Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промени в НПК целят да сложат край на "брадясалите" съдебни дела

ВКС ще получи право да утежнява присъди

2 коментара
Промени в НПК целят да сложат край на "брадясалите" съдебни дела

Прекратяване на практиката делата да се точат с десетилетия между различните съдебни инстанции предвижда проект за промени в Наказателно-процесуален кодекс (НПК), внесен за разглеждане в Народното събрание от ГЕРБ, БСП и "Атака".

Идеята е да не се допуска повече от едно връщане на дела от втора на първа инстанция, а третоинстанционният Върховен касационен съд (ВКС) да може да връща дело на втора инстанция най-много два пъти.

В момента в НПК няма подобни ограничения и се стига до безкрайна въртележка на някои дела между първа и трета инстанция.

Според статистиката само през 2010 г. ВКС е отменил за трети или четвърти път съдебните решения по 86 дела. Това е основната причина, поради която наказателни процеси в България се влачат над 10 години и са далеч от приключване. Това води и до осъдителни присъди срещу държавата в Европейския съд по правата на човека.

Сега ситуацията при тези съдебни процеси е доведена и до абсурд, защото при четвърто или пето връщане на дело от ВКС към второинстанционния съд вече не са останали нови съдебни състави, които да го гледат.

Наред с това се предлага Върховният касационен съд да получи пълна свобода да решава делата като втора инстанция. В момента ВКС може да потвърди присъда, да намали присъда, да оправдае или да отмени присъда с указания към по-долустоящия съд.

Ако Народното събрание приеме предлаганите поправки, най-висшият съд ще може и да увеличава наказанието на подсъдимите.

Проектът за промени в НПК намалява чувствително и правата на задочно осъдените. В тази категория попадат лица, които са се укрили от властите или са отсъствали без уважителна причина, след като им е връчен обвинителният акт. Сега те имат право да поискат възобновяване на делото, а върховният съд не може да им откаже.

Поправките в НПК обаче дават право на ВКС да отказва. Задочно осъдените ще могат да възобновят делата си, само ако присъдата им е произнесена при съществено нарушение на закона и процесуалните правила, както и ако наказанието им е явно несправедливо.

Проектът е внесен от трима депутати от ГЕРБ начело с председателя на вътрешната комисия Анастас Анастасов, заедно с Явор Нотев ("Атака") и Любен Корнезов (БСП). В мотивите към проекта се цитират редица осъдителни решения на Европейския съд срещу България за бавното правосъдие.

Народното събрание можеше да реши тези проблеми в НПК още преди година, но тогава управляващите от ГЕРБ не се съобразиха с предложенията на ВКС в тази посока. Вместо това бяха приети спорните промени, с които се въведе резервният защитник и се създаде възможност за постановяване на осъдителни присъди върху тайни доказателства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Поздравления за конструктивната работа. Дано го приемат без "вратички".

  2. Анонимен
    #1

    Толкова рядко е да видиш различни и противопоставящи се една на друга партии да предложат нещо общо, полезно за държавата ни. Дай боже по-вече разум и далновидност при политиците ни!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.