Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Провали се помирителната среща за пенсиите при премиера

Синдикатите очакват промените да бъдат внесени по-късно, а не през бюджета

33 коментара
Сн. БГНЕС

Помирителната среща при премиера Бойко Борисов се провали, след като синдикатите излязоха от Министерския съвет минути след започването на разговорите с мотив, че е направен опит Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) да бъде свикан незаконно.

Преди срещата синдикатите обясниха, че може да я напуснат, тъй като са получили покана за заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, а вчера при премиера са се разбрали просто за тристранна среща.

Пламен Димитров от КНСБ заяви, че това не може да бъде заседание на тристранния съвет, тъй като не е спазен законовият срок за свикването му – три дни преди разговорите. При редовно заседание на тристранката дори синдикатите да са против пенсионните промени, те се смятат за обсъдени по законовия ред. Заради това Евгени Душков от КТ "Подкрепа" обяви, че ако правителството опита да легитимира пенсионните промени по този начин, те ще напуснат срещата, което се случи минути по-късно. Рамо на синдикатите за напускането на срещата даде и Съюзът за стопанска инициатива.

“Ние напуснахме срещата, защото самият премиер накрая каза: “След като считате, че не може да се провежда легитимно заседание, няма да обсъждаме и няма какво да говорим. Когато моите хора са готови и вие сте готови, ще има какво да обсъждаме наистина сериозно, за да не си губим времето. Уведомете за датата и часа, аз съм готов отново да дойда да председателствам, за да има диалог. Сега няма какво да правим тук”. Така че заседание не се състоя“, разказа как е протекла срещата Душков.  "Това беше джентълменска среща и министър-председателят прояви загриженост и жертва от времето си, за да уважи желанието на профсъюзите", коментира председателят на КРИБ Огнян Донев.

“Очакваме правителството в лицето на премиера да декларира, че няма да внесе намеренията за удължаване на пенсионната възраст от 2012 година, както и предложените наредби, с които ще се отнеме класът за прослужено време не само на държавните служители, но и на всички останали работещи“, коментира още Душков.

Същевременно в петък изтича удълженият с два дни срок за внасяне на предложения между първото и второто четене на бюджетните закони, през които управляващите се канят да увеличат пенсионната възраст. Поправките трябваше да бъдат уточнени именно по време на диалога между премиера и синдикатите, но това не стана. Предстои да се разбере дали и какви поправки ще бъдат внесени.

Димитров съобщи след срещата, че е било договорено да има ново, редовно заседание на тристранката в началото на декември, като дотогава работни групи да внесат всички налични предложения за надграждане на националното споразумение за промяна в пенсионната система. Димитров заяви, че промените в Кодекса за социалното осигуряване трябва да станат отделно от приемането на бюджета. “Т.е. бюджетът на НОИ трябва да се приключи и да се приеме във вида, в който е предложен, без радикални промени и в това число промени на пенсионната възраст“, коментира той.

По-късно от социалното министерство съобщиха, че се свиква експертна работна група за подготовката на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество за приемане на мерки за усъвършенстване на пенсионната реформа. На заседанието на работната група ще бъдат представени и обсъдени вижданията и предложенията на правителството и на социалните партньори, необходими за осигуряване на финансовата устойчивост на пенсионната система.

От КНСБ са предложили да бъдат внесен текст, според който депутати да не могат да правят предложния за промени на закони от трудово-осигурително естество, без да са гледани от тристранния съвет. Второто предложение на КНСБ е държавата и правителството да възлага на социалните партньори конкретни теми и да очаква споразумения от тях като правителството е длъжно да прилага тези споразумения без да ги коментира. Третото предложение е да се подобри социалният диалог като се създаде тристранен секретариат, който да прави връзката между отрасловите и браншови съвети, както и областните и регионалните съвети.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #33

    32 за какви реформи пишеш.Когато цялата енергия на премиера и правителството е насочена само и единствено към непоследователни и непрофесионални действия целящи укрепване на рейтинга на вожда е ясно ,че да се говори за реформи е смешно и жалко. Съвсем друг е въпроса знае и разбира ли тази власт какво трябва да се прави. Очевидно е , че няма и бегла предствава за това. Да си припомним част от залитанията и взаимно изключващите се идеи, както и някои налудничави такива на Борисов - вдигам ДДС/свалям

  2. Анонимен
    #32

    Чудя му се на акъла на Бойко как ги търпи тези търтеи? Тръгнал да прави реформи, които са крайно непопулярни и ефектът от повечето от тях ще се почуства при следващите правителства. Да си гледа рахатлъка и да не прави нищо и да му мислят следващите които ще дойдат на власт.

  3. Анонимен
    #31

    Премиера очакваше пълно послушание, само тои да си приказва и да дава съвети и директиви. Много ми е интересно, как е изглеждал Бойко Борисов когато дошлите за тристранната са я напуснали.

  4. Анонимен
    #30

    @27 Ами, emma, дребният бизнес беше агресивно съсипван още от момента на избора на Борисов за премиер. Айде най-много два-три месеца след това. Това за мен е сценарий. Предварително подготвен сценарии. Те са си го мислели това преди да вземат властта, докато са лъгали електората по предизборните кампании. Дребният бизнес в България е най-опасен за тях, затова и го ликвидират приоритетно. Защото ДРЕБЕН БИЗНЕСМЕН = СВОБОДЕН ЧОВЕК На тях им трябват несвободни!!! _______________ С уважение, Борето от София

  5. emma
    #29

    Много се радвам за провала на срещата.Стига плоски премиерски номера с цел печелене на време.

  6. Анонимен
    #28

    Длъжен съм да поясня и какво е моето очакване за това ОЩЕ ПО-ЛОШО НЕЩО.

    Моето очакване е..., когато клиентелата около ПП ГЕРБ не е в състояние да краде достатъчно, когато ГЕРБ тръгне да си ходи под натиска на улицата, когато вече доста по-трудно ще се подменят бюлетини от изборните комииси и т.н. - ГЕРБ ще провокират гражданска война на база междуетническо напрежение. Ще направят сценарий от Възродителния процес от края на живковото време, ще завъртят югославския сценарии.

    Мотивите ми за една такава

  7. emma
    #27
  8. Анонимен
    #26

    Тиквата най-после трябва да разбере, че има разлика между управление на държава и на групировка (ики на клика, дори тя да се нарич партия, правителство и т.н). Управлението на държавата трябва да става по закони, правила и процедури, а не по неясни лични виждания и предложени от б;юдолизци схеми. Добре са му натрили мутрата от ССИ, а да се сърди на неговите подчинени, които за пореден път не са му обяснили, къде му е мястото в строя (защотп нали са нетегчи и не са посмели да му кажат. че не е по-по-нй).

  9. Анонимен
    #25

    @23

    Масата електорат не излиза по улиците, защото вече го няма. Умишленото обедняване на населението притъпява съпротивителните му сили. Айде нека някой гербаджилъшки застъпник ми обясни къде в историята има страна с тирания, която да е богата и едновремено с това към нея да има емиграционна вълна. Няма такава страна. Българите бягат много масово. Бягат онези, които могат, а те са можещите по-принцип. Един приятел ми казваше по повод емиграцията:

    - Който не може да се оправи тук, не може да се

  10. Анонимен
    #24

    @20

    Шапка ти свалям за това мнение, но имам само още нещо в допълнение на него. Не загубихме още 2 години от живота си. Загубихме повече, защото политическите процесите са инертни, още повече в условия на криза. Това, което ГЕРБ дроби днес, ще ни тежи на вратлетата още дълго време.

    За пример си спомнете управлението на Жан Виденов. Той управляваше малоумно само 2 години! Ефектите бяха доста дълго след това - видимите и невидимите:

    - Следващото управление спря хиперинфлацията, но не върна откраднатите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.