Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протести срещу ниските изкупни цени на черешите

Решението е българският пазар да се отвори за чужди търговци

3 коментара
Снимка: БНР

Производители на череши от района на Стара Загора и Казанлък протестираха срещу ниските изкупни цени и невъзможността да реализират продукцията си. Те настояват за намеса на държавата по примера с решаването на проблема с производителите на розов цвят. Заканиха се, че ако исканията им не бъдат чути и не последват действия, ще има нови протести.

Зам.-министърът на земеделието Цветан Димитров, който беше на протеста, ги посъветва да си направят браншова организация, която да защитава интересите им.

Протестът

Около 50 производители на череши и берачи блокираха по обяд пътя към старозагорското село Загоре и оставиха свободен за автомобили главния пътен възел към магистрала "Тракия". Недоволните от ниските изкупни цени разсипаха няколко щайги с череши.

Настояваме за намеса на държавата и защита на производството, заяви Николай Атанасов от протестиращите. "Искахме просто да бъдем чути от министъра и някой да вземе решение и да обърне внимание за тези ниски изкупни цени и евентуално да помислят за някаква компенсация, без значение по какъв начин", допълни той, цитиран от БНР.

"Плащаме по 40 стотинки за килограм на берачите, а получаваме между 90 стотинки и 1 лев за продукцията. Държавата искаме да ни помогне. Ние не можем да наложим на търговеца да ни изкупува скъпо черешите. Не можем да кажем и на работника: "Ще дойдеш да ни береш за 20 стотинки или за 10 стотинки". Даже в Русенска област мислят да блокират Дунав мост", каза Стойчо Шутов, овощар от Старозагорско, цитиран от БНР.

Ромите заявиха, че ако не се увеличат изкупните цени на черешите, отново ще заминат за чужбина, за да участват в прибирането на реколтата там, предаде БТА.

В Кюстендилско пък не се знае кой ден преработвагтелите ще изкупуват черешите. Един ден купуват, на другия не купуват, това пречи да организираш кампанията, коментира Антон Петров, производител на череши от Кюстендилско пред Mediapool. Там кампанията по изкупуването на черешите започна миналата седмица с цена от 80 ст./кг, а след това е паднала на 70 ст./кг.

Ранните череши от сортовете "11 май" и "24 май" пък въобще не се изкупуваха и останаха по дърветата. Производителите писаха и на омбудсмана Май Манолова, която ще се срещне с тях в четвъртък.

Решението на проблема

Проблемът с ниските изкупни цени на черешите е от години. Продукцията се изкупува на едро от няколко големи преработватели на цени между 50 и 80 ст./кг. Подозренията са, че между тях има картелно споразумение за изкупната цена.

Преди около три, четири години на българския пазар бяха влезли дребни търговци от Румъния и Молдова, които предлагаха добра цена от 2 лв./кг за качествена череша. По техни твърдения те са били спрени от българските власти на Дунав мост и през последните години не влизат.

Така при липсата на конкуренция, продукцията се изкупува единствено от няколко големи преработватели в България. Затова съмненията са за договаряне на цените.

Изходът е българските власти да разрешат на търговците от съседните страни да изкупуват българския плод и да не им правят проблеми на границата, твърдят производители.

Според заместник-министъра на земеделието Цветан Димитров обаче производителите трябва да направят своя собствена организация, за да бранят интересите си.

"Част от производителите нямат договори, което по никакъв начин не ги защитава. Второ, сред най-важното са тези организации на производители, за които говорим от години. Това е ангажимент на държавата и тя трябва да си свърши работата. Останалото - чисто пазарните взаимоотношения между производител и търговец, това е работа на всеки сам да си ги реши какъв договор ще подпише и каква цена ще има заложена в този договор", коментира Цветан Димитров.

Той обеща на производителите, че ако има проблем, той ще бъде решен. Припомни, че през миналата година са изплащани компенсации от държавата на производители на череши. Това беше заради унищожена от измръзване продукция, като компенсацията беше 200 лв./дка след сложна процедура на доказване на пропадналите площи.

Устойчив ръст на производството на череши

Според производители в сектора има свръхпроизводство. Няма свръхпроизводство, а има увеличаване на площите с череши с 12 000 декара през тази година, коментира зам.-министърът на земеделието Цветан Димитров.

Агробюлетинът на земеделското министерство отчита положителни промени в добива на череши през последните години в резултат на нови разработки и технологии. Тенденцията е към устойчиво нарастване на площите, които са се увеличили с над една пета (22.7%) спрямо всички овощни видове в страната. За последните пет години произведената продукция от череши се е удвоила (ръстът е над 97%).

За 2017 г. площите с череши, които дават плод, са 8989 хектара при 8055 хектара през 2015 г., показват още данните на земеделското министерство. През миналата година са произведени 48 391 тона череши, което е средно 538 кг/дка.

Черешите имат най-голям дял от преработените плодове – близо една трета през 2016 г. Тогава са преработени близо 23 хил. тона пресни череши в 29 предприятия. Над половината от произведена продукция (57%) е била реализирана в страни от Европейския съюз, но около 9.5 хил. тона преработена продукция не е била реализирана, показват още данните на земеделското министерство.

България е сред световните лидери по производство череши на пулп, които се използват в сладкарската промишленост, и се нарежда на второ място като износител след Турция за миналата година, показват данните на Световната търговска организация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #3
  2. Преслав
    #2

    Черешите са може би най-скъпите плодове западно от България. В момента тук са 12 -16€/кг. За сравнение кг. банани е 1-1.60€

  3. Bлaдo
    #1

    ...ама не им хрумна (вместо да ги изхвърлят на пътя) да ги дарят на сиропиталище или старчески дом...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.