Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Простото и сложното изречение ще се изучават в по-горен клас

12 коментара
Простото и сложното изречение ще се изучават в по-горен клас

Обсъжда се олекотяване на учебната програма по български език и литература, така че децата да учат за просто и сложно изречение в прогимназиалния етап на образование, вместо в началния, обяви в сряда зам.-министърът по образованието Милена Дамянова.

“За новите учебни програми по български език и литература научната общност доста се е раздвоила и разтроила“, посочи тя. “Изключително трудно е да постигнем консенсус, защото искаме да "разтоварим" учебните програми, за да имат учителите повече възможности за практически занимания, но и всеки литературен кръг държи един или друг автор да влезе с едно, с две или дори с три произведения.“, обясни Дамянова.

“Учениците в начален етап не могат да осъзнаят все още същината на простото и сложното изречение и за мен лично няма логика да въвеждаме такава сложна терминология и такъв сложен синтаксис в началните класове, за да може да се обясни пунктуацията“, коментира Дамянова.

Тя допълни, че пунктуацията може да се обясни с практически задачи на учениците от началните класове.

"И сега програмите по български език в началния етап на образование са доста натоварени с терминология и могат да бъдат разтоварени в тази посока. Затова се обсъжда простото и сложното изречение да отидат в прогимназиалния етап - да се качат в пети и в шести клас, за да могат учениците да осъзнаят техния смисъл. Това, че запетая се пише пред "че" и пред "защото", учениците ще могат да го научат чрез практическите задачи и ще могат да го прилагат“, каза Дамянова.

По думите ѝ сега всички тестове и изпити от външното оценяване показват, че учениците продължават да не знаят къде точно се поставят запетаите, както и как се формулира сложното изречение.

“Новите учебни програми ще бъдат утвърдени с новия Закон за предучилищното и училищното образование, който след Нова година очакваме да влезе за второ четене в парламента“, коментира още Дамянова.

“Гилдията много отдавна чака този закон и ако искаме той да влезе от следващата учебна година, както е заложено, образователната система трябва да има време да се адаптира към него“, коментира тя.

“Заложили сме и четиримесечен срок за изработване на стандартите към закона за училищното образование. От този закон зависят новите учебни програми, след които ще последват и новите учебници, за които толкова много се говори“, коментира още Дамянова.

Дамянова съобщи още, че с новия закон се предвижда до десети клас да се изучава гражданско образование като част от останалите предмети, а в ХІ и ХІІ клас то ще бъде отделен и задължителен предмет. В рамките на този предмет ще се изучава работата на българските и европейските институции, правата на децата и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    А Питагоровата теорема да я учат в университета.

  2. Анонимен
    #11

    Най-хубаво е простото и сложното изречение да се учат в последния клас.Ама само простичко.Щото сложното е твърде сложно за българчетата.С такъв министър,образование не могат да получат децата.

  3. Анонимен
    #10

    Правилно. И както и тя, така и децата ще пишат Ернесто, че Гевара.

  4. Анонимен
    #9

    Прост живот - слаба държава

  5. Анонимен
    #8

    "олекотяване на учебната програма по български език и литература" изучаване подробно на делото на Бойко и на Азис

  6. Анонимен
    #7

    както и в министерски съвет - Цв.Цв.

  7. Анонимен
    #6

    Това може да затрудни децата от малцинствата (и някои от управляващите), но по-добре те да се приравняват към по-будните ученици, отколкото да ги теглят надолу!

  8. Анонимен
    #5

    Искрено се засмях на коментарите по-долу. Поздрави ! Бих добавил само, че тази г-жа е поредната "калинка" на Борисов, която не знае къде се намира и с какво се занимава. Дъщеря ми е в 6-ти клас и СЕГА учи за простото изречение, а втория срок - за сложното. Не разбирам защо МОН тепърва щяло да въвежда нещо, което е факт.

  9. Анонимен
    #4

    А за материала по математика в прогимназиален етап какво ще кажете? Неща, които се учеха в горен курс, сега са паднали долу. И после защо резултатите били такива. Ами такива ще са с тези малоумия в учебните програми и учебниците по всичко, не само по БЕЛ.

  10. Анонимен
    #3

    Боко е прост, следователно и учениците трябва да са прости. Така ще се разбират по-лесно с вожда. ПП Предполагам, че скоро ще се забрани и изучаването на чужди езици в училище, освен руски, разбира се.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.