Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проверка в Спешна помощ за смъртта на д-р Стамов

3 коментара
Проверка в Спешна помощ за смъртта на д-р Стамов

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев е назначил проверка на обстоятелствата около смъртта на лекаря от Центъра за спешна медицинска помощ д-р Юлиян Стамов. В края на миналата седмица стана ясно, че лекарят се е заразил с коронавирус при транспортирането на пациент, който се е нуждаел от реанимация. В последствие самият д-р Стамов е бил приет с усложнения в болница, бил е интубиран и починал. След широкия обществен отзвук приятел на починалия д-р Стамов разказа за комуникацията им в последните му дни и предостави запис на бТВ от техен разговор, от който става ясно, че колеги на д-р Стамов в Спешна помощ са му отказали линейка.

Освен това става ясно, че д-р Стамов е афектиран, че е бил изпратен на адреса без предпазно облекло, тъй като сигналът до Спешна помощ е бил за пациент със сърдечни проблеми. Но когато влязъл в дома му и чул кашляне се усъмнил, че той е с коронавирус. Това повдигна отново дебат за защитата на спешните медици на първа линия, които ходят на адреси и рискът от заразяване се оценява само на база подадения сигнал и това което пациентът и близките му докладват.

От началото на епидемията практиката на Спешна помощ е с пълна предпазна екипировка да са само медиците, които ходят на сигнали за пациенти, които доказано или вероятно са с коронавирус и трябва да бъдат закарани в болница. За останалите спешни състояния като инфаркти, инсулти и др. екипите не ходят с гащеризони и други предпазни средства. Случаят с д-р Стамов отприщи недоволство сред служители в спешния център, които сигнализираха, че предпазните средства са дефицитни.

"Чувам най-различни версии в медиите от близкия колега на починалия и от Спешната помощ в София. За да съм сигурен кое е вярното, съм назначил проверка", заяви здравният министър Кирил Ананиев в понеделник.

Той увери, че в центровете за спешна медицинска помощ са осигурени с всички необходими предпазни средства. "В зависимост от сигнала, който получават, когато отиват към пациент, за който има съмнение, че е носител на вируса, той е задължен да бъде оборудван изцяло с всички предпазни средства", каза Ананиев. Работещи в спешния център обаче твърдят друго. Има сигнали за липса на ръкавици и гащеризони.

ЦСМП: Отказаната линейка е за снимка, а не за прием в болница

Същевременно говорителят на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) Катя Сунгарска обясни, че визираният в записа от разговора между д-р Стамов и неговия приятел отказ да се изпрати линейка е бил за транспортиране до болница за снимка на белия дроб, а не за прием. Д-р Стамов се е обадил първо на 22 юни в 5 часа сутринта и е поискал да бъде закаран в болница, където да си направи снимка на белия дроб и PCR тест. Същевременно за 8 часа в РЗИ е било организирано тестването на цялата смяна спешни медици.

В крайна сметка след лична уговорка с шофьор той е бил закаран по-късно до болница.

Пет дни по-късно, на 27 юни той отново е поискал линейка, този път за да бъде хоспитализиран, тъй като антибиотиците не давали нужния резултат и тогава незабавно му е била изпратена, а той приет в болница, обясни Сунгарска.

Защо спешните екипи са с различна защита?

Относно осигуреността с предпазни средства в Спешна помощ тя съобщи, че има зачислени на всеки екип 5 маски, ръкавици, личен шлем и дезинфектант и при изчерпване, се дават още.

Тя каза също, че по време на 12-часова смяна се посещават около 250-300 адреса. В същото време линейка, която е била на адрес с пациент с коронавирус или съмнение за такъв, се връща в централата за дезинфекция, което отнема около час. Затова спазването на подобен протокол за всички случаи би затруднило много работата на Спешна помощ.

В Спешната помощ в София работят между 13 и 18 екпита на смяна, а би трябвало да са 80 за толкова голям град.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #3

    Има общоприети стандарти за броя от екипи на "Спешна помощ" на глава от населението и екипировката им - с трици маймуни не се ловят. Освен това какво значи: "пациент, за който има съмнение"? Ами ако пациентът няма симптоми все още, но е заразен? При епидемиологична обстановка да се изпраща медицински персонал по домовете без предпазни средства е престъпна небрежност. Да не говорим, че за болен медик от Спешна помощ (първа линия на защита) вниманието трябва да е колегиално и в пъти по-високо. Освен

  2. levii
    #2

    На друго място писах за случая. Обяснението горе говори за липса на кординация, на мисъл, на инициатива и на предвидливост. От кой. От тези които приемат съобщенията, от тези които отиват на адреси, най- вече от ръководството на болницата което е длъжно в най- висока степен така да организира работата, че хората да не се приемат пред exit. За мен именно лекарите от Пирогов трябва да имат и ходят с предпазни гащеризони, маски на всеки адрес.

  3. Практик от София
    #1

    За кого бие камбаната Човекът не е остров вътре в себе си затворен; човекът има връзка с континента, той е част от всичко друго; отмъкне ли морето буца Пръст, по-малка става територията на Европа, както, ако откъсне Полуостров цял или събори Замък на твой приятел или твоя собствен Замък. Всяка човешка смърт ме намалява, аз съм част от цялото човечество. И затова недей да питаш за кого бие камбаната: тя бие за теб. Написано по време на епидемия от Джон Дън (на английски: John Donne) (1572 – 1631), английски поет и англикански проповедник

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.