Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проучване показва ползата от имиграцията в шест града от ЕС

0 коментара

Европейската комисия представи проучване за приобщаването на чужденци от ЕС в шест града от Общността. Гражданите на ЕС упражняват правото на свободно движение в други страни от Общността главно за да се възползват от възможностите за работа, се посочва в изводите от проучването, цитирано от БТА. Средностатистически мобилните европейци са по-млади хора и е по-вероятно да работят, сочат данните.

В проучването се разглеждат резултатите в шест европейски града, избрани заради многонационалния състав на тяхното население - Барселона (Испания), Дъблин (Ирландия), Хамбург (Гермяния), Лил (Франция), Прага (Чехия) и Торино (Италия). Резултатите показват, че притокът на по-млади граждани на ЕС в трудоспособна възраст е оказал положително икономическо въздействие и в тези градове.

Според анализа на местно равнище в Торино, данъчните приходи от чужденци са довели до нетни ползи за националните обществени финанси от 1,5 милиарда евро.

Проучването показва също, че новодошлите са спомогнали да се отговори на нуждите от работна ръка на местните пазари на труда, допринесли са за растежа в нови сектори и са помогнали в противодействието на застаряването на населението. В проучването се посочва, че мобилните граждани често са свръхквалифицирани за работните места, които заемат, а и по-лошо платени, като в същото време не винаги се възползват от равен достъп до жилищно настаняване и образование.

Свободното движение е от полза за Европа, за нейните граждани и за нейните икономики, коментира заместник-председателят на ЕК Вивиан Редингот, цитирана в съобщението. Наистина в някои градове може да съществуват предизвикателства, които трябва да бъдат преодолени, добавя тя. Въпреки това би било погрешно да се поставя под въпрос правото на свободно движение. Убедена съм, че трябва да работим заедно - на европейско, национално и местно равнище, за да превърнем предизвикателствата във възможности, допълва Рединг.

Основните заключения от проучването показват, че европейските мигранти допринасят за задоволяването на нуждите на трудовия пазар, като заемат предимно работни места, за които се изисква ниска квалификация (Торино и Хамбург), като допринасят за растежа на нови сектори (като информационните технологии в Дъблин), или като подпомагат създаването на нови бизнес дейности (Торино и Хамбург). В няколко случая между гражданите на приемащата страна и мобилните граждани на ЕС се наблюдават разлики в заплащането, като мобилните често получават по-малко, въпреки че доказателствата за това са доста ограничени.

Проучването бе представено на среща в Брюксел, в която участват над 100 кметове и представители на местните власти от цяла Европа. В проучването са анализирани подходите, насочени към икономическото и общественото приобщаване на мобилните граждани на ЕС и към насърчаването на гостоприемна култура и положително отношение към чуждите граждани. Отчетени са политиките в областта на заетостта, предприемачеството, жилищното настаняване, образованието, междукултурния диалог, отношението към миграцията и участието в градския живот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.