Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протест срещу орязани права в ТЕЛК, МЗ признава само технически пропуски

0 коментара
Протест срещу орязани права в ТЕЛК, МЗ признава само технически пропуски

Хора с увреждания и родители на деца с увреждания излязоха в понеделник на протест пред Министерството на здравеопазването, за да изразят недоволството си от новата Наредба за медицинската експертиза, която е в сила от август миналата година.

Според протестиращите тя орязва правата им, защото съпровождащите основното заболяване болести се неглижират и това води до намален процент неработоспособност. Това при някои хора водело до загуба на инвалидни пенсии и други социални права.

С наредбата на МЗ бяха премахнати съществуващите диапазони за оценка на трайно намалената работоспособност и се фиксира един процент, който да бъде поставян на хора с еднакви диагнози. Освен това съпътстващите заболявания се взимат предвид само ако водещото заболяване води до над 80 на сто нетрудоспособност и ако всяко от съпътстващите заболявания е оценено с над 50 на сто неработоспособност.

"Начинът, по който се подхожда и не се отразяват съпровождащите заболявания, много от редките заболявания липсват. Абсолютен геноцид, абсолютно лишение. Губим всякакъв вид социални права, губим единственият си доход, който имаме под формата на инвалидни пенсии, голяма част от нас са неработещи", коментира една от протестиращите Павлина Григорова.

“Немислимо е да се прави една такава оценка, която се базира на основно заболяване, след като придружаващите всъщност водят до много по-тежки дефицити“, смятат още протестиращи.

Според тях промените в наредбата не намаляват корупцията при поставянето на процентите неработоспособност, а напротив – отварят още по-широко вратата за корупция.

Според МЗ няма съществена промяна в решенията и жалбите

По-късно в понеделник здравният министър Кирил Ананиев се срещна с представители на движението “Системата ни убива“ и ги запозна с анализ на действието на промените в наредбата през последната половин година .

Анализът се базира на данните от ТЕЛК комисиите в цялата страна и жалбите, получени от граждани в НЕЛК за този период. Резултатите от него показват, че няма съществена промяна в общия брой на инвалидността в страната при новата и предишната наредба. Изводите в анализа показват, че няма промяна и в броя на жалбите. Отчита се динамика и отклонения в отделните възрастови групи, като причините за това са или в резултат на подобрен здравен статус или в резултат на административни решения на ТЕЛК комисиите, които в момента се проверяват, обясни заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева.

Един от изводите в анализа е, че в самото начало на действието на новата наредба са допуснати по-голям брой първоначални технически пропуски от страна на ТЕЛК комисиите при обработка на документите, но те са били отстранени в хода на работата им.

МЗ пое ангажимент да изпрати на неправителствените организации данните и информацията от системата на ТЕЛК и НЕЛК, за да направят собствен анализ на действието на наредбата. До края на седмицата екипът на здравното ведомство очаква да получи и предложения от страна на неправителствения сектор за промени в сега действащата наредба, които да обсъдят на среща следващия вторник (11 февруари). Министерството очаква да получи от всички организации, включително и от омбудсмана, постъпилите при тях жалби от прилагането на Наредбата за медицинска експертиза.

Начева обясни, че МЗ работи по още мерки, които биха подобрили контрола и организацията на ТЕЛК. “По-засилен контрол в целия ход на лечение на пациентите и така наистина хора, които са болни и с тежки заболявания, ще могат да бъдат проследявани не само на ниво ТЕЛК-комисия, но още от възникване на заболяването. Дългосрочните мерки, които бяха представени още лятото в МТСП, ще отнемат малко повече време. Те са свързани с цялостна промяна на оценка на работоспособността”, посочи Начева.

“Имаме намерения системата на ТЕЛК и НЕЛК да се интегрира не само със системата на Агенцията на хората с увреждания, но и със системата на НЗОК, като информацията ще обхваща целия здравен статус на лицата и решенията ще се взимат по-независимо. Електронният профил ще заработи през февруари, но той ще се надгражда с допълнителна информация“, заяви Начева. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.