Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протести срещу падане на забраната за генно-модифицирани пшеница и зеленчуци

81 коментара
Протести срещу падане на забраната за генно-модифицирани пшеница и зеленчуци

Планираното от Министерството на околната среда и водите отпадне на общата забрана за освобождаването в околната среда и пускането на пазара на генно-модифицирани организми (ГМО) като тютюн, лоза, маслодайна роза, пшеница и всички зеленчукови и овощни култури предизвика в сряда протест на екоорганизации, производители на биопродукти и родители, които са против либерализацията на закона.

Те са притеснени от това, че при освобождаването на търговията българският пазар ще бъде залят от генетично модифицираните организми и базираните на тях стоки. Така страната ще загуби генетичен ресурс, тъй като вносни ГМО ще заменят традиционните български сортове по чисто икономически причини, без връзка с вкусовите им качества и полезни съставки. Според протестиращите, от изчезване ще бъдат застрашени родните сортове зърнени култури, череши или ябълки.
По-сериозните страхове на протестиращите обаче са свързани с това, че при тестове на луканки, салами и вафли, извършвани от здравното министерство постоянно се откриват продукти, които съдържат съдържат над 0.9% ГМО, което е допустимото количество по закон, а това не е отбелязано на етикетите. Ако сегашният неефективен контрол върху храните се пренесе в среда с либерализирани ГМО, последиците, включително за здравето на нацията, са непредсказуеми, смятат еколози, производители и потребители. 

От ековедомството обаче успокоиха, че преди да се пусне на пазара даден генно-модифициран продукт той ще трябва да получи индивидуално разрешение от Консултативна комисия по ГМО. В нея ще влизат хабилитирани учени от различни области на науката, компетентни да проверят достоверността и пълнотата на информацията, съдържаща се в подаденото заявление за одобрение. Те ще правят оценка на риска чрез експерименти и наблюдения за краткосрочни и дългосрочни последици за човешкото здраве и ефекта върху околната среда, заявиха от МОСВ.

Освен това ще има обществено обсъждане на всяко заявление за пускане на ГМО. В процедурата ще участват и ЕК и държавите-членки, които могат да изпратят свои коментари и информация, свързана с конкретното досие. Крайното решение, издадено от министъра на околната среда и водите, се основава на становището на комисията, резултатите от общественото обсъждане и получените коментари на ЕК и държавите-членки.

Ако оценката на риска показва, че даденият ГМО може да окаже неблагоприятно влияние в конкретния случай, както и ако решението в рамките на ЕС е отрицателно, това е законово основание за отказ за издаване на разрешение, посочиха от МОСВ.

Пускането на ГМО ще става с план за наблюдение и контрол върху начините за третиране на отпадъците и на плановете за спешни действия при аварии.

От ековедомството обясняват, че планираните поправки в закона, който е приеман преди членството ни в Европейския съюз, са за постигане на пълно съответствие на националното законодателство с евронормите. Така ще се спре и стартирана срещу България процедура за нарушаване на чл. 226 от Договора за създаване на Европейската общност и предотвратяване на подобни процедури в бъдеще.

В европейското законодателство не съществуват общи забрани, каквито има в българското, а изискването е да се решава за всеки случай, допълниха от екоминистерството.

Становището на държавните експерти е, че няма да има проблеми за съвместното съществуване на генетично модифицирани култури с традиционното и биологичното земеделие, тъй като ще има изисквания за пространствена изолация на различните групи култури. Така те няма да могат да мутират, обясняват от МОСВ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

81 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kotaraka
    #83

    http://www.ivanstamenov.com/?p=861

  2. Влад
    #82

    Да им зачукаме по-здраво забраните в главите на тези дето агитират за отпадане и искат да да тровят българина, че да го водят онколболен и да издънят бюджета, щото имало много болни за лекуване. Ами не ги разболявайте, че да няма!

  3. Hamalin
    #81

    Eto tova e Novina s golyamo N, a ne glupostite na Mutresata v glasena za Bruxel, no tuk shum ne se vdiga niakakav !!!!! Bezobrazie.

  4. Food Inc
    #80

    Гледайте Food Inc, където много добре е обяснено какви са негативите от генните храни и как големиоте биотехнологични компании контролират пазара в САЩ. ЕС като цяло е против ГМХ милсля е наложил мораториум така че нашите законодатели явно пак не са "разбрали" за какво става дума

  5. Петър
    #79

    Какъв елит и каква пропаганда? Аз коментирам факти. Факт е, че извън ЕС от десетилетия се използват ГМО. Факт е, че милиони ги ядат ежедневно. Къде са умрелите от тези "отрови"? Само този факт, че такива храни се използват масово, без да са предизвикали някакви проблеми, показва, че блъф е "вредността на ГМО". Да се върнем няколко месеца назад. В мляко в Китай беше попаднала някаква отрова. Няколко бебета починаха. Цял свят много бързо разбра за случая. Къде са подобните случаи на ГМО? Просто няма такива.

  6. туземец
    #78

    Защо лъжете?Генетичното модифициране чрез рекомбинация на гени на бактерия и картоф или на риба и ягодиНЯМА НИЩО ОБЩОсъс селекцията, при която се правят кръстоски между разни сортове картофи или пък между разни доматени сортове.Ма ний доматите не ги с колците, таковата!..

  7. читател
    #77

    Бихте ли дали един сайт или научна статия, не от популярните списания, където научно е обснована вредата от ГМО, от признати разбира се от Вас учени, на които им вярвате?

  8. Петър
    #76

    Какъв референдум и какво да решава? Ако искаш - купувай си храни с ГМО, ако не искаш - недей. Това си е твое право. Все едно да се проведе референдум на тема масло или маргарин и едното да се забрани, понеже тъй бил решил суверена?!?!

  9. гадльо
    #74

    Когато на някой не му се работи,въвежда лесното,без оглед на последиците.Таво - ГМбългари.Колкото до европейците - ползвайки спецификата на манталитета на Генно Модифицираните българи,ще направят опит да ни затрият по цивилизован начин.Разбира се,ГМБ се натискат да въведат този начин на унищожение,но чрез консултации и "обществено" обсъждане!

  10. читател
    #73

    беше убито от фирмите които бяха пред фалит.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.