Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протести в Ню Йорк след убийство на имам и негов приятел

5 коментара

Убийство на имам и негов приятел след следобедната съботна молитва в нюйоркския район Куинс предизвика протести и страх в общността на имигрантите мюсюлмани от Бангладеш, чиято джамия е ръководел застреляният 55-годишен Маулама Аконджи, също от Бангладеш, пристигнал в САЩ преди две години, предадоха световните агенции.

Полицията издирва стрелецът, чиято жертва стана и 64-годишния Тара Уддин, придружавал имама при инцидента.

Все още не е установен мотивът за нападението, но мюсюлманската общност е убедена, че става дума за убийство от омраза.

"Няма нищо в предварителното разследване, което да сочи, че жертвите са били атакувани заради религията им, но не изключваме и други версии", заяви инспектор Хенери Сотнър от нюйоркската полиция.

Дъщерята на имама Наима Аконджи, 28-годишна, една от седемте му деца, твърди, че баща ѝ, който ръководел джамията от две години, нямал "никакви проблеми с никого". По думите ѝ имамът и Уддин били близки приятели и винаги ходели заедно до джамията от домовете си на същата улица.

Полицията е установила, че двамата са застреляни в главата, след като излезли от джамията в квартал Озон Парк в Куинс малко преди 14 ч. в събота. Аконджи е починал на място, спътникът му - от раните си по-късно в болницата. Записи от видеонаблюдението показват, че отзад към тях се приближил мъж в тенис фланелка и къси панталони, който стрелял и после избягал още с пистолета в ръката си.

Членовете на мюсюлманската общност от Бангладеш, която джамията обслужва, настоява убийството да бъде третирано като престъпление от омраза. Над 100 души се събраха на протестен митинг снощи и скандираха "Искаме правосъдие".

Съветът за американско-ислямски отношения организира пресконференция близо до местопрестъплението, на която имамът на друга местна джамия Кобир Чоудри заяви: "Това е престъпление от омраза, насочено против исляма".

Сара Саид от екипа на кмета на Ню Йорк Бил де Блазио, която отговаря за връзките с мюсюлманските общности и присъства на митинга, заяви: "Разбирам страха, защото самата аз го усещам. Разбирам и гнева, но много е важно полицията да извърши цялостно разследване".

Член на общността твърди, че напоследък се е усещала враждебност - имало хора, които ругаели, минавайки покрай джамията, и той дори съветвал сънародниците си да внимават, докато се движат из квартала, особено в традиционно облекло.

Някои от посетителите на джамията, в която проповядвал, Аконджи, нарекоха убийството престъпление на религиозна основа.

Наистина не се чувстваме в безопасност в подобен момент. Това е заплаха за нас, за нашето бъдеще и ние ще търсим справедливост, заяви един от богомолците Милят Удин пред местна телевизия. Богомолецът Хайрул Ислям пък каза, че Доналд Тръмп и неговите антимюсюлмански изказвания са породили ислямофобия.

Тръмп предложи да се забрани на имигранти мюсюлмани да влизат в САЩ, припомня ДПА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Нови документи от ДС: Терористът Карлос Чакала шеташе с куфари с бомби из България Димитрий Станишев – бащата на днешния шеф на ПЕС, лично преговаря със световни терористи
    Антон Тодоров, специално за фактор
    Нека разрушим този сговор на мълчанието, който ни обрича на незнание, водещо до слабост. Според данни от арихвите на ДС, в периода 1970-1980 г. в западните държави са извършени 10 748 терористични акта, при които са загинали 9718 души. През 1981-1984 г. жертви на терористични актове там са станали

  2. Илиев Пешо
    #4

    Протести срещу убийства на граждани от радикални мюсюлмани - насаждане на религиозна омраза, трябвало да уважаваме чувствата и т.н. Нещо не виждам тук да им а"трябва да се отнасяме по-..."

  3. larry
    #3

    истински интегрирани хамериканци виждам на снимката.. ей вала , ей вала.... америка се е справила с интегрирането.... :)

  4. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  5. т€еритория на Мики Маус
    #1

    'имам и негов приятел

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.