Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промяна в плана - тройно повече влакове за сметка на жп инфраструктура (видео)

15 коментара
Промяна в плана - тройно повече влакове за сметка на жп инфраструктура (видео)

Закупуване на тройно повече подвижен състав за нуждите на БДЖ спрямо първоначалния вариант за сметка на инвестициите в жп инфраструктура - това предвижда новият вариант на Плана за възстановяване и устойчивост в сектор "Транспорт". Той беше представен за първи път днес пред сектора, като липсваха сумите за всеки отделен проект, както и общата инвестиция.

Липсата на предварителна информация предизвика недоволство в бранша и вицепрлемиерът и министър на финансите Асен Василев обеща да има допълнителни срещи между транспортния сектор с екипа, подготвил промените.

Проектите за модернизацията на жп гарите и тяговите подстанции, които са ключови за енергийната ефективност, отпадат за сметка на купуването на нови локомотиви и влакове, включително на два етажа. Това стана ясно от представянето на проектите от Виктор Чаушев, съветник на министъра на транспорта Николай Събев.

Другата новост е, че са вкарани няколко проекта свързани с Русе - родното място на транспортния министър. Единият е изграждането на интермодален терминал в Русе и внедряването на интелигентна система за управление на влаковете т.нар. ERTMS-2 по линията Русе – Каспичан.

Председателят на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов попита небрежно защо Русе, а не Варна, където пристанището е по-голямо, обработва повече товари и този проект би бил по-рентабилен.

Виктор Чаушев отговори, че основният момент в прекрояването на плана в сектор транспорт е, че проектите трябва да бъдат реализирани до 30 юни 2026 г. и нито ден повече. Изборът на пристанище Русе за интермодален терминал е в напреднала фаза с изработен проект по сегашната програма "Транспорт" и може да бъде реализиран бързо, аргументира се той.

Нови влакове на два етажа

В първоначалния вариант на плана беше заложено закупуването на 20 мотрисни влака за 312 млн. лв. за обслужване на крайградските линии.

Сега се предвижда да бъдат купени 42 електрически влака, от които 7 да са на два етажа, за 373 милиона лева плюс съфинансиране от държавния бюджет. Те ще се движат с максимална скорост от 160 км/ч в крайградските зони, т.нар. S-Bahn железница. Чаушев обясни, че се купуват влакове на 2 етажа, защото така излиза икономически рентабилно пътуването. Досега у нас не е имало 2-етажни мотриси. Това предизвика въпроси с тяхното обслужване и поддържане.

Крайградските влакове ще се ползват до близки дестинации около големите градове София, Пловдив и Варна, където разчетите сочат, че има търсене. Двуетажните мотриси пък ще са за най-натоварената жп линия София - Перник, която осигурява близо 10 на сто от целия трафик. Другата линия, по която ще вървят е София - Своге, посочи Чаушев.

Отделно ще бъдат купени още 20 електрически push-pull влака, които ще обслужват основните направления от София до Варна, Бургас, Свиленград, Русе, Кулата, посочи Чаушев без да съобщи цената. Те ще се движат с максимална скорост от 200 км/ч. В плана на ГЕРБ нямаше такъв проект.

Закупуването на толкова много влакове за движение с висока скорост повдигна и въпроса, къде ще се движат те, след като инфрастурктурата все още не е изградена. Пловдив - Свиленград - турска граница е единственото направление, където това може да се случи. Най-късно до 2030 г. трябва да е готово и жп направлението Бургас - София.

Другата новост е закупуването на 18 локомотива за маневрени дейности в депата. По този начин ще намалим разходите, аргументира се Чаушев.

Той допълни, че държавата поема ангажимента да поддържа новият подвижен състав в следващите 15 години. Виктор Чаушев не посочи колко ще струва това на държавата годишно, къде ще се случва и откъде ще се намерят кадри. Тези влакове са новост за българските железници и към момента няма квалифицирани кадри за тях и специализирани ремонтни депа.

Интермодален терминал Русе

Управляващите залагат в плана и изграждането на интермодален терминал в Русе. Не беше посочено колко ще струва той. Уточнено бе, че ще се строи с европари върху имот, собственост на Национална компания "Железопътна инфраструктура", а след това ще бъде даден на концесия. Целта е този терминал да помогне за товарооборота в Северна България.

Това не е прецедент. По същия начин на концесия беше даден изградения с европари интермодален терминал в Пловдив на ПИМК за 27 години. Към момента той се развива успешно.

ERTMS вместо SCADA

С отпадането на проекта за модернизацията на 20 тягови подстанции и на 21 секционни постове за 273.2 млн. лв. отпада и изграждане на система, обединяваща телеуправлението и телесигнализацията SCADA.

Вместо нея ще се внедрява ERTMS-2. Предишните управляващи предвиждаха парите за тази система да идват по програма "Транспортна свързаност" 2021-2027 г. и при възможност по механизма "Свързана Европа".

Каква е разликата между двете системи? Системата SCADA дава възможност за автоматично управление и наблюдение на енергийните съоръжения, както от подстанцията, така и дистанционно от диспечерските центрове. Системата ERTMS гарантира безопасността на движението и дава възможност за извършване на обективен, непрекъснат и независим от машинистите на влака контрол върху условията, при които се извършва движението на влаковете в гарите и в междугарията.

Така най-новата система ERTMS-2 ще се прави за първи път по линията Русе - Каспичан, по която в момента тече ремонт на релсовия път. Такава система не би позволила трагедията, която стана в Хитрино, каза Чаушев. Досега се внедряваха системи ERTMS-1.

Заложено е бордово ERTMS оборудване и на 108 магистрални електрически локомотиви и мотрисни влакове за всички железопътни превозвачи - държавни и частни, каза Виктор Чаушев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #15

    Влаковете пътуват празни, кому са притрябвали тройно повече?!

  2. Бисерко
    #14

    Манолов попитал небрежно защо Русе, а не във Варна..Айде да видим дали някой може да се сети защо?Той отговорът е даден между другото в предният абзац...

  3. Господин Господинов Брат
    #13
    Отговор на коментар #9

    Тези Дето Управляват не са Само ПП и Киро Матрицата, Христо Иванов и Генерал Атанасов(наистина ли пак се кандидатираш?), а има и НИНОВИЦА и най вече ТРИФУНИЦА(Благодарение на ДС, КГБ и в това което превърнаха Българското Население ПОЛУИДИОТИ да гласуват за Ташунко Саповци). АЗ ВЯРВАМ НА БОЙКО АТАНАСОВ, може да е всякакъв да го критикуват, НО Е ОТКРОВЕН ИСКРЕН И ПРЯМ ЧРСТЕН ЧОВЕК, А ТОЙ КАЗА: "СЛАВИ МИ ПОСТАВИ УСЛОВИЕ ДА НЕ СЕ ПРЕСЛЕДВА, ДА НЕ СЕ ВОДИ ВОЙНА СЪС цацаров!"(интерпретация)! ОТ ТУК НА СЕТНЕ Е.Б.М ТИ КОАЛИЦИЯТА И КИРО БАЛТОНА(новопоМутрачен Канадец)! НИЩО НЕ СТАВА ОТ ТОВА ПРАВИТЕЛСТВО, САМО ГУБЯТ ВРЕМЕ И НИ ОТДАЛЕЧАВАТ ОТ НАТО ЕС! ПРЕДАТЕЛИ, ДО ПРЕДАТЕЛИ.!.!

  4. H8BG
    #12

    Old but gold: Като разбрали колко време се движи влака София-Варна, китайците останали учудени от големината на България.

  5. Ген. Иван Колев
    #11

    Не ми става ясно къде, при лисваща инфраструктура, ще върват тези иначе толкова модерни и бързи влакове. Но това е може би защото не ги разбирам тези работи.

  6. skeleton
    #10

    Ами честно казано, звучи добре. Инфраструктурата сякаш ще се оправя за наша сметка, но всичко останало помага ЕС. Not a bad deal. Ще има много работа за хората, ще има и много обучения за специалисти. Дано има обучения де, че БДЖ обичаха да я режат за скрап едни предишни управляващи.

  7. kvsz2008
    #9

    Тая некадърна из-мет която управлява с това си намерение показа нагледно какви ще ги върши докато не падне от власт...Друго си е да "усвояваш" средства като копуваш "нещо "...Защото за другото , да се се изгражда инфраструктура се изисква работа ама много работа. .. А тая гнус-на grindr дружинка е скарана с работата,на нея и допадат други "удовствия"....

  8. Капитан
    #8
    Отговор на коментар #7

    Има се предвид влакове без самостоятелен локомотив,с вножество мотор вагони,така най тежката част локомотива се разпределя върху вагоните и това позволява движение с по голяма скорост в случая 200 кмч

  9. Parallelepiped
    #7

    А новите влакове по магистрала Тракия ли ще се движат? Или, ако следващият министър е от Свищов, ще пуснем може би високоскоростна линия оттам до Правец? Въобще класика в жанра - каруцата пред коня. Да се хвърлят толкова пари за влакове без първо да се оправи жп инфраструктурата е .....

  10. someone
    #6

    Еконтаджията ако ще и 200 влака стрела да купи, ако София-Бургас ще се лашка с 30км/ч през 50 процента от времето и ще пътува 6ч., клиенти няма да има!Ако София-Видин се лашка 3 часа, клиенти от автомобилите няма да слязат!Ако разписанието е глупаво направено и работещите в съседния град не могат да го ползват за работа или няма читав довозващ транспорт, а влаковете са веднъж на високостна, клиенти пак няма да има! Ама то култура на ползване на влакове се възпитава с години, а у нас с години се разграждаха железниците в полза на едни автобусни фирми на ДеПаСе...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.