Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протести помрачиха годишнината от въстанието в Унгария през 1956 г.

24 коментара
Протести помрачиха годишнината от въстанието в Унгария през 1956 г.

Церемониите в понеделник по случай 50-тата годишнина от въстанието срещу съветското управление в Унгария започнаха едва след като полицията разпръсна стотици разгневени демонстранти, предадоха в световните информационните агенции.

Чуждестранни гости се присъединиха към премиера и президента, които положиха цветя пред парламента, докато националният флаг на Унгария бе издигнат под звуците на националния химн.

Само часове преди това обаче полицията трябваше да обуздае няколкостотин души, които протестираха на площада срещу управлението на министър-председателя Ференц Дюрчани. Демонстрантите стоят пред парламента от седмици, но бяха принудени от полицията да се оттеглят, за да могат да се проведат официалните церемонии.

Някои ветерани от събитията през 1956 г. отказаха да се ръкуват с Дюрчани, в знак на протест срещу признанието му преди няколко седмици, че е излъгал избирателите, за да бъде преизбран за втори мандат. Оттогава продължава натискът и политическите дебати дали той трябва да остане на поста си.

Дасната опозиция Фидес реши частично да бойкотира честванията, за да не бъде редом с управляващите социалисти, чиято партия е приемник на единствената партия преди 1989 г. - Комунистическата. Фидес обясни, че бойкотът ѝ е форма на протест срещу лъжите на премиера.  

Междувременно унгарският президент Ласло Шойом призова за национално обединение. Той припомни, че по време на въстанието целият народ е бил обединен около идеята за независимостта на страната, но бунтът е бил потушен с кървавата намеса на Съветския съюз.

“Политиците не само празнуват поотделно, но и празнуват различни неща. Те твърдят, че тази годишнина има много аспекти, но по този начин те я обезценяват. Аз казвам, че има само една революция през 1956 г.", подчерта Шойом пред гостите, сред които бяха президентите на 18 европейски страни и кралете на Испания и Норвегия.

Австрийският президент Хайнц Фишер подкрепи унгарския си колега с думите, че "политическият опонент не е враг при демокрацията", посочва Франс прес.

Над 2600 унгарци загинаха в сраженията със съветските окупационни сили през есента на 1956. Унгарската революция започна на 23 октомври 1956 г., когато комунистическата полиция в Будапеща откри огън срещу демонстранти, които настояваха техните искания за свободни избори и изтегляне на съветските войски да бъдат прочетени по унгарското радио.

След смазването на въстанието над 200 души бяха екзекутирани, включително премиерът Имре Наги, а повече от 200 000 избягаха от Унгария.  

Според върховният комисар на ООН за бежанците Антониу Гутериш, цитиран от Асошиейтед прес, събитията в Унгария през 1956 г. показват, че жертвите на политически репресии се нуждаят от щедра световна помощ.

"За съжаление и днес има ситуации, в които страданието е далеч по-голямо, отколкото знаем за Будапеща, а безразличието е също толкова огромно", посочи Гутериш.

Комисариатът за бежанците на световната организация критикува европейските страни, че не дават убежище на тези, които бягат от конфликтни зони като Ирак или западната суданска област Дарфур.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. maxval
    #25

    Кога най-после българските медии ще разберат, че името не е "Дюрчани", а "Дюрчан"?

  2. Ya
    #24

    Hmm, intersno? Malak svyat

  3. maxval
    #23

    По принцип почти никога не пиша тук. Ти кой си?

  4. Леля
    #22

    името му все пак е по-скоро дюрчани, отколкото дюрчан. но след като заемаш становище по този въпрос, значи си учил много унгарски и би трябвало да знаеш, че голяма част от унгарските имена не мога да бъдат транскрибирани точно на други езици.minden jot :)

  5. Петров
    #21

    И нашите комсоциалисти лъжат и то повече от унгарските. Там им е силата. Държава оправена от комунисти няма, но в лъжите и клеветите ги бива. Особено надарен е Гоце. Стъклените му очи го издават, ако има кой да вижда... Едно време се клеветяха помежду си (Трайчо Костов). Петър Семерджиев (член на Политбюро, избягал на Запад) нарича Гошо Тарабата и Васил Коларов "рутинирани клеветници". Сега клеветите им са главно срещу Костов (главатар на мафията в България, цитат на Гоце), но и на Филип Димитров не простиха - извратен тип, мафиот.Същият, който наричаше Костов "главатар на мафията" без никакви доказателства, разбира се, сега се прави на "помирител", мазен, мазен.Комунистически бълвоч !!

  6. Weinberger
    #20

    Не помрачиха! Достойно съпроводиха честването на юбилея и доказаха непримиримостта на много от унгарците до днес към комунистическата престъпна наглост и дерибейство.

  7. Ya
    #19

    Ami anonimen sqm i ne pisha po mnogo tuk. Edno vreme ti mnogo pisheshe v scb ta se tcudeh koi ot produktivnite nikove s levi ubejdeniya ti podhojda.

  8. СБС
    #18

    Там хората са будни и се борят за принципите си, а българският скот се наниша и "оцелява" с превит гръбнак...

  9. Bazikator
    #17

    Ако държите на максимално близка транслитерация, наричайте го Дюрчань (надявам се да не ме обвинят в русофилия за "мягкий знак")

  10. Леко
    #16

    Вярно е,че България не е Унгария,но и тук има свестни хора,само че са малцинство и не определят "пейзажа".Проблемът е,че и те не искат да си размърдат задниците. Колкото и да са малко-свестните хора винаги могат да направят нещо,защото държавата се крепи на тях до голяма степен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.