Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проруски и проевропейски кандидат на балотаж на президентските избори в Молдова

9 коментара
Игор Додон и Мая Санду

В Молдова ще има балотаж на президентските избори между двамата основни претенденти - проруския ляв политик Игор Додон и кандидатката на дясната проевропейска коалиция Мая Санду, които спечелиха най-много гласове, но недостатъчно за директна победа, в първия тур вчера, предадоха ДПА и Асошиейтед прес.

След преброяването на почти всички гласове (99,42 процента) 41-годишният лидер на социалистите Додон води с 48,23 на сто пред председателката на Партията на действието и солидарността Санду, която има 38,42 на сто.

Най-близкият им конкурент, Дмитрий Чубашенко от "Нашата партия", е събрал малко над 6 на сто. Избирателната активност е доста ниска - 49,1 на сто - с два процентни пункта под тази на парламентарните избори през 2014 г.

Молдовците за първи път от 20 години избират президент с всеобщ народен вот, което ще му даде повече власт и влияние. Според конституцията държавният глава има значителна роля при определянето на външната политика на страната. Той назначава и съдиите. Решенията му обаче подлежат на одобрение от парламента, където в момента проевропейските сили имат мнозинство.

Конституционният съд на Молдова реши да възстанови прякото народно избиране на президента, отменено през 1996 г., в резултат на масовите протести в страната тази година.

Силният резултат на Додон се свързва с неудовлетворението от сегашното проевропейско правителство, което е на власт от 2009 г. Молдовците са възмутени от изчезването на над 1 млрд. долара от банковата система през 2014 г. и обвиняват властите, че се опитват да потулят истината за случая.

Додон обещава да възстанови близките и приятелски отношения с Русия и дори се обявява за стратегическо партньорство с нея. Това негово послание очевидно е намерило отклик сред избирателите в северната част на страната и в проруски настроения полуавтономен район Гагаузия, отбелязва Асошиейтед прес.

Ако победи, Додон иска да свика референдум за излизане на Молдова от политическото и търговско споразумение, подписано с ЕС през 2014 г., и за присъединяване към Евразийския митнически съюз, доминиран от Русия, връщайки назад часовника след години на по-тесни връзки със Запада. Това ще помогне за засилване на влиянието на Москва в източноевропейски държави, сред които Молдова, Грузия, България и Украйна, отбелязва Ройтерс.

Смята се, че сравнително слабото участие на електората е помогнало на бившия комунист Додон, който се представя за традиционен молдовец. Много млади избиратели, които обикновено не гласуват за социалистите, този път не се явиха пред урните. Затова и проевропейската кандидатка Санду, която е за интеграция с ЕС, призова днес именно младите към по-активно участие на втория тур, който е насрочен за 13 ноември.

Представянето на бившата икономистка от Световната банка също е смятано за по-добро от очакваното - нещо, което се свързва с обещанието ѝ да се бори с ширещата в страната корупция. С нейното име се свързват успешните реформи, които тя прокара като министърка на образованието в периода 2012-2015 г.

За да повиши шансовете си на втория тур обаче, Санду се нуждае от по-масово участие на електората, отбелязва АП.

Според ДПА проведените вчера президентски избори са силен индикатор за бъдещата политическа ориентация на Молдова.

"Санду е най-добрият шанс за промяна, но тя се бори срещу мощни интереси в медиите и политиката. Дори и да спечели, тя ще се сблъска със сериозни трудности да извърши обещаните промени, поради силното влияние на антиреформаторските сили във всички сфери на живота в Молдова", заяви коментаторът по молдовските проблеми Дан Брет, цитиран от Асошиейтед прес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 65
    #9

    "Проруски и проевропейски кандидат на балотаж на президентските избори". Хайде и у нас така!

  2. Liberal
    #8

    Молдовците трябва да побързат с влизането в ЕС, докато клубът още съществува.

  3. BLM
    #7
  4. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    «Левада-центр»: 48% россиян боятся начала третьей мировой войны //// Подслушването на телефонните разговори обхвана 9 милиона руснациКомерсант

  5. Знайко
    #5

    Молдова е нещо като Македония - измислена нация на окупирана част от друга държава (в случая - Румъния). Но там положението е по-зле поради наличието на голяма диаспора от заселили се по време на окупацията етнически руснаци.

  6. Дядо ми Петър
    #4

    Днес хибридна, утре истинска война. Така действа окупаторът ЛилиПутин, Хитлерът на 21 век. До къде ли ще стигне на запад ако все още западът се будалка с него?

  7. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Хората имат право да обичат корупцията, особено когато е свързана с про-западните елити! Но хората нямат право да се отрекат от тях и да изберат енщо друго! Това важи с пълна сила и за Молдова, нали? Изборите няма да бъдат признати за легитимни!

  8. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Бойко ще ви каже,ч е в Молдова корупция нЕма, точно както у нас! Защото и там нЕма осъдени за корупция! А корупция има само в Румъния, където има осъдени

  9. Васил Антонов
    #1

    Задава се новият Крим.... КГБ атакува навсякъде НАТО и Европейския съюз.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.