Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Психичното здраве е неглижирано, а помощта - недостъпна

3 коментара
Психичното здраве е неглижирано, а помощта - недостъпна

Трима от четирима души у нас не получават адекватна помощ за психичното си състояние, което е характерно за страните с ниски и средни доходи. Само 2% от всички държавни разходи за здравеопазване са за психично здраве, а над 80% от тях отиват в психиатричните болници. Това се случва на фона на липсата на всякаква превенция на психичните заболявания. Тези данни изнесе д-р Михаил Околийски от офиса на Световната здравна организация (СЗО) у нас по време на дискусия "Картина на психичното здраве с фокус върху депресивните състояния".

Около половината от всички психични заболявания започват на 14-годишна възраст, което съвпада с началото на пубертета. Разпространението на депресията почти се удвоява при хора над 65-годишна възраст. Депресията се повтаря при 75-80% от пациентите, а при 15-20% може да доведе до значителни нарушения в способността на човек да се справя с ежедневните си отговорности.

Околийски коментира, че дълги години психичното здраве е било неглижирано и е оставало в сянка.

Необходима е дълбока реформа, като такава е заложена на дневен ред в Стратегията за психичното здраве и Плана за възстановяване и развитие, но засега мерките са предимно на хартия.

Психиатричната помощ следва да се развива с разкриването на различни услуги в общността и достъпни центрове за психо-социална рехабилитация. Околийски изтъкна и важността на здравното обучение в училище, включително по теми за справянето с любовни и семейни проблеми, загуба на близък човек и др.

Той посочи, че хората с психични проблеми трябва да бъдат овластени и да имат думата при определяне дневния ред за политиките в тази сфера, а не това да се оставя в ръцете на феодализирани структури.

Калина Иванова, психолог от фондация "Глобална инициатива в психиатрията" коментира, че у нас психологичната помощ е платена и това я прави недостъпна за голяма част от населението, като много често това са най-нуждаещите се: хора, останали без работа, страдащи от различни заболявания и др. Тя посочи, че в ежедневието думата депресия често се употребява, без да влагаме в това клиничния смисъл на думата, което е свързано с подценяването на това състояние. Тя даде пример, че има житейски ситуации, в които е нормално човек да страда и след това да ги преодолее, каквато е например смъртта на близък човек.

"Депресията е повече от траур и невъзможност да намериш житейски смисъл", коментира Иванова. Един от начините човек да си даде сметка, че нещо не е наред с него, са околните, които са нашето "социално огледало". Техни коментари за промяна в нашето поведение могат да са сигнална лампа за нас.

Пациенти с редки и ревматологични заболявания разказаха за трудностите, произтичащи от диагнозите им и как това се отразява на психичното им здраве. Те често попадат в омагьосан кръг от проблеми, включващи: ограничаване на общуването с околните, оставане без работа, липса на разбиране и подкрепа. Не по-лека е и ролята на родителите, които се грижат за болни деца и които споделят, че заживяват живота на болното дете. Според тях е необходимо в болниците да има социални работници и психолози, които да започват да работят със засегнатите семейства още при съобщаването на диагнозата. Необходимо е и разкриването на центрове за подкрепа, които да са достъпни за хора от цялата страна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    В България този проблем е силно преувеличен. Тук за луд се смята всеки, който е недоволен, критичен, взискателен или възприема буквално документите, които подписва. Какво се случва всъщност?! Българите не са луди, не са психично нестабилни и броя на душевно болните не се е скочил рязко нагоре. Психиатричните заведения може би се нуждаят от модернизиране и от помощ от здравната каса.
    Психологичните проблеми българите не ги решават в кабинетите на специалистите, а чрез ограмотяване, търсене на информация

  2. Kruger
    #2

    Е хайде да бе се разсейваме с дребни работи. Кажете колко са неоздравелите, неваксинирани, без непридружаващи заболявания за последното денонощие? Какво пробутвате веднъж на 5 г. някакви незначителни в сравнение с великия невиждан Вирус неща!

  3. jivka65
    #1

    Много тъжна истина, повечето хора имат проблеми с психиката, но не търсят помощ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.