Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протестът на сестрите: от палатките и оставките до перваза на НС

7 коментара
Протестът на сестрите: от палатките и оставките до перваза на НС

Протестът на медицинските сестри продължава вече 1 година с кратки паузи и подновявания. Той започна на 1 март 2019 година с няколко основни искания: по достойни заплати (основна заплата равна на поне две минимални или 1220 лв.) и условия на труд и реформа на системата, включваща премахване търговския статут на болниците. В началото на протестите заплатите на сестрите масово бяха близки до минималната – между 600 и 700 лева.

Протестът беше организиран изцяло във Фейсбук от малко ядро по-активни медицински сестри от различни болници в страната, начело с бишвата сестра от болница "Токуда" Мая Илиева.

Първият масов протест в здравеопазването

Протестът събра безпрецедентно широка подкрепа от съсловието и през миналата година по улиците в София и други градове излязоха стотици сестри, акушерки, фелдшери, рехабилитатори. Това беше и своеобразен бунт срещу представителните синдикати и съслловни организации, които още в началото на протестите се разграничиха от тях лично пред премиера Бойко Борисов . Това беше първият масов бунт в здравната система от години, въпреки недоволството на всички нива в нея.

Последваха палаткови лагери пред МЗ, Министерския съвет, Народното събрание. Сестрите в няколко болници в страната подадоха колективни оставки, в следствие на което успяха да издействат увеличение, макар и минимални. Имаше и пътни блокади.

Обещанията на властта: какво изпълниха?

Още след първия протест на медицинските сестри министърът на здравеопазването започна да прави сметки възможно ли е повишаване на заплатите, за да може основното възнаграждение да достигне поне 950 лева, колкото е разписано в колективния трудов договор в сектора.

През април правителството гръмко обяви, че отпуска 50 млн. лева за увеличение на заплатите на сестрите, но през октомври, се оказа, че е излъгало. Вместо това тихомълком е решило да ползва уж за това 50 млн. лева от резерва на НЗОК, с които бяха повишени цени на някои клинични пътеки. Тези пари обаче отидоха за разплащане с болниците за обичайната им извършена дейност и затова отпускането на средствата не беше усетено от сестрите.

През август лидерката на протеста Мая Илиева беше уволнена от болница "Токуда" според нея, защото е станала неудобна заради предизвикани от нея проверки в болницата и участието ѝ в протестите. Според болницата и КНСБ, която даде съгласието си Илиева да бъде уволнена - заради грубо нарушение от нейна страна.

Протестите продължиха, през октомври сестрите за първи път прибягнаха до отчаяния ход да се барикадират в Министерството на здравеопазването по време на преговори с Ананиев. В крайна сметка обаче бяха убедени да излязат. 

В края на годината последваха нови обещания, този път с бюджета за 2020 г. и новия рамков договор. След среднощна среща при премиера последва известно затишие. В края на годината лидерката на протеста Мая Илиева дори отчете, че на повечето места в държавните болници заплатите са достигнали 950 лева.

Според МЗ през тази една година заплатите в сектора са повишени с 20-30% и от 1 януари е договорен механизъм за по-справедливо разпределение на парите за заплати в болниците.

Автентичен или политически е протестът?

Подобно на протеста на майките на деца с увреждания, бившият омбудсман Мая Манолова подкрепи и протестиращите медицински сестри, като често се появяваше на техните акции. През лятото Манолова дори хвана влака за Видин, за да се присъедини към протеста на сестрите в града, които работят в една от най-закъсалите болници в страната и получават мизерни възнаграждения.

В последствие името на лидерката на протеста Мая Илиева се появи в инициативния комитет, издигнал Манолова за кмет на София. Илиева обаче не беше вписана сред официално внеслите кандидатурата на Манолова в ЦИК и не участва дейно в кампанията ѝ.

Илиева е упреквана в политически искания и заради това, че е активист на партия "Възраждане".

В последствие Илиева и нейни колежки си създадоха собствен синдикат, който да се бори за исканията им. 

Всичко това многократно е ставало повод за обвинения, че протестът на сестрите е политически – както от страна на лекари, така и от страна на управляващите, които и днес заявиха, че това е политическа провокация.

Въпреки обвиненията, протестите начело с Илиева имаха широка и автентична подкрепа от страна на съсловието, защото поставените искания адресираха реални проблеми на здравната система като голямата ножица в заплащането, при която едни получават няколко стотин, а други десетки хиляди левове; това, че лечението на хората е поставено на заден план, а цялата система се върти около навъртането на оборот по клиничните пътеки; застаряването на професията и екстремното натоварване, на което са подложени медицинските сестри, които работат на по 2 и 3 места.

Подновяването на протестите

Преди броени дни – на 1 март - точно година след началото, сестрите подновиха протеста си, тъй като смятат, че по-голямата част от исканията им не са изпълнени. Продължава да има хора с основни заплати под 950 лева, нощният труд е все така мизерно платен, условията на работа не са се подобрили. 

МЗ от своя страна обяви, че заплатите през изминалата година са вдигнати с 20-30% и е заложен нов, по-справедлив механизъм, по който парите на болниците да се разпределят за възнаграждения. Въпреки това обаче заплатите остават далеч под желаното от сестрите, а основната причина е именно начинът, по който се финансира системата – за брой преминали пациенти. И нищожна част от парите стигат до сестрите, след като се платят режийни разходи, лекарства, заплатите на лекарите и др. 

Така в четвъртък срещу петък се стигна до ескалация на напрежението и за да привлекат общественото внимание, пет от протестиращите сестри отказаха да си тръгнат след заседанието на парламентарната здравна комисия. Те пренощуваха в парламента, а на сутринта излязоха на перваза на прозорците, като една от тях престоя там повече от час и отказваше да се прибере. Последва скандал в парламента, обвинения между властите върши ли са работата НСО, отвори се и нов конфликт в съсловието, след като лекарите за пореден път се разграничиха от действията на протестиращите сестри. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Диана
    #7
    Отговор на коментар #3

    Аман от нагушени пеликани! Сестрите щели да отворят частни практики! Колко хора могат да си позволят частно обслужване в Бг?! Смешници ли сте или наивници?

  2. Boso Garev
    #6
    Отговор на коментар #5

    Значи според теб някой друг е виновен, че най-цинично в присъствието на мед. сестри парламентарна комисия си гласува по високи заплати за 5мин и заседанието е закрито. Защо ли не бяха миньори, а не мед. сестри, да им видиш реакцията.

  3. mediaman
    #5

    Мисля, че тазгодишната реколта от сорта "червена недоклатена" вече взе да дава фира. Вече отдавна не са ми и смешни, просто са жалки. А щом страхливеца Борисов си мисли, че като ляга на 5 (ПЕТ)женички допринася за "стабилността на държавата", това си е негов проблем. Но не крия, че тези червени убавици така хубаво дисредитират изобщо идеята за протест, че до изборите ще квичат само те и др.Корнелия. За което ГЕРБ ще почерпи , без съмнение. За пореден път.

  4. Мазен Кумунис
    #4

    Риторичен въпрос: Защо мрънкалниците не са до сестрите? Защо редакцията на mediapool.bg не са до сестрите? Защото сами не знаете какво да се направи в здравеопазването! Не ми отговаряйте ........ Венсеремос! ;)

  5. Пеликан
    #3

    Според медиите тези жени са част от изборния щаб 2019 г на г-жа Мая Манолова, като последната за пореден път насъсква, яхва и нагло използва за реализация на лични цели определена, в случая професионална, група от българското общество. Според законите на България, тези медицински сестри могат да отворят свои практики и така да станат финансово независими от незадоволителни заплати в клиники, поликлиники или болници.

  6. boriana
    #2

    Кой си ти каза БЛС, че да излезеш и самосиндикално да протестираш. Ти имаш право на мнение ако си в групата, организацията, ако имаш началник, ръководител. Кой си ти че да имаш свое мнение.

  7. boriana
    #1

    БЛС се разграничи от протеста. Нарече протестиращите никои. Заяви че не представляват никого. Беше категоричен- само оторизирани лица и организации имат право на протести. Не разбрахме обаче дали казионни или граждански които се ползват с доверието на властта. Това са хората драги ми форумци които трябва да стоят зад нашите/вашите здравни интереси. Да са по презумция на две ръце отстояние от властта, да са преди всичко на наша страни. Е, чакайте от умрял писмо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.