Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протестите в здравеопазването продължават, задава се национална стачка

33 коментара
Протестите в здравеопазването продължават, задава се национална стачка

Работещите в здравеопазването ще продължат протестите си до изпълнение на исканията им. След като тази седмица протестите започнаха със спиране на работа в болниците в няколко града, включително и в седем софийски болници, щафетната вълна ще премине на 8-ми, 9-ти, 10-ти и 17-ти ноември през Добрич, Стара Загора, Пловдив и Пазарджик. Вероятната дата за националната стачка е 19 ноември, след което, ако няма резултат, ще се обсъди възможността за преминаване към стъпаловидни стачни действия в цялата страна. Все още не е решено дали да се прави и национален митинг.

Това стана ясно в петък след заседание на Националният съвет на Български лекарски съюз заедно с представители на КНСБ, КТ "Подкрепа" и Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

Исканията на протестиращите са формулирани в шест точки. Най-напред се настоява за обществен и политически дебат с участието на всички заинтересовани страни, с постигане на консенсус, за целите и конкретните стъпки и срокове на реформата в здравеопазването.

Четирите организации искат и възстановяване на публичното и прозрачно управление на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), чрез въвеждане на трипартитния принцип на управлението ѝ.

Във финансовата част на исканията се настоява за това бюджетът на НЗОК да се разходва само за здравноосигурителни плащания, като разходната му част да не е по-малка от приходната.

Иска се освен това регулацията на медицинските дейности да се изработва, извършва и контролира от НЗОК и БЛС на база медицинска целесъобразност, Националният рамков договор (НРД) да бъде с продължителност 1 година, като същевременно се премахне възможността НЗОК самостоятелно да подменя НРД с друг вид документ, остойностяването на медицинските дейности да се извършва от НЗОК и БЛС, като предварително представителните синдикати, организациите на работодателите в здравеопазването и Министерството на здравеопазването договорят стандарти за заплащане на труда.

Повечето от тези искания бяха залегнали в подписаното в началото на октомври споразумение с личното участие на премиера. Впоследствие обаче се оказа, че в проектобюджета на НЗОК се предвижда 340 млн. лева от здравни вноски да се прехвърлят в здравното министерство, за да се плащат с тях дейности, които досега са били поемани от министерството. Освен това 100 млн. лева от бюджета за догодина трябваше да отидат за погасяване на задължения от тази година. Така залегналите над 500 млн. лева повече в бюджета на НЗОК за следващата година всъщност оставаха само на хартия. По-малко на практика се оказват и парите за болниците догодина.

Това накара лекарския съюз публично да скъса споразумението и да премине към протестни действия.

В петък вицпрезидентът на КНСБ Иван Кокалов потвърди, че бюджетът за здравеопазване за догодина не удовлетворява четирите организации, тъй като де факто  на изпитание ще бъде поставена цялата система и най-вече тези, които ползват здравни грижи.

Кокалов каза, че със заложения в бюджета на НЗОК трансфер към здравното министерство "бламира солидарността на системата и говори затова, че държавата абдикира от отговорностите си към нацията". Според него най-вероятно последният транш за болниците ще бъде правен следващата година, а междувременно се увеличават задълженията към доставчиците, на много места има задържане на плащанията за възнагражденията.

Евгени Душков от КТ "Подкрепа" даде за пример белодробния диспансер в София, който миналия месец не е получил нищо, а за септември е получил от здравната каса само 1000 лева.

Душков каза, че, ако се приеме бюджетът на НЗОК в сегашния му вид, това ще е край на здравноосигурителния модел в страната и касата може да премине към финансовото министерство.

Председателят на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов пък заяви, че трансферът от касата към здравното министерство може да достигне и до 1 милиард лева, тъй като касата ще може да преразпределя средства по различни направления.

Министърът съгласен с всички искания, инициира дебат

По-късно в разпространена от пресцентъра на министерството позиция министърът на здравеопазването Стефан Константинов приветства предложението на КНСБ, КТ "Подкрепа", БЛС и Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи за

постигането на консенсус за развитието на здравеопазването в България и се ангажира с инициирането на обществен и политически дебат в най-скоро време.

Исканията, които днес социалните партньори са декларирали са разумни и това ми дава надежда да смятам, че може бързо да постигнем съгласие, е казал министърът, цитиран в съобщението.

Регулацията на медицинските дейности задължително трябва да се съгласува и контролира с БЛС. Призовавам съсловните организации да започнат и преговорите по изготвянето на нов НРД, е заявил министър Константинов. Според него няма пречки срокът на действие на НРД да бъде намален на 1 година.

Той смята, че трябва да се преразгледа действащата методология на НЗОК за разпределение на средствата за болнична помощ през 2010 г., тъй като в момента постъпват доста сигнали за наличие на субективизъм при разпределянето на средствата към отделните лечебни заведения.

Управлението на НЗОК и в момента се извършва на трипартитен принцип, но няма пречки квотата на здравноосигурените лица да бъде увеличена, смята още здравният министър.

Според него промени в механизма за заплащане на лекарския труд и в остойностяването на медицинските дейности са нужни, а социалните партньори безспорно имат място при изготвянето им. В момента клиничните пътеки се остойностяват от звено в Министерството на финансите. Резултатите се съгласуват с

Консултативен съвет, в който влизат представители на Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз, Българския фармацевтичен съюз, Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи и на пациентите.

Към момента в МЗ няма постъпила информация, че се предвижда намаление с 30 процента на цените на клиничните пътеки, а и няма логика това да се случи при наличие на по-голям проектобюджет на НЗОК за 2011 г., се посочва в съобщението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горански
    #34

    Въпрос: Не е ли време за едно кадърно служебно правителство?

  2. Морски
    #33

    Не е ли време да се криминализират кражбите от болниците и мошенниците с бели пристилки в кауша. Макар, че при тоя съд, щом галевите са невинни ....

  3. Ваня
    #32

    Подкрепа за българските медици!Да,тези,които са в България,и които ни лекуват въпреки мизерното заплащане!Щом може Митко Пайнера да е мултимилионер, Митьо Очите да е медийна звезда, Митьо Пищова да е и двете, не виждам що един лекар да не може да печели добре от професията си. Аз мисля че е по-справедливо да си забогатял от лекуване на хора, вместо от разпространяване на простотия!

  4. Румяна Желева
    #31

    Липсата на здравеопазване е подърък на Борисов за българския народ.

  5. uha
    #30

    господи,че все още има незрящи като МООРСКИЯ-тъпанар герберски.Кои ще те гледа,бе,кюфте-чужденци ли?Ще ти смъкнат и кожата за пари.Я уважаваите лекарите,които въпреки гробарската политика към тях,ви работят за дребни стотинки.

  6. До Морски
    #29

    Защо си толкова тъп?Ако бях лекар бих те пратил при ченге, поп певица или гербаджия.И съвестта ми щеше да е чиста.Не ти ли е ясно,че този протест засяга всички и не е за заплати. Каква е логиката министър ,ченге и депутат да са със заплата и режийни по-големи от това,което ти се полога на тебе морски като пациент в болница. За човеко ден =депутат 450 лв, за болен около 20-25 според пътеката в болницата,. това ли ти е антиптотестът ? Пари ли няма ?

  7. Болен
    #28

    До кога само няколко съсловия ще искат пари и ще изнудват правителството? Трябва непрекъснато да се обяснява през последните години кой колко е получил и тези които са все в плюс да се ударят през ръцете! Стига ревящи миньори (къде има работеща подземна мина?), лекари с пари, получени на бройка, а не на свършена работа и категорийни работници, служещи зад бюра ... Между впрочем аз съм учуден от вр. шеф на КНСБ като прочетох биографията му - има само ДВЕ години изработен трудов стаж, другото е зад бюро в КНСБ! И този ще се бори за хората! В главата им са само категорийни, категорийни ...

  8. Еж
    #27

    Щото е дебелокож.

  9. Мира
    #26

    и като са толкова оправни, защо не ходят по чужбина, а висят тук и плачат.При най-малкото оплакване от пациента гледат да му пробутат най-скъпото лечение за да се нагуши болницата. А колко стенда за разширение на кръвоносни съдове без основание са монтирали, само защото услугата е скъпа. Мръсни крадци.Виждат че няма пари за нищо и пак все врънкат, защото се надяват, че ще дойде някой самнамбул като онзи педал с руски произход да им дава всичко. Като влезеш в кабинета от вратата те гледат в ръцете.

  10. Стъписан
    #25

    От кога в разбитата ни родинка не е имало общонационална стачка?Я да видят френците,че ний не сме стадо за заколение!Ама ха!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.