Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Провали се аукцион на държавни ценни книжа за 50 млн. лева

Слаб интерес, повишени лихви и въпроси как ще се финансира планираният от кабинета 1 млрд. дълг

14 коментара
Провали се аукцион на държавни ценни книжа за 50 млн. лева

Финансовото министерство отмени аукцион на държавни ценни книжа (ДЦК) за 50 милиона лева, проведен от БНБ. На фона на общественото недоверие към правителството, включително и към финансовата му политика, което стана ясно от възраженията към предстоящата актуализация на бюджета, възникват съмнения за пласирането на планирания от нов дълг в размер на 1 милиард лева.

Всички поръчки са били отхвърлени при рязко нарастване на доходността, предаде economix.bg във вторник. Според официалното съобщение на Министерството на финансите, то е отхвърлило "всички постъпили поръчки на проведения на 22 юли аукцион за продажба на 50 млн. лв. 10.5 годишни държавни ценни книжа (ДЦК) с падеж 9 юли 2023 година. Причината е възникнал технически проблем, поради който част от участниците не са могли да подадат своите заявки".

И в съобщението на БНБ не се посочва причината за провала на аукциона, но данните са красноречиви – средната доходност на постъпилите поръчки с оставащ срок до падежа под 10 години е била 4.01%, сериозен ръст спрямо 3.43%, постигнати през май по същата емисия, посочва economix.

Обявената емисия се продава на части. В понеделник са били предложени 50 000 000 лв. с лихвен процент 4 % годишно.

До участие в аукциона са били допуснати поръчки със съвкупна номинална стойност 58 400 000 лв., в т. ч. несъстезателни поръчки със съвкупна номинална стойност 6 100 000 лв. Тъй като цените са близки до номинала, минималната доходност до падежа е 3.82%, а най-високата – 4.29%. Тази емисия бе пусната през януари и тогава събра 3.54 пъти повече поръчки от предложеното, при следващите три аукциона търсенето превишаваше предлагането два пъти, за да се стигне до сегашното скромно участие.

Според сайта повишаването на доходността на ДЦК се дължи на развитието на световните пазари и на увеличаването на политическия риск на България. Провалът на тази емисия поставя под съмнение плановете на кабинета да пласира 1 млрд. лева нов дълг, включително с цел да рефинансира извънредната шестмесечна емисия за 800 млн. лева през август.

Икономисти веднага обърнаха внимание на провала на емисията. Георги Ангелов от Институт "Отворено общество" отбеляза във Фейсбук: "Провал на емисия вътрешен дълг за 50 млн.лв - много слаб интерес и повишени лихви. Проявяват се негативните ефекти от актуализацията на бюджета. А сега как ще се финансира 1 млрд. дълг".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    ами като гласувахте - така ще е!и по-лошо

  2. Анонимен
    #13

    Защо няма да върнат дълга от 800 000? Тези пари Европа ги плати! Значи, логиката е - гепи кинтите и бегай! Февруарският дълг вече е в швейцарските сметки на другарите.

  3. Анонимен
    #12

    Коалиционното, пардон извинете ме, експертното правителство май не може да си осребри грандиозните програми. А как ще строят Белене, нали обещаха.

  4. Анонимен
    #11

    В интерес на истината, заради развързаната монетарна политика на най-големите икономики, лихвите все още са исторически ниски, макар че показват признаци на нарастване. Ако ще се взима заем, сега не е лош момент, въпроса е обаче този заем да не е за социални плащания и поддържане на фалирали държавни предприятия, а за неща със стойност в икономиката - стимулиране на малкия бизнес и най-вече инфраструктурни проекти, от които така и така имаме нужда.

  5. Анонимен
    #10

    ОРЕШАРСКИ - НОВИЯТ БЕРОВ Управленската стратегия на тоя кабинет е очевидна - "след нас и потоп".

  6. Анонимен
    #9

    ЕКСПЕРТНОТО ПРАВИТЕЛСТВО В ДЕЙСТВИЕ:))) СКОРО КАТО ПРИ Ж.ВИДЕНОВ!!!

  7. Анонимен
    #8

    облаците отново се сгъстяват и "мъдрия" български народ ( които по време за избори ходи за гъби ) пак ще го отнесе и тоя път ще е за последно щото то тая държава няма ресурс да продължи след още един провал ала Виденов ... Честито! Честито и на така умните мирно протеcтиращи след като парламента отдавна трябваше да е щурмуван и червената пасмина вътре разгонена...

  8. Анонимен
    #7

    орешарски напълно оплете конците

  9. Анонимен
    #6

    Предлагам в бъдеще социално-крадливата коалиция да събира пари чрез приватизация като започне от БЕХ.

  10. Анонимен
    #5

    Гумен Речев спомена нещо за 7-8 банки???? Абе тия да не източват пак банковата система както през 90-те?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.