Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокурорските обвинения не спряха кметове от местния вот

1 коментар
Прокурорските обвинения не спряха кметове от местния вот

Годината преди предстоящите местни избори бе белязана от активизиране на прокуратурата срещу кметове на различни общини и шумни разследвания за корупция и злоупотреби, придружени с повдигнати обвинения. След това някои от обвиняемите кметове бяха пуснати от ареста. Напоследък нещата утихнаха. Страната е в предизборна кампания и в нея участват голяма част от кметовете, срещу които все още се водят дела, показа проверка на Mediapool.

Показателно е, че всички те се ползват с подкрепата на партии, които ги издигат за нов мандат.

Без партия зад гърба си е бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева, осъдена на първа инстанция с най-тежката присъда от 20 години затвор за поискан подкуп, която сега се кандидатира за кмет на София.

За нов мандат се борят кметът на Червен бряг Данаил Вълов, който дни преди вота е върнат отново на поста, кметът на Стрелча Стойно Чачов, колегата му в Божурище Георги Димов, а кметът на Созопол Панайот Рейзи оглавява общинска листа.

Обвиненията срещу тях са за злоупотреби, подкуп, упражняване на заплахи, фалшифициране на документи. Всички са на свобода, срещу различни по размер парични гаранции. Единствено Десислава Иванчева е под домашен арест и води кампанията си от вкъщи.

"Безспорните доказателства" на прокуратурата и предупреждението на премиера Бойко Борисов пред актива на ГЕРБ от началото на годината, че "ако не ви светне червената лампичка, аз ще ви светна синята", не попречиха на ГЕРБ да издигне отново кметове, смятани за компрометирани. Етичната комисия на партията, създадена след аферата "Апартаментгейт", за да проверява сигнали за нарушения, не е намерила нищо нередно при кмета на Шабла Мариян Жечев и на Септември Марин Рачев. Двамата отново са кандидат- кметове на двете общини, номинирани от партията на Борисов.

Други като кмета на Божурище Георги Димов, например, са преминали от редиците на ГЕРБ в тези на "Гергьовден" на Любен Дилов -син.

Трети като отстранения кмет на Созопол Панайот Рейзи, са предпочели да водят само листа за общински съветници, надявайки се да оглавят след това Общинския съвет.

ГЕРБ издига кмета на община Шабла за втори мандат

Прокуратурата внесе в съда обвинителния акт срещу кмета на Шабла Мариян Жечев в края на миналата година. Той е обвинен в злоупотреби с европейски средства за изграждането на стадион за над 500 000 лв. по селската програма. Обвинението твърди, че в заявка за окончателно плащане подсъдимият Жечев е представил като изпълнени дейности, които не били извършени. Няма публично достъпна информация в каква фаза е делото.

Мариян Жечев е отличен като "Кмет на годината за 2017 г." в категория "Околна среда – малки региони" на телевизия "България Он Еър". Това е неговият първи мандат като кмет на морската община 2015 – 2019 г. Преди това два маната е бил заместник-кмет на община Шабла, като е отговарял за финансите (2008-2015 г.).

Сега Мариян Жечев ще се бори за втори пореден кметски мандат, издигнат от ГЕРБ. Той оглавява и общинската листа на партията.

Казусът с кмета на Септември

През май тази година от Окръжният съд в Пазарджик осъди кмета на Септември Марин Рачев на 2.5 години условно за укриване на данъци. Най-вероятно той е обжалвал решението пред горната съдебна инстанция и по тази причина се води неосъждан.

Срещу Рачев се води и друго дело - за улични ремонти, които според прокуратурата са платени, но не са извършени.

В старанието си да намери доказателства срещу кмета, преди година прокуратурата прибегна до смайващи "иновативни" методи за разкопаване и замерване на ремонтирани участъци, причинявайки авария на магистрален телекомуникационен кабел и катастрофа на автомобил.

Според местни жители всички разследвания срещу кмета са поръчани от най-влиятелния политик в Пазарджишко (и не само там) – депутатът от ДПС Делян Пеевски, с когато Рачев отказвал да се съобразява. Дали това е така или не, не може да се изясни по безспорен начин, но едно е сигурно – със септемврийския кмет са се заели всички държавни органи, които обикновено са впрегнати срещу опонентите на всемогъщия депутат от ДПС.

Антикорупционната комисия предяви иск за отнемане на имущество на Марин Рачев за над 9 млн. лв. и Окръжният съд в Пазарджик запорира сметките на кмета, съпругата му и свързани с него фирми, според последната публична информация от края на май. В началото на октомври Специализираната прокуратура съобщи, че е приключило разследването за умишлена безстопанственост срещу Марин Рачев и предстои да бъде внесено в съда

Срещу кмета на Септември имаше протести от недоволни жители, както и контрапротести в негова защита.

В тази ситуация той се бори за нов мандат, издигнат от местната коалиция "Обединени Земеделци", в която влизат ГЕРБ, ВМРО-БНД и НФСБ. https://oik1329.cik.bg/mi2019/registers/candidates?t=1

Кметът на Божурище мина към "Гергьовден"

В края на май кметът на Божурище Георги Димов беше задържан зрелищно на централния площад, където бе отведен с белезници. Обвинението срещу него е за неизгодна продажба на общински терени в атрактивната за инвестиции община край София на близки до кмета Димов фирми. Прокуратурата твърди, че общината е ощетена с около 8 млн. лв. С решение на съда мандатът на Димов беше прекратен предсрочно в края на юли, но наскоро бе освободен срещу парична гаранция.

Сега Георги Димов не е подкрепен от ГЕРБ, а кандидатурата му за кмет е издигната от "Гергьовден". На откриването на кампанията му в местното читалище в Божурище е присъствал почетният председател на партията Любен Дилов-син, казаха представители на ГЕРБ пред Mediapool.

Данаил Вълов претендира за трети кметски мандат в Червен бряг

Отстраненият за злоупотреби кмет на Червен бряг Данаил Вълов, който наскоро е върнат но поста си, е кандидат за трети мандат, издигнат от местната коалиция "Движение България на гражданите". Той води и листата на общинските съветници.

Данаил Вълов нашумя в националните медии покрай случая със санирането на къщите на общинари с европари, разкрито от местния журналист Христо Гешев. Съдът, прокуратурата и антикорупционната комисия не намериха нищо нередно, но регионалното министерство не превежда парите, защото се опасява дали няма да последва санкция от Брюксел.

Обвинението срещу Вълов е по друг случай - за т.нар. "топъл обяд" за бедните по проект, финансиран с европейски средства. Поръчката е спечелена от фирми близки до кмета и приближените му. Наскоро пък окръжната прокуратура в Плевен е препратила още един случай за договор за доставка на гориво за общинските автомобили с фирма, свързана с общинския съветник от неговата листа Георги Максимов, писа регионалното издание "Зов нюз". Компанията, с която община Червен бряг има договор, е на жената, с която Максимов живее заедно и имат дете.

Преди дни на Фейсбук страницата на община Червен бряг бе публикувано съобщение, че отстраненият от длъжност кмет Данаил Вълов е възстановен на поста с решение на Специализирания наказателен съд от 9 октомври. Съобщението завършва с думите "Все пак невинен до доказване на противното". От съда не отговориха на запитването на Mediapool с какви аргументи Вълов е възстановен на поста.

АБВ държи на кметовете в Стрелча и на Златица

БСП сне политическата си подкрепа за обвинената в присвояване на над 1 млн. лв. кметица на Златица Магдалена Иванова, но сега тя отново се кандидатира за поста, издигната този път от партия АБВ. Магдалена Иванова води и листата на АБВ за общински съветници. 

АБВ подкрепя и кмета на Стрелча Стойно Чачов за нов мандат. Той беше обвинен от прокуратурата, че е оказвал натиск на служители от общината да подписват заявления за напускане без да посочват дата.

Любопитна подробност е, че Чачов спечели изборите в Стрелча през 2015 г. срещу кандидата на БСП Иван Евстатиев, който беше осъден на 4 години затвор за изнасилване на непълнолетно момиче. Миналата година Евстатиев беше пуснат предсрочно от затвора.

Панайот Рейзи поведе листата на СДС в Созопол

Подкрепяният от ГЕРБ кмет на Созопол Панайот Рейзи, който беше обвинен в присвояване на 2 млн. лв. и отстранен от редиците на партията и от кметския пост, сега води листата на СДС за общински съветници в Созопол. 

Както е известно, за тези местни избори ГЕРБ има рамково споразумение за подкрепа със СДС. Самият Рейзи обаче открай врече е смятан за проводник на бизнес интереси на ДПС в региона и поради тази причина – недосегаем за правосъдието и абониран за местната власт. През годините са избухвали многобройни скандали, свързани със строежи, поръчки и съмнения за корупция, които по никакъв начин не засегнаха позициите на Панайот Рейзи.

Нищо чудно той отново да оглави Общинския съвет – пост, който заемаше в периода 2003 – 2007 г.

"Демократична България" отново застава зад кмета на Перущица Ради Минчев. През 2016 г. той беше обвинен за поискан подкуп от 40 000 лв. Тогава зам.-председателят на ДСБ Радан Кънев нарече историята "помиярска" и обвини прокуратурата в активно мероприятие. Към момента няма публична информация дали делото срещу Минчев е прекартено.

Бившият кмет на Куклен Димитър Сотиров, който беше оправдан от Върховния касационен съд за неизгодна сделка, нанесла ущърб на общината от 36 000 лв., сега води листата за общински съветници на ВМРО.

Кметът на Костенец Радостин Радев , срещу когото прокуратурата повдигна две обвинения за подкуп, длъжностно присвояване и безстопанственост, също не е сред кандидатите за кмет, но е втори в листата за общински съветници на БСП. 

Има обаче и кметове, чиято кариера в местната власт приключи (поне засега) след като станаха клиенти на прокуратурата.

Кметът на район "Северен" в Пловдив Ральо Ралев (ГЕРБ), който беше арестуван и обвинен за търговия с влияние след писмо до премиера Бойко Борисов, не е кандидат за нов мандат. 

Бившият кмет на Трън Станислав Николов (ГЕРБ), който беше оправдан на първа инстанция от съда за блъснатото с джипа му дете, също няма да участва в местния вот.

Бившият кмет на Девня Атанас Кузев (ГЕРБ), който беше осъден на 3 години условно от районния съд, също няма да участва. Той беше признат за виновен за това, че е харчил служебни пари за гориво в периода от 2009 г. до 2015 г. Той има и петгодишна забрана да заема държавна и обществена длъжност.

В предизоброната надпревара няма да участва и кметът на община Чупрене Ваньо Костин. Срещу него беше повдигнато обвинение за длъжностно и документно престъпление – продажба на общински земи на роднини и своя фирма, което не го е декларирал. Те попадат на територията на бъдещ ски комплекс "Миджур". Ваньо Костин спечели кметските избори през 2015 г. издигнат от местна коалиция "За Чупрене". 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карлово
    #1

    А за осъдения кмет на Карлово не споменавате нито дума? Толкова ли му е голям политическия чадър? http://news.bnt.bg/bg/a/osdikha-na-3-godini-kmeta-na-karlovo-emil-kabaivanov

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.