Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Противоречивото наследство на Обама в преодоляването на расовите проблеми

2 коментара
Противоречивото наследство на Обама в преодоляването на расовите проблеми

Когато Барак Обама стана първият афроамериканец, спечелил надпреварата за Белия дом през 2008 г., победата му бе повратен момент за расовите отношения в САЩ и създаде високи очаквания за един бъдещ напредък.

Близо 8 години по-късно, с нападките за расистка политика, които Доналд Тръмп и Хилари Клинтън си разменят, наследството от мандата на Обама определено изглежда противоречиво, казват чернокожи лидери.

Според някои тонът на кампанията на републиканския кандидат за президент, както и скорошната поредица от расистки престрелки с участието на полицията, показват, че Съединените щати не са се доближили до преодоляване на своята история на расови конфликти.

Това, че страната има чернокож президент, двама главни прокурори и министър на вътрешната сигурност, не донесе ни най-малка справедливост за жертвите на насилие на расистка основа, заяви Корнел Уест, университетски преподавател и бивш поддръжник на Обама, превърнал се в отявлен критик на президента демократ.

"Колко полицаи, убили невъоръжени невинни чернокожи цивилни, са изпратени в затвора при всичките тези чернокожи лидери? Нито един", каза Уест.

"Обама можеше да действа по-директно през мандата си, за да помогне на чернокожите", допълни Уест, като цитира все така високото равнище на бедността сред децата афроамериканци. "(Икономическото) възстановяване не достигна до чернокожите и бедните работнически общности", заяви той.

Други посочват, че Обама е демонстрирал лидерство по расовите въпроси и едновременно с това е постигнал истински постижения в здравеопазването и икономиката, помагайки на американци от всички етноси.

Ал Шарптън, правозащитник, близък до Белия дом, описа Обама като "президент на промяната", възпиран от необходимостта да служи на разнородни избиратели и да прави компромиси с конгресмените, които имат различни приоритети.

"(Президентът) се опита да бъде максимално балансиран и почтителен, за разочарование на мнозина от чернокожата общност, който останаха с усещането, че той отстъпва", каза Шарптън.

Безработицата сред афроамериканците намаля наполовина при управлението на Обама, а изказванията му по расовия въпрос са предизвикали внимание към проблема, отбеляза правозащитникът. През 2012 г. в Белия дом Обама определи Трейвън Мартин, чернокож младеж, застрелян от бял испаноговорящ мъж, като момче, което е щяло да прилича на сина, който той няма.

"Наш президент никога не е правил това", каза Шарптън.

Измамно усещане за прогрес

Андрю Йънг - бивш кмет на Атланта, конгресмен, американски постоянен представител в ООН и съветник на убития правозащитник Мартин Лутър Кинг младши - заяви, че Обама, като чернокож лидер, е трябвало да търси повече компромиси, отколкото предишните бели президенти.

"На Джими Картър, Линдън Джонсън и дори на Бил Клинтън, като бели южняци, им беше по-лесно да правят разни неща конкретно за чернокожите", каза Йънг.

По думите на Йънг ответната реакция на бели избиратели от работническата класа е допринесла за възхода на Тръмп.

"Все още не сме се нагодили напълно психологически към общество, в което съжителстват много раси. Точно това обединява хората около Тръмп. Те са разочаровани от усложненията на днешния ден и епоха. А Тръмп, като други, дава прост отговор и обвинява някой друг", каза той.

Кандидатката за президент на демократите Клинтън заклейми миналия четвъртък Тръмп като кандидат, който разединява обществото и поддържа расистки групи. Тръмп пък разкритикува Клинтън, че е разочаровала чернокожите американци и погрешно е определила републиканците като фанатици.

Според социологическо проучване на Ройтерс/Ипсос от март, обхванало над 2800 души, поддръжниците на Клинтън са по-склонни да искат взимане на мерки по расовия въпрос от поддръжниците на Тръмп.

Обама заяви, че расовите отношения не са толкова лоши, колкото някои намекват. Негови приятели споделят, че той никога не е очаквал мандатът му да заличи наследството на векове расизъм и робство.

"Да очакваш да изтриеш цялото това наследство на несправедливост, расизъм и дискриминация за осем години е нереалистично", заяви Валъри Джарет, съветничка в Белия дом и близка приятелка на Обама.

"Имало ли е хора, които вероятно са имали измамно усещане за прогрес, основаващо се само на едни избори? Несъмнено", каза тя.

Администрацията иска да внесе законопроект за реформиране на наказателния кодекс преди Обама да напусне Белия дом, с цел да постигне победа по въпрос, който се следи отблизо от чернокожата общност. Перспективите поправките да минат в Конгреса до края изборната година обаче са съмнителни. Обама, който изрази открито своето презрение към Тръмп и разочарование от Конгреса, заяви, че се надява неговият собствен глас на чернокож да помогне ситуацията да се подобри за бъдещите поколения. "Ние посяхме семената и може би някой друг седи под сянката на дървото, което посадихме", каза Обама на пресконференция през юли.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #2

    Това е най-сладкодумният вълк,който успя да измами избирателите,за да се докопа до президентският пост.И,ето,след това ,наместо да оправи финансовият дълг,започна безогледно източване на средства.Броят на живеещите на държавни средства нарасна неимоверно-разбирайте безработни черни и нелегални емигранти,самотните многодетни майки стигнаха тавана.Измисли "здравна реформа",която удари малките фирми,реформа,която така беше уплетена в условия,че дори до ден днешен и специалистите не я разбраха,но разноските

  2. анита хегерланд
    #1

    Обама е честният президент, за който мечтаеха американците. Но това не го направи силен политик. Той често е блокиран в намеренията си от Конгреса, от военните и от разнородни лобита. Тази година почти не е излизал от Белия дом. Изглежда и той разбра, че е "под домашен арест".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.