Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проверката за полицейско насилие над Тенчо Попов е предварително обречена

17 коментара
Проверката за полицейско насилие над Тенчо Попов е предварително обречена

Предстоящата проверка на Софийската градска прокуратура (СГП) за упражнено полицейско насилие над бившия главен секретар на финансовото ведомство Тенчо Попов е с предизвестен край и антимафиотите, участвали в ареста му преди година едва ли ще бъдат обвинени в нещо. Причината е, че подсъдимият за даване на подкуп заедно с ексвоенния министър Николай Цонев и съдията Петър Сантиров не е бил освидетелстван за причинена лека телесна повреда, обясниха в четвъртък пред Mediapool висши магистрати.

Въпреки това материалите, събрани по случая ще бъдат изпратени на СГП, за да се произнесе по тях. Така се оказва, че единствената отговорност, която може да бъде търсена от полицаите е административна. При това не заради употребената от тях сила при ареста, а тъй като двама от маскираните бяха заснети от охранителни камери да се снимат за спомен на кожен диван, докато се усмихват и правят жестове с ръце.

Вътрешният министър Цветан Цветанов разпореди в сряда на ведомствения инспекторат да провери подчинените му, след като по време на съдебно заседание по корупционното дело бяха прожектирани кадрите от камерите в кантората, където бе арестуван Попов. От МВР обаче отказват коментар по въпроса дали все пак ще анализират видеозаписа за данни за насилие или само за несериозно поведение на антимафиотите.

В четвъртък Цветанов лаконично коментира само, че за "подобни грешки, трябва да има съответстващи наказания на тежестта на извършеното деяние", без да уточни коя от двете хипотези има предвид. По думите му наказанията трябвало да бъдат дисциплиниращи за всички служители на МВР, защото "когато има превишаване на правомощията и незачитане на човешките права, винаги сме били категорични с изразената политика и позиция на ръководството на министерството".

"Що се отнася до оставки – те са били винаги желания на много субекти и политически опоненти, които се чувстват засегнати. Смятам, че е по-добре да се концентрираме върху реалното, което бихме могли да направим, върху извършването на една обективна проверка по случая, която да е публично оповестена", каза още министърът.

На въпросните кадри ясно се вижда нахлуването на маскираните полицаи в офиса, един от които първо блъска Попов в рамката на врата, а, след като той се свлича на земята, му рита ръцете и го настъпва по едната, докато му слага белезниците. След това Попов е отведен в друго помещение, а през това време двама от полицаите с якета с надпис "НСБОП" позират за импровизираната фотосесия.

Очаквано скандалът доби и политически привкус, след като лидерът на БСП Сергей Станишев заплаши управляващите, че партията му ще уведоми ЕК за случилото се преди година. Левицата ще включи тази информация в сигнала си до комисията за удължаването на мандата на председателя на парламентарната комисията за конфликт на интереси с политически цели. Станишев ще поиска от парламента сформирането на анкетна комисия, която да разгледа случая, въпреки че не очаква управляващото мнозинство да одобри предложението му.

От МВР традиционно обясняват подчертано агресивното поведение на служителите си при подобни акции с "обезпечаването на сигурността". По подобен начин бяха оправдани и действията на няколко цивилни полицаи, които през миналото лято влетяха със сила в апартамента на Айсел Мустафова и разбиха главата на дъщеря ѝ Ширин. Майка ѝ се оплака в отворено писмо до медиите и подаде две последователни жалби за полицейско насилие в прокуратурата.

Тогава Цветан Цветанов също демонстрира загриженост за здравето на атакуваните от служителите му граждани и се извини, подканен от премиера Бойко Борисов. След това обаче обърна позицията си на 180 градуса и обяви, че синът на Айсел и Сабахатин Мустафови – Карим е бил посредник при предоставянето на сексуални услуги срещу заплащане и акцията е много добре планирана и изпълнена. Обвинения срещу Карим Мустафов обаче така и не бяха повдигнати.

Полицаите, участвали в акцията пък получиха само формални наказания "писмено предупреждение", тъй като не изготвили по надлежния ред протоколи от обиска на апартамента. В момента Районната прокуратура води повторна преписка по случая, след като Върховната касационна прокуратура откри сериозни пропуски в първоначалния отказ от образуване на разследване. Извършена бе и повторна вътрешна проверка в МВР, но резултатите ѝ все още се пазят в тайна. От прокуратурата в Кърджали коментираха пред Mediapool, че становището на обвинителите ще стане ясно до средата на май.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Сусанин
    #17
  2. N
    #16
  3. secutor
    #15
  4. кака мара
    #14
  5. Читател
    #13
  6. Карина
    #12
  7. кадията
    #11
  8. 1
    #10
  9. luser
    #9
  10. .
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.