Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокурори, кметове и зам.-министри не са обявили имоти, коли и фирми

1 коментар
Прокурори, кметове и зам.-министри не са обявили имоти, коли и фирми

Сметната палата е констатирала несъответствия в 152 декларации на лица, заемащи висши държавни длъжности, подадени пред публичния регистър през 2013 г., съобщиха от одитната институция във вторник. В публикувания списък с необявилите придобитото през 2012 г. движимо и недвижимо имущество са прокурори, съдии, кметове и заместник-кметове, председатели и членове на общински съвети, членове на политически партии, неколцина депутати и заместник-министри от сегашния и служебния кабинет.

 

В общия случай те са пропуснали да обявят в имуществените си декларации придобити свои и от съпругите или съпрузите си апартаменти, терени, автомобили, дялове в дружества и получени приходи.

 

Сред по-познатите имена в списъка на Сметната палата се откроява това на зам.-министъра на земеделието Бюрхан Абазов, който пропуснал да обяви придобит апартамент в Русе и нива в село Смирненско, както и прехвърлени на съпругата му дялове в дружествата "Хермес-09" и "А+М Фармация" и притежавани от нея акции в "Деметра – 3С".

 

Двама зам.-министри от служебния кабинет на Марин Райков – социалният Ваня Стойнева и на правосъдието Димитър Бонгалов, не са декларирали акции на семейните си партньори. Сегашният зам.-министър на правосъдието Илия Ангелов също е пропуснал да обяви дялове на съпругата си. Това е сторил и зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков, който не е обявил дялове на половинката си в "Крисмар 3".

 

Сред неизрядните висши служители е и посланикът ни в Армения Георги Карастаматов, който не е декларирал свои дялове в "Корпорация Варна – СП".

 

Всяка година лицата на висша държавна служба са длъжни да подават декларации за придобитото имущество, получените доходи, дадените обезпечения и направените разходи през предходната календарна година в срок до 30 април на текущата година.

 

Онези, които тепърва заемат такава длъжност или се оттеглят от висшия държавен апарат, подават встъпителна или финална декларация до 1 месец от заемането или оттеглянето от поста. При промяна на заеманата длъжност лице, което остава задължено по закона, не подава встъпителна и финална декларация.

 

Съгласно закона Сметната палата извършва проверка по документи за достоверността на декларираните факти в декларациите, като ги съпоставя с данни, подлежащи на вписване, обявяване или удостоверяване пред държавните и общинските органи, органите на съдебната власт и други институции.

 

Според законовите изисквания лицата, за които са открити несъответствия между декларациите и реалното им имуществено състояние, се изпращат на изпълнителния директор на Националната агенция по приходите и до председателя на Държавна агенция "Национална сигурност" за предприемане на съответните действия, допълват от Сметната палата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Значи трябва да следваме техния пример. Иначе ще ни правят на балами.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.