Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокурори призовават Филчев незабавно да подаде оставка

0 коментара

Главният прокурор Никола Филчев незабавно да подаде оставка и така да даде възможност временно да се прекрати дебата за изваждане на прокуратурата от съдебната власт и вкарването ѝ в изпълнителната.

Този призив бе разпространен във вторник от Националното сдружение на българските прокурори (НСБП), които са алтернатива на подопечната на Филчев Асоциация на прокурорите в България.

Отвореното писмо идва ден след като председателят на парламента Огнян Герджиков и лоялната на главния прокурор асоциация отхвърлиха критиките на американския посланик Джеймс Пардю към работата на прокуратурата, която използва правомощията си за чисто политически цели, за натиск върху медиите и върху разкриващите корупция.

НСБП са убедени, че проблемът с неефективността на прокуратурата не е структурен и не е свързан с конституционната липса на контрол върху нея, а произтича изцяло от личността на нейния ръководител Никола Филчев.

Според сдружението, махането на Филчев от поста и изборът на нов главен прокурор ще позволят дебатът за мястото на прокуратурата временно да спре и да се прецени това ли е основният проблем на българското наказателно правораздаване.

За повечето от безобразията, които се случват в прокуратурата, не би трябвало отговорност да носят прокурорите, обясни пред Радио Нова Европа прокурорът Васил Миков, който е председател на Националното сдружение на българските прокурори. Лично главният прокурор устно им е нареждал да правят изявленията или да подписват актовете на прокуратурата, заяви Миков

Според алтернативното прокурорско сдружение оставката на Филчев е належаща, тъй като дебатът за структурни промени в съдебната власт вече "набира скорост към трагичния за прокуратурата извод, че и тя заедно със следствието трябва да премине към изпълнителната власт".

"В тази насока се оформя единно мнение на български и чужди политици, експерти и магистрати", посочват от НСБП и добавят, че аргументите против тази идея вече не са по същество, а липсата на време и свикването на Велико народно събрание.

Инициативата за подобни промени в съдебната власт принадлежи на Демократи за силна България (ДСБ), а по време на консултациите стана ясно, че правосъдният министър готви ново питане до Конституционния съд за възможността този парламент, а не ВНС за приеме промените.

НСБП протестира срещу това прокуратурата да бъде "механично местена, обезличена и отслабена заради оформилото се категорично мнение, че главният прокурор не може да бъде контролиран в рамките на съдебната власт".

"Апетит за власт"

В писмото се посочва, че на върха на прокуратурата "се е оказала личност с невероятен апетит за власт, непризнаваща принципа за разделение на властите и използваща всякакви средства, за да получи още власт".

НСБП призовават "гражданите, медиите и политиците да имат предвид атмосферата на страх и безпринципност, които царят в прокуратурата" и "авторитарната ситуация", за която са алармирали многократно през последните години.

"Не бихме желали стотиците почетни мъже и жени, работещи в прокуратурата, да бъдат свързвани с тоталитарните рефлекси и злоупотребата с власт, демонстрирани от Никола Филчев", призовават от НСБП и добавят, че "за най-скандалните действия на прокуратурата през последните години е отговорен единствено и лично Никола Филчев".

В писмото се посочва, че прокурорите, "подписвали съответните актове, са го правили и го правят не в израз на своята професионална воля, а под натиск, заплахи и манипулации".

Изнудване, политическа дейност и блокиране на реформите

"Оставката е необходима, защото от началото на мандата си, използвайки прокуратурата като инструмент за изнудване и търгувайки с правомощията ѝ, главният прокурор извършва политическа дейност и така предизвиква постоянни конфликтни ситуации, като успоредно с това с променлив успех опитва да блокира съдебната реформа".

Според НСБП целта на Филчев е да концентрира политическа власт и влияние, а в обществото е налице безпрецедентна криза в доверието към прокуратурата.

"Вече и професионалистите трудно се ориентират къде свършва лъжата и манипулацията и започва истината в действията и изявленията на ведомството", смятат НСБП.

Писмото завършва с убеждението, че мястото на прокуратурата е в съдебната власт, а Никола Филчев трябва да подаде оставка и да даде възможност на Висшия съдебен съвет да избере нов главен прокурор.

Призивът към Филчев, отправен от негова колеги, едва ли ще има ефект, ако не бъде подкрепен от по- категорична позиция на ВСС и държавните институции.

В края на 2002 година, във връзка с отвореното писмо на Едвин Сугарев с примери за драстична злоупотреба с власт, извършени от главния прокурор, ВСС изслуша показания на различни свидетели и излезе с решение Никола Филчев да подаде оставка.

Независимо, че решението беше на органа, който го избра на поста, Филчев не се съобрази с решението, а всички държавни институции и политиците се направиха, че нищо не се е случило.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.