Софийската апелативна прокуратура. Той уточни, че 8 от тях са срещу неизвестен автор и поради трудното доказване на това престъпление все още няма внесен обвинителен акт в съдебна зала.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.