Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промени ли се Мюнхен година след пристигането на 75 хиляди мигранти в града

6 коментара
Промени ли се Мюнхен година след пристигането на 75 хиляди мигранти в града

"Спомням си много ясно 1 септември 2015 г.", каза кметът на Мюнхен Дитер Райтер.

"В онзи ден трябваше да посрещна новите стажанти в цирк Кроне. След това веднага отидох на централната жп гара и чаках там", спомня си той.

Само за две седмици близо 75 хиляди кандидати за убежище пристигнаха на гарата. Най-големият брой е бил регистриран на 12 септември - 13 хиляди души, сочат данните на баварските власти.

Направените в онези две седмици снимки на 26-ти коловоз на централната жп гара в Мюнхен вече са част от съвременната история.

Някъде по това време Марина Лесиг срещнала две малки момчета, живеещи близо до кофите за смет и ги убедила да се преместят в дом за деца.

Тя често се пита какво ли е станало с тях година след като кадрите с тълпите от хора се превърнаха в нещо като символ на миграционната криза в Европа за зрителите по света.
Лесиг се чуди какво ли е станало с онова бебе, родено в линейка посред хаоса. Или с мъжа от Сирия, съвсем малко по-млад от нея, който говорел свободно френски и мечтаел да довърши в Германия образованието си по финанси.

"Ако го бях срещнала при други обстоятелства, вероятно щяхме да станем приятели и да излезем на по бира", каза 27-годишната жена.

Но доброволката е срещнала преди година младия мъж при извънредни обстоятелства, в дните, когато канцлерът Ангела Меркел позволи на хиляди бежанци, блокирани в Унгария, да влязат на германска територия.

Година по-късно всекидневният брой на пристигащите на гарата бежанци вече е съвсем малък. Може би са към пет-шест, смята говорител на мюнхенската дирекция на полицията.
Жп гарата отдавна се е върнала към обичайния си режим на работа, макар и полицията да казва, че са нараснали "съображенията за сигурност", налагащи по-засилена охрана на пътниците.

Тази нормалност се дължи донякъде на готовността на мюнхенчани да помагат, създала културата на гостоприемство в баварската столица. Бяха дошли толкова много доброволци, че се наложи да отпратим някои от тях, спомни си Лесиг.

Сега тя работи в наскоро открит доброволчески център, където се обсъждат идеи за намиране на помощници и за по-дълготрайното им ангажиране.

Интеграцията на жените е особено важна, каза Лесиг, която търси хора, за да стоят при сирийските и иракските майки и децата им на детските площадки.

"Не направихме това при последната вълна имигранти. Трябва да ги извадим от домовете им", продължи тя.

Близо 6000 кандидати за убежище са получили жилищно настаняване в Мюнхен и района на окръг Долна Бавария, сочат данните на окръжните власти.

В момента приблизително 3000 кандидати за убежище са в държавни приемни центрове, а 18 хил. са в децентрализирани жилища.

Днес почти не е останала и следа от присъствието им в много от кварталите около гарата, където толкова много бежанци стъпиха на германска земя за пръв път.

В района няма настанителни центрове, каза Фриц Вакенхойзер, председател на местно сдружение.

Дори и на така наречения "ъгъл на труда", където надничари от България и Румъния стоят и чакат, за да бъдат наети, няма и помен, че само на няколко метра оттук преди година са пристигнали хиляди бежанци.

Но Вакенхойзер заяви, че това е "мултикултурен район в най-добрия смисъл".

Има малки турски магазинчета, кебапчийници, плод-зеленчуци и независимо от различните религиозни вярвания местните жители и бизнес се събират преди Коледа и поставят елха.
Районът дори може да послужи като модел за интеграция на мигрантите, предизвикателство, пред което е изправена цяла Германия.

"Трябва да бъде дадена възможност на хората да си създадат начин за съвместно съществуване", заяви Вакенхойзер и цитира думи на турския си съсед: "Каква интеграция? Та ние живеем заедно."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Асенов
    #6

    Самозалъгването продължава...

  2. Емил Станоев
    #5

    Да ги видим след 10 години / и по-малко / !! Е !тогава ще съжаляват за сегашните си мисли и действия .

  3. Vassil D. Vassilev
    #4

    Мюнхен, 2030 г. Нощ. Патрулиращи полицаи намират трупа на мъж на средна възраст. Пребъркват джобовете и намират паспорта му. Единият чете данните и казва на колегата: - Юсуф, виж каква странна фамилия - Мюлер...

  4. Стефанов
    #3

    и така с по 5-6 пристигащи на ден и с раждаемост - както те си знаят след десеттина - до 20 г., може да се окаже че повече от половината на населението на Мюнхен е арабско-мюсулманско

  5. larry
    #2

    мислех да мигрирам у Мюнхен до преди 10 месеца, сега след като се е напълнило с толкова квалифицирани инженери, лекари и икономисти както се вижда на снимката се отказах.....

  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.