Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промените в конституцията наесен - само за съдебната власт

0 коментара

Промените в конституцията са нелека и отговорна задача, несериозно е да се разширява кръгът от конституционни промени, още по-малко да се излиза с предложения за нова Конституция. Това се казва в обръщение на президента Георги Първанов до участниците в днешната дискусия в парламента "Конституционната демокрация и премеждията на държавността", съобщи БТА.

Държавният глава посочва, че е необходимо приоритетно да бъдат приети измененията на конституцията в частта за съдебната власт. Безспорно е недоволството на мнозинството от българите от начина на функциониране на правораздаването, допълва той. Въпреки многобройните законодателни промени и независимо от усилията на всички магистрати, за повече от 10 години не се стигна до качествено подобрение в работата на следствието, прокуратурата и съда, отбелязва президентът.

Липсата на съществен положителен ефект от тези промени не може да не ни смущава и съвсем закономерно изисква да поставим въпроса дали неспособността на съдебната власт да отговори на очакванията на гражданите и на европейските стандарти не се дължи на неудачната конституционна рамка, пише президентът.

Според Първанов измененията в конституцията в частта за съдебната власт няма да бъдат успешни, ако държавата не се постарае да осигури по-добри материални условия за работа на магистратите и ако самите магистрати не забравят необходимостта да поставят закона над личните спорове.

Очертаните изменения за имунитета и несменяемостта на магистратите са предпоставка за подобряване на ефективността на българското правораздаване и за успешното приключване на преговорите с ЕС по глава "Правосъдие и вътрешни работи", смята Георги Първанов.

Според президента измененията в конституцията, свързани с членството на България в ЕС, трябва да се направят след ратификацията на конституцията на Европейския съюз, която ще бъде приета в средата на 2004 година. Първанов смята, че ако промените в българския основен закон се приемат преди европейската конституция, е възможно към момента на пълноправното членство на България в ЕС отново да се наложат изменения.

Дебатът за усъвършенстване на конституционния модел не е преставал, но само два пъти в парламента са били внасяни проекти за промени в основния закон, пише президентът. Обстоятелството, че макар и обосновани, те не получиха подкрепата на необходимия брой депутати, показва, че към изменения в конституцията трябва да се пристъпва само след генериране на широко обществено съгласие, допълва Първанов.

В днешния дебат, организиран от сдружение "Конституционализъм и демокрация" по повод 12-годишнината от приемането на Конституцията, участваха народни представители от Великото народно събрание, участвали в изработването на конституцията, бивши и настоящи депутати, представители на Светия синод, главният мюфтия Селим Мехмед, представители на академичните среди, общественици и студенти.

Бившият премиер Димитър Попов заяви, че не трябва да се търсят причините за слабости в живота ни като корупция и престъпност в Конституцията, а в начина на управление и на прилагане на законите, както и в приемането на закони, които не са в духа на основния закон. Според него промените в Конституцията трябва да се направят без да се наруши нейният дух и насоченост. Не може един съд да се бори с корупцията, ако и той е корумпиран - тогава Конституцията и законът ли са виновни за това, каза Попов.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.