Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Провалилият се кандидат-шеф на апелативния спецсъд – шампион по споразумения

Председателят Росен Русев гледал близо 60% от делата за контрабанда в Хасковския окръжен съд

9 коментара
Провалилият се кандидат-шеф на апелативния спецсъд – шампион по споразумения

Провалилият се кандидат за шеф на Апелативния специализиран съд Росен Русев се оказа шампион по споразумения в ръководения от него Хасковски окръжен съд (ХОС). Това съобщи в понеделник "Правен свят", позовавайки се на атестацията на магистрата, който в момента кандидатства за нов мандат като шеф на съда.

Голяма част от делата, по които Русев е одобрил споразумение между страните, представляват казуси свързани с контрабанда. Според информацията на изданието около 60% от тези производство в ХОС попадат именно при шефа на съда, което поставя сериозно съмнение за обективността при случайното разпределение на делата.

"Правен свят" припомня, че Русев е проверяван от прокуратурата по няколко сигнала, един от които е именно за манипулиране на системата, която разпределя делата. Тази информация е подадена до разследващите от Димитър Шалапатов от Хасково, общински съветник и председател на Съюза на тракийските дружества в България.

Според Шалапатов съдебният шеф е създал "взвод за екзекуции" от определени съдии, които може да манипулира, и те винаги се оказват в съдебните състави по дела с голям финансов и обществен интерес.

Сигнализира се и за избора на строителна фирма за ремонт на съдебни сгради в района на ХОС, доколкото всичко се възлага на една и съща фирма. Сочи се, че семейството на съдия Русев притежава значителен брой имоти. И – не на последно място – Росен Русев често пътува в чужбина със служебната кола, но не по работа, а за лична отмора.

Последната информация стана публично известна след изслушването на Русев във Висшия съдебен съвет, когато Васил Миков от Върховната касационна прокуратура, автор на проверката, огласи данни от нея. От тях стана ясно, че проверяваният магистрат е излизал 7 пъти от страната без да е в отпуск или командировка в периода 12 септември 2007 г. до 10 декември 2009 г.

При едно от тези пътувания – през декември 2009 г. е бил със служебната "Шкода", управлявана от шофьора на ХОС - Али Юсеин и придружаван от колежката си Анна Петкова. Друго излизане през границата, извън този списък, съвпада с началната дата на отпуска му - 4 февруари 2009 г., когато той минал със служебната кола през Дунав мост, придружаван пак от съдия Петкова.

Във всички тези случаи е налице безспорно нарушение на етичния кодекс на магистратите, доколкото един съдия, при това председател на съд, отсъства от работа в работно време, а използването на служебния автомобил за лични цели сочи на данни за престъпление по чл. 282 от НК, пише в доклада на Миков.

По тази причина прокурорът от ВКП праща констатациите си на ВСС с предложение да се образува дисциплинарно производство срещу Росен Русев за нарушение на етичните правила, и в СГП – за продължаване на проверката с оглед данни за престъпление по чл. 282 НК.

Кадровиците в съдебната власт обаче така и не образуваха дисциплинарно производство, въпреки, че проверката на Миков бе подкрепена от официална справка на ДАНС. Георги Тафров от Софийската градска прокуратура пък през март постановява отказ от образуване на дело срещу Русев за извършени престъпления по служба. В постановлението му, с което разполагат редакциите на "Правен свят" и "Капитал", не са посочени никакви конкретни мотиви за отказа, като дори са игнорирани част от твърденията в сигнала на Шалапатов.
Предстои Софийската апелативна прокуратура да се произнесе по законността на постановлението на Тафров.

Диаметрално противоположни са заключенията в проверка, извършена по заповед на шефа на Пловдивския апелативен съд (ПАпС) Георги Чамбов, който през 2010 г. изпраща свои колеги да инспектират системата за случайно разпределение в ХОС. Оказва се, че достъп до нея имал единствено Русев, тъй като той забранил устно архивът от неговия компютър да се качва на сървъра.

"В архива по програмата се вижда, че на определени дати са разпределяни преписки (не образувани дела), но няма данни коя преписка на кой съдия е разпределяна. При отваряне на компютъра на председателя на съда се установи, че за времето преди 4 януари 2010 г. има архив на разпределените дела, но от този архив не може да се установи на кои съдии са разпределени съответните преписки, поради което комисията не може да установи и провери коректно дали резолюцията на председателя за определяне на съдия-докладчик по проверяваните дела е съответна на електронното разпределение по програмата", се казва в доклада на двете съдийки от ПАпС, извършвали проверката.

Въпреки сигналите срещу Русев и категоричните данни за негови нарушения в два последователни доклада (на ВКП и ПапС), той получава брилянтни оценки за работата си като ръководител и редови съдия от съдия Чамбов. В атестацията на шефа на ХОС не попада нито един от многобройните факти, хвърлящи сянка на съмнение върху професионализма, морала и авторитета му.

"Като административен ръководител Росен Русев притежава необходимите делови и организационни качества за вземане и изпълнение на управленски решения. Доказал е способността си да ръководи дейността на ХОС, създавайки добра организация на работа във връзка с образуването, насърчаването и движението на делата, разпределянето на работата между съдиите", пише в Чамбов за своя колега.

Според констатациите на помощната атестационна комисия съдия Русев спомага за издигане на авторитета на съдебната власт, сам се ползва с авторитет на професионалист и ръководител, а поведението му е в унисон с професионалната етика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Поне 50% от т.н. магистрати - съдии и прокурори са като този толуп - другите работят по кокошкарски дела или битова престъпност.

  2. Анонимен
    #8

    Я нека някой пита Ана Караиванова секретарката на въпросния субект колко искания за специални разузнавателни средства е подписала, докато тоя е навъртал по 50 000 - 60 000 километра със служебната кола?

  3. Анонимен
    #7

    Какво излъчване!!!

  4. Анонимен
    #6

    Не стига, че е вършил 60% от работата на ХОС по делата за контрабанда, ами и недоволни от човека... Точно такива хора показват готовността на България за Шенгенското пространство ! Явно някой е заблудил холандци,французи и германци, че не сме за Шенген

  5. Анонимен
    #5

    Вижте му мутрата и всичко ще ви стане ясно. Който го предлага явно е загубил мярка на благоприличие.

  6. Анонимен
    #4

    Не бих искал този шопар от снимката да ме съди. Той в ХОС е вършел безумия, пък сега в този специализиран съд, като се вземе още по-насериозно и ще стане още по-зле.

  7. Анонимен
    #3

    Във всеки съд и прокуратура е- същта песен!Кога ще им се махне имунитете на тея?

  8. Анонимен
    #2

    Този шопар е за затвора, само от митническите дела е сигурно мултимилионер, а на кого е давал нагоре ..... После плачим Холандия, Шенген, ЕС . . . .

  9. forza
    #1

    Прасета в Космоса...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.