Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Прозрачност без граници": България остава на последно място в ЕС в справянето с корупцията

Световният индекс показва, че има връзка между корупцията и справянето с пандемията

15 коментара
"Прозрачност без граници": България остава на последно място в ЕС в справянето с корупцията

България е на последно място в ЕС по ниво на справяне с корупцията. Това показват резултатите от международния Индекс за възприятие на корупцията за 2020 година на базираната в Берлин международна неправителствена организация "Прозрачност без граници" (Transparency International). В София тези резултати бяха представени от българската Асоциация "Прозрачност без граници".

Изследването се публикува всяка година от 1995-та насам и отразява анализи, оценки и възприятия относно нивото на корупция според представителите на бизнеса, местните и чуждестранните анализатори в съответните страни. То се прави на базата на независими изследвания.

Българската позиция в индекса според "Прозрачност без граници" означава, че страната се справя най-зле в рамките на ЕС с проблема "корупция". Страната ни е с индекс 44 и заедно с Унгария и Румъния се нарежда на последно място сред държавите-членки. В световен план България е на 69-то място.

По скалата на индекса нула означава "силно корумпирана държава", а 100 - "много чиста от корупция" страна.

Изследователите посочиха, че индексът е изготвен в конктеста на кризата с Covid-19, която е откроила проблема с неглижирането на социалните системи и е станала повод за ограничаване на отчетността на институциите и възпрепятстване на гражданския контрол.

Глобално, 2/3 от страните са с индекс под 50, което означава наличие на системен проблем с корупцията, като показва незначителен или почти никакъв напредък при справянето с корупцията, обобщи Калин Славов.

В ЕС най-сериозна негативна тенденция се отбелязва в Унгария, която от 55 точки през 2012 г. сега е с индекс 44. Дания, Финландия, Швеция и Швейцария са отличници по справяне с корупцията. Средният индекс за ЕС е 64.

По думите на Славов, някои изследвания вече говорят и за "авторитарен оттенък в начина на управление на държавата, който за съжаление ни държи на такива ниски нива за справяне с корупцията". Той допълни, че това се случва на фона на страни като Естония, Чехия и Гърция, които подобряват резултатите си в индекса.

Ваня Нушева коментира, че държавите, в които нивото на корупция е по-високо, нагласата на управляващите елити е да ограничават граждански права и да не спазват демократичните стандарти в управлението. Тя отбеляза, че нарушението на граждански права под предтекст за справяне с кризата Covid-19, не може да бъде подминато с мълчание.

Според Огнян Минчев, България се намира на последна позиция по справяне с корупцията от около 20 години. Като по думите му, това може би се дължи на обстоятелството, че не са правени институционални реформи у нас.

Изследването завършва с препоръки, които могат да съдействат за ограничаване на корупцията. Насоките, които имат общ характер заради спецификата на изследването, са четири - засилване на обществения надзор над институциите; осигуряване на прозрачни и конкретни процедури за обществени поръки и средства; защита на демокрацията и насърчаване на гражданското участие; осигуряване на пълноценен достъп до информация.

Има връзка между корупцията и справянето с епидемията

Държавите с най-ниско ниво на корупция са с най-добри позиции в реакцията на здравните и икономическите предизвикателства, свързани с пандемията от новия коронавирус. До този извод стига годишният доклад на "Прозрачност без граници" за миналата година, отбелязва Асошиейтед прес.

Изследването прави заключението, че държави, които са с добро представяне, са инвестирали повече в здравеопазването. Такива страни са по-способни да осигурят всеобщо здравеопазване и е по-малко вероятно да нарушават демократичните норми.

Covid-19 не е просто здравна и икономическа криза. Това е корупционна криза, която в момента не успяваме да овладеем, посочва ръководителката на тази НПО Делия Ферейра Рубио.

САЩ удрят ново дъно в класацията, в условията на устойчив спад по времето на президента Доналд Тръмп. Техният резултат е 67. САЩ все пак са на 25-о място, което делят с Чили, изоставайки зад други западни демокрации. През 2019 г. резултатът на САЩ беше 69, през 2018 г. - 71, а през 2017 г. - 75.

Връзката между корупцията и реакцията на коронавируса може да се види по целия свят, според анализа на доклада.

Уругвай, например, има резултат от 71, което го поставя на 21-о място в списъка. Страната инвестира много в здравеопазването и има силна система за наблюдение на епидемологичната обстановка, което е било от полза не само за справянето с коронавируса, но и с други болести, като жълта треска и зика, посочват експертите от "Прозрачност без граници".

За разлика от Уругвай, Бангладеш, с резултат от 26 е на 146-о място в списъка, инвестира малко в здравеопазването, а корупцията процъфтява по време на епидемията. Тя се простира от даването на подкупи в здравните заведения до злоупотребите с помощи, пише в доклада.

"Прозрачност без граници" отчита, че корупцията засяга и медицинските доставки.

Дори в Нова Зеландия, която е на първо място като най-малко корумпираната държава, с резултат от 88, и е хвалена за реакцията си на пандемията, има място за подобрение, отбелязва неправителствената организация.

От общо 180 проучени държави, две трети събират под 50 от 100 възможни точки, а средният резултат е 43.

Първото място с 88 точки делят Дания и Нова Зеландия, следвани от Финландия, Сингапур, Швейцария и Люксембург с по 80.

Австралия, Канада, Хонконг и Великобритания имат по 77.

Русия е на 129-то място с рейтинг 30 (много високо ниво на възприятие на корупцията). Същият резултат имат и Азербайджан, Габон, Малави и Мали.

Сомалия и Южен Судан са най-зле с по 12 точки и са на 179-о място. Те са след Сирия - с резултат 14, Йемен и Венецуела - с 15, Судан и Екваториална Гвинея - с 16, Либия - със 17, а Северна Корея, Хаити и Демократична република Конго - с по 18.

От 2012 г., когато "Прозрачност без граници" започва да използва тази методология, някои страни са отбелязали значително подобрение. Гърция, например, е увеличила резултата си до 50 точки, Мианма вече има 28, а Еквадор - 39.

Същевременно, 22 държави са влошили представянето си. Сред тях е Ливан, загубил 5 точки до 25, Малави и Босна и Херцеговина са загубили по 7 точки и сега имат съответно 30 и 35.

Списъкът се съставя въз основа на 13 различни източници на данни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Петров_fb
    #15
    Отговор на коментар #14

    Пак сме на последно място - по наличие на умни простаци !!!

  2. перо
    #14
    Отговор на коментар #4

    По простащина! Има разлика между прост и простак! Е по това първото сме в първите места!

  3. перо
    #13

    Припев от една песен: НАЧИН НА ЖИВО-ОТ, НАЧИН НА ЖИВО-ОТ...

  4. Мони Монев Тиранофоб
    #12

    Те никога няма да спрат да крадат. Напротив, ще крадат все повече и повече. Докато цялата страна не бъде съсипана

  5. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #11
  6. ефрейтора
    #10

    А според "Прозрачност с граници" , България изобщо не е на последно място по корупция в ЕС . Имало много по-дългогодишни и по-заслужили страни в тази област . Спорът ще се реши в съда , от състав с председател Йоло Денев-единственият доказано некорумпиран човек в България...

  7. Нато Натов
    #9

    https://www.transparency.org/en/cpi/2020/table/nzl

  8. Мони Монев Тиранофоб
    #8

    Христо Иванов: Държавното дружество "Автомагистрали" ЕАД е пощенската кутия за корупционни схеми Държавното дружество "Автомагистрали" ЕАД е пощенската кутия за корупционни схеми. Това е една куха структура, която работи с 460 фирми, създаващи хаотична мъгла. Едрите риби - фирмите от приятелския кръг между Борисов и Пеевски, които представляват едни от големите корупционни разпределители, се крият там. Така се канализират средства, няма прозрачност, отчетност и конкуренция. Никой не може да ви каже кой ще носи отговорност, когато се скапе обектът.

  9. Велислав
    #7

    Корупцията ще бъде завинаги част от съдбата на България, защото тя е разработена и здраво кодирана на територията на България от службите, които пазеха България 50 години - КГБ, ДС, МВР, МНО. През 1989 г. те корумпираха много успешно първо себе си, ползвайки безценния съветски опит на КГБ, след което отровиха и поквариха умовете и сърцата на обикновените българи, внушавайки им това, което им внушаваха 50 години преди това, а именно, че корупцията е задължителна и неотменна част от битието, просперитета

  10. Евроатлантизъмм
    #6

    робите са ок опитаха с мирен протест да се борят с мафията ама ги набиха и сега са по колибите на топло пред екранчето

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.