Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протести в Рим срещу медийния закон на Берлускони

0 коментара

В Рим се очакват демонстрации срещу новия медиен закон, който позволява на премиера Силвио Берлускони да разшири доминацията си върху медиите, предаде Би Би Си.

Законът, приет от Сената в Италия, бе посрещнат с критики заради това, че подкопава плурализма и свободата на италианските медии.

Законът предвижда да се ревизира съдебно решение, според което компанията на Берлускони - Медиасет - трябва да продаде един от трите национални сателитни канала до 1 януари.

Реформата, която според опозицията засилва медийната империя на министър-председателя Силвио Берлускони, в никакъв случай не стимулира плурализма и свободата на информация, пише днес италианският всекидневник Кориере дела сера. Тази реформа не отговоря и на европейските критерии, е позицията на вестника.

Някои опозиционни депутати, които не успяха да предотвратят приемането на закона в парламента, настояват президентът Чампи да не го подписва, тъй като е антиконституционен.

Миналата година президентът отправи специално послание до парламента за това колко важни са свободата и плурализмът на медиите като крайъгълен камък на демокрацията.

Опозицията също така свика две демонстрации в Рим в сряда и други в останалите градове на страната през следващите дни.

Паоло Джентилони, депутат от опозиционната партия Маргерита, заяви: "От днес всички ние сме по-малко свободни...законът влоши всички недъзи на нашата телевизионна система: слаба конкуренция, западащо качество и прогресивно ограничаване на плурализма".

Според правителството обаче новият закон ще спомогне да се увеличи конкуренцията, да се развият технологиите и да се предостави по-голям избор с малко повече сателитни канали.

Законът се забави с няколко месеца, тъй като парламентаристите от опозицията внесоха поправки, заради които проектът беше върнат обратно в долната камара на парламента.

Законът съдържа серия различни клаузи, включително и създаване на дигитално многоканално разпръскване.
Той също така вдига забраната върху смесената собственост върху електронни и печатни медии през 2009 и увеличава размера на рекламата, която може да има една отделна компания.

И двете мерки ще увеличат печалбите на притежаваните от Берлускони компании.

Според наблюдатели, обаче, приетата през октомври поправка от долната камара на парламента, която забранява деца под 14 години да се появяват в телевизионни реклами, ще създаде проблеми на Медиасет.

Силвио Берлускони е най-богатият човек в Италия. Неговата компания Медиасет притежава три телевизионни канала - Италия 1, Рете 4 и Канал 5, а освен това той има политическо влияние в борда на държавната телевизия Раи.

Чрез холдинговата компания Фининвест премиерът има интереси във вестниците Панорама и Джиорнале, в издателския бизнес - издателска къща Мондадори , в рекламата и в киното.

Конфликтът на интереси между функциите на предприемач и тези на министър-председател при Берлускони би трябвало да накара мнозинството да прояви максимално внимание не само към критиките на опозицията, но преди всичко към забележките на три авторитетни институции като президента, Конституционния съд и председателя на антитръстовата агенция, пише в. Стампа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.