Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протест на млади лекари: "Д-р не означава държавен роб", "Не ни гонете!"

Протестиращите питат министъра кога той ще си върне заплатата, МЗ им обеща нови корекции в промените за специализациите

11 коментара
Протест на млади лекари: "Д-р не означава държавен роб", "Не ни гонете!"

С плакати "Д-р не означава държавен роб", "Стига псевдо-демокрация", "Не ни гонете!" и "Министър Ананиев, вие кога ще си върнете заплатата?" студенти по медицина и специализанти излязоха на протест пред Министерството на здравеопазването в четвъртък. Бъдещите лекари са против предложените на 1 октомври от МЗ поправки в правилата за специализация, които трябваше да отговорят именно на техните критики срещу действащия от края на юли ред.

По думите им обаче предложенията им не са намерили отражение в предлаганите промени и те не разсейват на най-съществените им притеснения.

А именно, че са лишени от избор дали да специализират с държавна субсидия или не и че са принудени да връщат заплатите си за целия срок на специализация, ако откажат да работят в посочени от МЗ лечебни заведения.

Според протестиращите задържането на младите лекари да работят в България трябва да става с насърчителни мерки, а не принудително с разпределения и връщане на заплати.

Действащият от края на юли тази година ред за специализация на младите лекари предвижда специализантите на държавна издръжка след придобиването на специалност да избират между одобрени от МЗ лечебни заведения, в които да работят за срок от три години. А ако не изпълнят задължението си – да връщат субсидията, която МЗ дава на болниците за техните заплати.

Т.е. - да си връщат заплатите за времето на специализацията. След недоволството на младите лекари, които заплашиха да оспорят този ред в съда, те започнаха разговори за промяната му с БЛС и МЗ. В крайна сметка МЗ предложи промени, които предвиждат специализантите държавна поръчка след края на специализацията да остават да работят три години в базата за обучение или на друго място по избор от списък с болници, определени от МЗ.

“Най-важното, което искахме беше да имаме избор дали да специализираме със субсидия от държавата или не, което е редно – все пак сме демократична страна. Такъв избор обаче не съществува и в новия ред, откъдето идват всички последващи проблеми“, коментира пред Mediapool Александра Вълчева, която е един от организаторите на протеста и е лекар специализант по анестезиология и интензивно лечение в централната реанимация на “Пирогов“.

Младите лекари настояват с новите промени да се дадат гаранции, че болниците ще обявяват места за специализанти, които на са държавна поръчка. Те искат местата за собствени нужди на болниците, които са бази за обучение, да се финансират от лечебните заведения. “Т.е. ако “Пирогов“ има нужда от трима специализанти по анестезиология, но може да обучи 15, да обяви три места за собствените си нужди за своя сметка и със собствено финансиране, а останалите 12 души, които може да вземе и обучи, но не му трябват като кадри, да бъдат субсидирани от МЗ“, коментира Вълчева.

Според нея сега болниците не обявяват места извън държавната поръчка: “Има колеги, които в момента зачисляват по сега действаща наредба от 23 юли, защото нямат избор. От МЗ ни казаха, че административно имаме възможност да не записваме специализация държавна поръчка, но до момента с мен са се свързали 30-40 човека, които казаха, че такива места, които не са субсидирани от държавата, няма“.

Освен това протестиращите искат ясно разписан ред за конкурсите за специализанти, с който да се елиминира шуробаджанащината, а не проформа критерии. Те са против и предложението ако не вземат изпита си за специализация да също да връщат заплатите си, тъй като по думите им тези изпити и сега са пропити от корупция, а след въвеждането на такова условие корупцията ще стане поголовна.

Представители на протестиращите бяха приети в министерството, за да бъдат изслушани. Протестиращите студенти и специализанти се надяват, че все пак предложенията им ще бъдат отразени по време на общественото обсъждане на наредбата.

По-късно след срещата от здравното министерство казаха, че по редица от поставените от студентите медици и специализанти въпроси МЗ има сходни позиции. От ведомството увериха, че срокът за обществено обсъждане на спорната наредба ще бъде удължен. "В рамките на общественото обсъждане всички заинтересовани страни могат да изпращат своите предложения и становища, които ще бъдат разгледани в Министерството на здравеопазването", увериха оттам.

Министър Ананиев и протестиращите се договориха да проведат следваща среща в началото на ноември. Дотогава те ще внесат и следващи свои предложения. Здравният министър пое ангажимент да не се бърза с наредбата, а акцент да бъде поставен върху прецизирането на текстовете.

Протестът на студентите медици и специализантите беше подкрепен и от представители на протестиращите от март медицински сестри и фелдшери. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ефрейтора
    #11
    Отговор на коментар #10

    Уважаеми , съгласен ли си да плащаш за обучението на лекар , който веднага след завършването си ще отиде да лекува в чужбина ?

  2. Калико Джо
    #10

    Навремето при социализма крепостничеството наречено държавно разпределени работаше (с лошо качество на труда) защото имахме затворени граници и тоталитарна държава. Сега нищо което противоречи на интереса на индивида няма да работи защото всеки може да си вземе шапката и да замине за Европа където няма да го тормозят. Така че ако искаме (при силно застаряващо население) да имаме някаква медицинска помощ трябва да им отговаряме на интересите. Иначе ще останем само с държавните чиновници и милиционерите, които не стават за нищо никъде.

  3. ефрейтора
    #9

    Нещата са елементарни : всички студенти , които учат в частни ВУЗ и плащат пълната такса за обучението си /защото частните ВУЗ не получават държавна субсидия / , могат да започнат работа където искат . Но завършилите държавни ВУЗ , които плащат в пъти по ниски такси , защото ние всички ги финансираме с данъците си чрез държавната субсидия , /особено медиците , чието обучение е много скъпо /,имат определени задължения . Не може да завършат ,финансирани от всички нас , а после да говорят за права , зад които прозират егоистични интереси .

  4. DG
    #8

    Трябва всички болници да се приватизират и да се свърши с тези простотии.

  5. Отбелязвам
    #7

    Мантрата "Аз съм прост и вие сте прости, ще се разберем." тук просто не минава. Децата са учили, родителите им са плащали, а сега отгоре искат да върнат и руското крепостничество, наричано "разпределение". Осигурете им заплати като на Запад и няма да заминават. Но това не може, но може да се откраднат 1.5 млрд от Здравната каси и после да се пита "Защо няма пари за здравеопазване?"

  6. Отбелязвам
    #6

    Правата на отделния човек стоят по-високо от интересите на държавата. Особено на тази държава на простите калинки. Знаете ли, че само за изпита по "Анатомия" във II курс трябва да се запомнят над 3 000 словосъчетания на латински - кости, мускули, стави, вътрешни органи, кръвоносни съдове, нерви и т.н. А ученето на медицината започва от там нататък. Не е като си калинка с купена диплома, нали?

  7. Pavlova
    #5
    Отговор на коментар #4

    Вие да помагате на държавата ли сте почнали работа? Това са пълни глупости!Децата имат право на адекватна реализация. Същата тази държава направи болниците търговски дружества и с това прецака цялата система за специализации и реализация на младите лекари. В момента в ЕООД-тата наречени болници ги експлоатират и като санитари. Ние не показваме с нищо, че искаме да имаме лекари и в бъдеще. Прави са да протестират.

  8. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #4
  9. mnogo grozen
    #3

    Само така протести до дупка. Изгониха всички млади специалисти, после ще се оплакват, че няма лекари.

  10. boriana
    #2
    Отговор на коментар #1

    Същото може да се каже и за всички специалисти с висше образование които учат държавна поръчка. Ако ще се закрепостяват то да важи за всички.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.