Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прородозащитници в дванайсет български града излязоха на митинги срещу шистовия газ

118 коментара
Прородозащитници в дванайсет български града излязоха на митинги срещу шистовия газ
  • Хиляди протестираха в София и Варна срещу добива и проучването на шистов газ. Снимки: БГНЕС

Кулминацията на кампанията срещу добива на шистов газ в България беше в събота, когато протести се състояха 12 града в страната.  В 11 часа започнаха протестите във Пловдив, Шумен, Плевен, Бургас и Казанлък. Половин час по-късно тръгнаха митингите във Варна и Велико Търново. В 17 и 17.30 часа протести срещу проучването и добива на шистов газ ще има в Русе и Благоевград. Недоволство има и в София, Добрич и Смолян и то е срещу предоставеното от правителството миналото лято разрешително за търсене и проучване за шистов газ от американската компания "Шеврон" в Североизточна България.

В София протестиращите около 2000 души поискаха законодателство, което гарантира, че добивът на шистов газ не е свързан с опасности. Те носиха лозунги за забрана на шистовия газ и за това, че изборът е - чаша наполовина пълна или празна. Скандираха: "Трайчо и Нона ще влезете в затвора". Към тях се присъединиха и млади театрали, които носеха хляб, привързан в бинт. Казаха, че това е български хляб от Добруджа, но за да се направи, трябва здрава земя и чиста вода. А за да покажат, че те милеят за страната си, изиграха и право хоро пред Народното събрание. Всъщност и мотото на протеста е "Българин остани и земята си защити".

Ангел Славчев от "Гражданска инициатива за забрана на добива на шистов газ" каза на протестиращите, че председателят на Народното събрание Цецка Цачева е обещала на среща в петък ГЕРБ да подкрепи закона за забрана за добива и проучването на шистов газ. Законът ще бъде гласуван в сряда.

Над 1000 души се събраха на протестa във Варна.  От декември досега те са събрали над 400 подписа, които ще бъдат предадени в НС. В Пловдив над 1 000 души са подкрепили подписката срещу добива на шистов газ.  В центъра на града се събраха 200 души, които ще връчат събраните подписи на общинската управа, предаде кореспондентът на БНР Кремена Данева. В Плевен инициативата бе подкрепена от Асоциацията на зърнопроизводителите и други неправителствени организации. В Бургас протестът събра 50 души на централния площад, които раздаваха листовки.

Стотици протестиращи в Добрич, сред които и бременни жени, обявиха, че ще преминат към ефективни действия, ако до края на януари не бъде наложен мораториум върху проучванията за добив на шистов газ у нас. Към протестиращите се присъединиха и хора с плакати "Каварна иска рок, а не рак". Областният управител на Добрич организира публична дискусия за шистовия газ на 23 януари, предаде кореспондентът на БНР Гинка Димитрова.

Около 400 души в Шумен излязоха на шествие. В протеста пред театъра се включи и фолклорната група "Черните кукери" от шуменското село Веселиново.

Според съобщението за събитието, инициативата ще бъде подкрепена и от българите, живеещи в чужбина: Амстердам, Копенхаген, Лондон, Париж, Рим, Ню Йорк, Чикаго, Атина, Барселона.

Природозащитниците протестират срещу добива на шистов газ чрез технологията хидравличен удар (фракинг), която по думите им се е доказала навсякъде по света, където е прилагана, като силно замърсяваща с много опасни вещества и не случайно вече е забранена във Франция и отделни райони на други държави. Фракингът представлява инжектиране в земята под високо налягане на огромни количества вода, смесена с опасни химикали, които впоследствие попадат в подземните води, земята и въздуха, обясняват еколозите. Опасностите за околната среда и здравето и живота на човека са свързани и с проникване на самия газ през пролуките в земята към повърхността, повърхностното замърсяване от проучвателно-добивната инфраструктура, например хвостохранилища с безвъзвратно отровена вода, предизвикваните земетресения, унищожаването на обработваеми земи, изчерпването на водните ресурси и много други, допълват те.

Според министрите на икономиката и на околната среда Трайчо Трайков и Нона Караджова обаче първо тряба да се види програмата за проучване на "Шеврон" за планираните сондажи, да им се направи оценка за въздействието върху околната среда тогава да се разреши евентуално търсенето на шистов газ. С "Шеврон" все още не е сключен договор и компанията изчаква да види как ще се развият нещата с внесените от партиите БСП, "Атака" и РЗС три законопроекта за забрана на шистовия газ у нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

118 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #118

    Нда - Газпром давал пари за да се говори срещу виистовия газ. И във Франция са дали и в някои части на Германия са подкупили, и на някои полски лаборатории са платили, които са изследвали водите и почвите около шиистовите сонди. Че и на американски фирми са платили - и там изкарват, че добивът замърсява околната среда много над рекламираното .

  2. Анонимен
    #117

    “РБК Дейли”: САЩ изнасят повече горива, отколкото внасят
    01 декември 2011 | 02:14 | Агенция "Фокус"
    Начало / Северна Америка
    Вашингтон. В края на 2011 г. САЩ може отново да станат износител на петролни продукти. Причината за този феномен се крие в ръста на потребление на горива в бързо развиващите се икономики на латиноамериканските страни и икономическия спад в самите Съединени щати, пипе вестник “РБК Дейли”.
    Според последните данни от енергийния сектор на САЩ, обемът на американския износ на

  3. Анонимен
    #116

    „Независимая газета”: Газът в Русия е станал по-скъп отколкото в САЩ
    16 януари 2012 | 04:41 | Агенция "Фокус"
    Начало / Русия
    Москва. Обслужването на интересите на монопола доведе до парадоксален резултат. В богатата на запаси от природен газ Русия това гориво се продава по-скъпо отколкото в САЩ. По данни на американски икономисти, средната цена на природния газ в Щатите е паднала да 99 долара за 1000 кубични метра и близките години цената ще продължи да намалява. В Русия картината е противоположна.

  4. Анонимен
    #115

    на някой му се привиждат руснаци, руски интереси. Акцента на протеста е съвсем друг. Има опасна технология, вредно въздействие върху природата и това е за което говорят хората. За теб, дето толкова пишеш по форума за АЕЦ Белене, че е опасна и защо никой не протестирал, ами давай. Казваш че е опасна, значи сме от една страна, кажи какви действия предприемаш, със сигурност много хора ще те подкрепим. Но да си говорим за руски интереси, американски интереси е излишно. Има само български!!!

  5. Анонимен
    #114

    Bravo Pichove, dano da izdarjite na izkushenieto kato zapochnat da vi podkupvat. Shale gas e nai mrasnoto neshto koeto sashtestvuva. Dori predizvikva mnojestvo mini zemetresenia. http://www.theglobeandmail.com/report-on-business/international-news/shale-gas-fracking-halted-after-possible-quake-link/article2042598/ dano madrosta da naddelee. Georgi

  6. Анонимен
    #113

    В Полша експлоатирането на залежите на шистов газ определено е на път да се превърне в нещо като национална мисия. Полският премиер Доналд Туск описа шистовия газ като “големия шанс” на Полша да се превърне от страна, внасяща енергийни източници в основен техен износител в рамките на десетилетие. А подтекстът за Варшава е, че шистовият газ не само може да превърне Полша в износител, но и да сложи край на дългогодишната й енергийна зависимост от Русия. От началото на този век енергийният сектор реши до голяма степен този проблем.

  7. Анонимен
    #112

    Великобритания, която си извлече поука от руско-украинската криза,
    за да насочи вниманието си върху недостатъчните запаси от природен газ,
    сега разполага със свръхмодерен терминал за втечнен газ в Милфорд Хевън.
    А намаленото търсене на вносен газ в САЩ, благодарение на експлоатирания
    там шистов газ, увеличи запасите от втечнен газ за доставки на други места.
    С помощта на хоризонтални сондажи и други иновации добивът на шистов газ в
    Съединените щати се увеличи стремително от на практика нулево

  8. Анонимен
    #111

    Вьн руските окупатори и техните слуги.

  9. Анонимен
    #110

    До 101 и 102, двама анонимници А тези млади и знаещи хора имат ли понятие от ядрена енергия, сигурност на централите и площатките, на които се строят? Знаят ли какви са последствията от Чернобил и каква е сигурността на руските централи и в частност на АЕЦ "Белене" Лилан

  10. Анонимен
    #109

    До 108 Ако искаш коментирай проблемът с шистовия газ, останалото са глупости. Бих се радвала, ако в България, която е безобразно екологично замърсена през последните години има "зелени".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.