Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Просперитетът е пред патриотизма в кампанията за независимост на Черна гора

0 коментара

Повечето разводи завършват с финансова бъркотия поне за едната страна. Но черногорските лидери, стремящи се към независимост, казват че един развод по взаимно съгласие със Сърбия би могъл да донесе просперитет за двете отчуждени югославски републики.

Най-добрите отношения между Сърбия и Черна гора, както и тяхното икономическо развитие, ще настъпят, когато станат две отделни държави, казва Миодраг Вукович, главен съветник на черногорския президент Мило Джуканович.

Политическите аргументи на кампанията на Джуканович водят към референдум за независимост по-късно тази година, акт, който може би не издържа своя първи тест в неделя: парламентарните избори всъщност се сведоха до избор между тези, които искат да останат в Югославия и онези, които искат да се отделят от федерацията.

Макар че неофициалните резултати показаха победа на идеята за независимост с малко мнозинство, те разкриха и наличието на силна съпротива срещу отделянето, като по този начин подложиха на съмнение бъдещето на усилията за създаване на нова балканска държава.

Но поддръжниците на независимостта казват, че имат солидни финансови подбуди за отделянето, които надхвърлят патриотизма. Просто е неуместно Черна гора и много, много по-голямата Сърбия да образуват федерация, каза черногорският министър на информацията Божидар Яредич. Разликата по отношение на големината, населението и икономиката превърнаха определени общи интереси и политика в голямо главоболие, отбеляза той.

Населението на Сърбия е 9 милиона, на Черна гора - малко повече от 600 хиляди. Заедно те образуват сегашна Югославия, която в миналото включваше още четири републики, докато държавата не се разпадна сред серия от кървави етнически войни, започнали през 1991 г.

Джуканович, някога лоялен на бившия югославски президент Слободан Милошевич, издигна искания за независимост през 1997 г. До голяма степен той вече постигна целта си.

Черна гора има своя собствена централна банка, полиция и митническа служба. Официалната валута е германската марка, а не югославският динар, и републиката не внася нищо във федералния бюджет в Белград.

Икономистът Небойша Медоевич казва, че двете държави са "банкрутирали" по съвременните стандарти след годините комунизъм, липса на мениджмънт, скъпи военни кампании и международните санкции по време на гибелния режим на Милошевич. Според него Сърбия и Черна гора могат да започнат съвсем отначало, ако се разделят и съсредоточат върху собствените си реформи и усилия за стимулиране на чуждите инвестиции.

Новото демократично правителство на Сърбия, което дойде на власт след отстраняването на Слободан Милошевич през октомври миналата година, като цяло предпочита да запази съюза с Черна гора, но обеща да не се намесва в случай че черногорците решат да се отделят в самостоятелна държава.

Но на отделянето от СР Югославия силно се противопоставят някои сръбски националисти, както и просръбски настроените черногорци, които бяха основните съперници на Мило Джуканович на вчерашните парламентарни избори. Те предричат само щети, ако двете републики, които имат дълговековни културни, икономически и религиозни връзки, тръгнат по отделни пътища.

Лидерите, които подкрепят независимостта, се нуждаят от международно признание и отделно място за Черна гора в ООН, за да изпреварят Белград във всяко споразумение с чужди правителства и инвеститори.

Черногорското правителство на Демократичната партия на социалистите на Мило Джуканович вече продаде на чужди инвеститори дял от мобилната телефонна мрежа в републиката, мажоритарен дял в печеливша пивоварна и във въгледобивна мина.
И има още много за продан: хотели и цели сектори от черногорското адриатическо крайбрежие, където туристите харчат средно 35 милиона долара на година - сума, която е добре дошла, въпреки че бледнее на фона на 300 милиона долара, които туристите оставяха там преди войната.

Черна гора също така иска да избегне бремето на югославския външен дълг, който грубо се изчислява на 13 милиарда долара. По-малката югославска република твърди, че нейният дял във външния дълг е само 305 милиона долара.

Междувременно черногорското правителство приватизира около 250 от държавните компании въпреки неясните оценки за тяхната стойност. Черна гора има природни ресурси и голям потенциал за туризъм, казва Яредич. Тя е атрактивна за чуждестранни инвеститори и може да се развива бързо.

Повечето сръбски експерти отричат това и предупреждават, че Черна гора може да изгуби жизненоважен партньор в лицето на Сърбия, която е по пътя на възстановяването и реинтеграцията в международната общност. Разходите за черногорската независимост може да надхвърлят ползата от нея, казва управителят на югославската народна банка Младжан Динкич.

Той посочва, че черногорските стоки не са конкурентоспособни на международните пазари, въпреки че се приемат в Сърбия. Търговията между двете републики сега възлиза на 540 милиона долара.

Но дори сред сърбите вече нараства усещането, че Югославия е идея от миналото. Група белградски адвокати и юрисконсулти неотдавна изпратиха отворено писмо до сръбския премиер Зоран Джинджич, с което поискаха да бъде разпуснато федералното правителство, защото "е очевидно, че то няма власт над цялата територия на Югославия".

"Защо Сърбия, която има свое правителство и парламент, трябва да запази администрацията на федерация, която вече не съществува?", питаха юристите в писмото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.