Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокурорът по делото "Октопод" си направи отвод

Светлозар Костов не се чувствал безпристрастен

0 коментара
Светлозар Костов (в средата), сн. БГНЕС

Наблюдаващият делото "Октопод" срещу Алексей Петров и още няколко души, обвинени за участие в организирана престъпна група, прокурор Светлозар Костов си направи самоотвод. Това стана още на първото заседание по делото в Специализирания наказателен съд.

Костов, който бе прокурор по делото още от първия му ден в продължение на четирите години, през които то се водеше в Софийския градски съд, обоснова отвода си с аргумента, че не се чувства безпристрастен. Съдът прие отвода му.

Преди делото да бъде прекратено в градския съд по него бяха проведени над 75 заседания и бяха разпитани 180 свидетели, 31 вещи лица и към 15 пострадали. В началото на тази година обаче съдията докладчик Румяна Ченалова бе отстранена заради воденото срещу нея дисциплинарно производство заради случая "Белведере". По-късно и тя стана обвиняема.

Така делото бе разпределено на нов съдия в лицето на Атанас Атанасов и трябваше да започне отначало. Съдия Атанасов се мотивира, че след като делото му е било разпределено и трябва да започне отначало, то следва да се отчете и дали е подсъдно на Софийския градски съд (СГС).

Делото "Октопод" започна малко преди да влязат в сила промените в Наказателно-процесуалния кодекс. По силата на тези промени делата срещу организирани престъпни групи се гледат от специализираните наказателни съдилища. "Октопод"-ът не успя да хване тези промени и мина по стария ред в Софийския градски съд. Когато обаче се наложи то да започне отначало, заради отстраняването на Ченалова, прокуратурата го внесе в спецсъда.

Подсъдими за организирана престъпна група за рекет и изнудване са Алексей Петров, Марчело Джотолов, Антон Петров-Хамстера, Янко Попов, Кирил Топалов.

Пред журналисти в сряда Светлозар Костов коментира, че причината да не се чувства безпристрастен е случай от лятото, когато прокурор Димитър Захариев от Окръжната прокуратура в Плевен се е опитал да склони свидетеля Георги Цветанов да смени показанията си. По думите на Костов свидетелят е трябвало да каже, че първите му показания са били дадени под натиск от него, което би означавало, че е извършил престъпление против правосъдието.

Костов заяви, че Цветанов не се е поддал на тази принуда, и добави, че не знае дали свидетелят сам е информирал разследващите органи, но е повдигнато обвинение срещу прокурор Димитър Захариев. Светлозар Костов каза, че вероятно той е щял да бъде обвиненият, ако свидетелят се е бил поддал на натиска.

Освен това според Костов активната му работа по случая го е превърнала в мишена на Висшия съдебен съвет и инспектората към него и прокуратурата. Костов предположи, че някой не иска делото "Октопод" да приключи с осъдителни присъди. Според него обвинителната теза е подкрепена от доказателства, а делото е било почти пред финал в Градския съд, преди да бъде отстранен председателят на съдебния състав.

Защитниците на подсъдимите се съгласиха със самоотвода, но не и с мотивите на прокурора, че е жертва на процеса. Те го обвиниха, че от първия ден на разследването е тенденциозен и необективен.

Срещу самия Светлозар Костов, който е и административен ръководител на Специализираната прокуратура, има четири дисциплинарни производства, образувани във ВСС. Четвъртото е факт от миналата седмица по предложение на ръководителя на Апелативната специализирана прокуратура Даниела Попова и главния прокурор Сотир Цацаров. Основание е издадено от Костов постановление за отлагане на изпълнение на ефективна присъда от над пет години на Росен Петров – Животното. Той поискал това, защото страдал от тежко по негови думи заболяване.

Макар наблюдаващият прокурор да е бил на мнение, че Петров не страда от такова заболяване, Костов приема, че то, без да е ясно в какво се изразява, тъй като диагнозата е изписана само на латински, представлява пречка за започване изпълнение на наказанието.

Заради това още през август главният прокурор Сотир Цацаров внесе във ВСС предложение Светлозар Костов да бъде уволнен.

Росен Петров бе задържан средата на август в Несебър по подозрения, че е бил сред най-активните участници в нахлуването на "червени" фенове в зоналния съвет на БФС на Националния стадион "Васил Левски". През февруари 2015 г. той е осъден на три години и три месеца затвор за разпространение на наркотици. В продължение на седем години е участвал в организирана престъпна група на Златомир Иванов – Баретата, признава тогава Росен Петров. Общата присъда от пет години и три месеца Петров получава, защото през 2006 г. е условно осъден на две години за убийство по непредпазливост. Той обаче бе вкаран в затвора едва на 13 август заради решението на Светлозар Костов да отложи изтърпяването на наказанието му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.