Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протестът срещу забранения износ на дървесина прераства в пътни блокади

МЗХ изчиства спорни въпроси в новите мерки срещу незаконната сеч, депутати готови да заседават извънредно, за да ги приемат

13 коментара
Снимка: БГНЕС

Недоволните от наложената тримесечна забрана за износ на дървесина заплашиха с разрастване на протестите им и дори блокади на пътища, след като останаха неудовлетворени от уверенията на управляващите, че ще направят всичко възможно мораториумът да отпадне по-рано от предвиденото. Те продължават да настояват за премахване в най-кратки срокове на мярката, която бе приета в началото на март за ограничаване на незаконната сеч в горите.

Представителите на около 1000 протестиращи в сряда сутринта пред парламента не останаха удовлетворени от обещанията на депутатите от парламентарната земеделска комисия, че ще работят дори извънредно за приемане на поправките за Закона за горите, които да засилят контрола върху дърводобива и са условие за сваляне забраната за износ на дървесина.

След участие на протестиращи в заседанието на земеделската комисия по-късно през деня, износителят на дървесина Димитър Николов заяви, че "промените в Закона на горите нямат никаква връзка с наложения ни запор". "Започваме организиране на протести в цялата страна, защото е крайно време всички в държавата да разберат какви ще са социалните последици от забраната и какви ще са щетите за бизнеса ни. Ние също искаме адекватен и строг закон, но не за сметка на бизнеса“, каза Николов.

Според представители на дърводобивните фирми службите за сигурност много добре знаят от кого се прави незаконната сеч у нас, но извършителите имат политически и икономически чадър. Протестиращите твърдят, че мярката е лобистка, в полза на български преработвателни фирми, тъй като само за последните дни след мораториума цената на дървесината е паднала с 8 лева на кубик.

Собственици на фирми твърдят, че от една седмица са спрели дейност и са освободили работниците си. До месец масово фирмите износители ще фалират, прогнозират хора от дърводобива, които вдигнаха плакати "Искаме работа, "Искаме хляб! и "Не на дървената мафия!".

Ако агроведомството внесе своевременно подготвените поправки в Закона за горите, депутатите са готови да заседават извънредно, за да ги приемат и да свалят забраната за износ, каза след първата среща с недоволните търговци председателят на парламентарната комисия по земеделие Румен Христов от Реформаторския блок.

Министерството на земеделието и храните в момента изчиства някои спорни въпроси по представените миналия вторник мерки срещу незаконната сеч, целта е до края на март те да бъдат внесени в Министерския съвет, където да минат бързо съгласуване, за да бъдат приети от кабинета и зда се придвижат към парламента, каза пред Mediapool зам.-министърът на земеделието Георги Костов. Той допълни, че част от предвидените мерки срещу незаконната сеч, които ще влязат в сила с поправки в наредби може да влязат още този месец и в началото на април.

Сред обявените преди седмица мерки са въвеждането на електронен билет за провеждането на сечта и проследяването на всяко отсечено дърво от гората до склада. Предвижда се и внедряването на джипиес система за проследяване на камионите, возещи дървени трупи. Предвижда се и допълнителна квалификация на експертите, даващи разрешенията на сеч.

"Трябва да сме много внимателни с формулирането на текстовете, за да не даваме не правилно конкурентно предимство на някого", посочи Костов. По думите му имало спорове, свързани с планирани промени по реализацията на вътрешния пазар на дървесина, която досега не е отговаряла на българските изисквания и е била изнасяна. Другият дискусионен въпрос бил свързан с интензитета на сечта. "Някои тълкуват предвижданите промени като намаляване на сечта, но по-скоро става въпрос за това сечта да е по-равномерно разпределена по места", обясни Костов.

Той увери, че земеделското министерство също прави всичко възможно забраната върху износа на дървесина да падне възможно най-бързо.

Костов обясни пред Mediapool, че около 100-200 хил. лв. ще струва въвеждането на електронни билети за сечта, а между 200 и 300 хил. ще струва на всяко шестте държавни горски предприятия внедряването на системата за електронна експедиция на отрязаната дървесина и проследяването ѝ от гората до склада. Ако се реши да има и джипиеси на камионите, държавата ще може във всеки един момент да вижда къде се намира определената за отсичане дървесина, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nik
    #13

    "След участие на протестиращи в заседанието на земеделската комисия..." Протестиращите бяха извънредно съмнителни и странни персони. За подобни има приказка - само за физиономия n-години затвор. Те ли влязоха в парламента и участваха в заседанието на комисията?

  2. Nikola Nikolov
    #12

    "Протестът срещу забранения износ на дървесина прераства в пътни блокади" Е, как няма да сме свидетели на подобни абсурди - вижте какво се случи след престъпното поведение на юлен в Пирин - "НЕЗАВИСИМИТЕ" прокуратура, правозащитници и заинтересовани държавни органи го узакониха! Защо други престъпници да не могат да организират разни лумпени и да блокират пътища ? Това се случва в блатото, наречено "държава" България !

  3. severin
    #11

    На този митинг само роми видях.

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  6. Десен бесен
    #8

    Сичкото ром се вдигнало и Бойко големия каратист пак клекнал.

  7. marij
    #7

    Ами правителството да вземе да организира хората да засаждат дървето по унищожените от незаконна сеч и горски пожари горски територии и да дава на хората хляб, А НЕ да слугува на мафиотите от ДПС и да се чуди как да им угоди!

  8. Pavlova
    #6

    Големи лъжци са тези от дървената мафия. Изобщо няма излишък на вътрешния пазар за износ. Ако искаш да си купиш дърва става само с връзки, за да ти заделят малко от износа. Забраната за износ трябва да остане докато се възстанови контрола над сечта и се изхвърлят от системата всички корумпирани чиновници.

  9. Alan Smithee
    #5

    Гората и на гората листето не могат да отидат в Брюксел и Страсбург. И през турско не се е сякло така разбойнически, както през последните години. Природата може и без хората да помине. Хората без природата -- не.

  10. Vladislav Peichev
    #4

    В София има две подходящи места за протести - бул. "Т. Александров" №31 и ул. "Л. Кошут" №6. Крайно време е всички протести да се провеждат там.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.