Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Публичната подкрепа на Байдън за Ердоган ще прикрие тайно сурово послание

1 коментар

Американският вицепрезидент Джо Байдън ще се озове в позната за него роля при тазседмичното си посещение в Турция, като изрази публично пламенна подкрепа за президента Реджеп Ердоган и същевременно отправи по-твърдо послание зад закрити врата. Това е роля, която Байдън е играл и преди в отношенията с Ердоган, както и с други световни лидери от Пекин до Багдад. Тя съчетава неговия темпераментен характер и влиянието му като първи заместник на Барак Обама.

Този път обаче "на Байдън му предстои доста трудна визита", каза Бюлент Алиръза, директор на проекта за изследвания на Турция към Центъра за стратегически изследвания във Вашингтон.

В качеството си на най-високопоставения западен лидер, който ще посети Турция след бързото потушаване на опита за преврат през юли, американският вицепрезидент ще изрази така жадуваната от Ердоган подкрепа. Очаква се обаче Байдън също така да задейства лостовете си за влияние върху турския президент - когото нарича "стар приятел" - за да стимулира проявата на сдържаност при строгите мерки срещу инакомислието, които доведоха до ареста на над 17 хиляди души.

Правителството на Обама се опитва да укрепи отношенията с Турция, ключов съюзник в НАТО, които не са били толкова обтегнати от войната в Ирак през 2003 г. Ердоган поиска САЩ да екстрадират Фетхуллах Гюлен, бивш съюзник, а сега враг, за когото турският ръководител казва, че е организирал юлския преврат от дома си в отдалечен район на Пенсилвания.

Ердоган посочи вчера в излъчено по телевизията изявление, че въпросът за екстрадицията "помрачава двустранното стратегическо партньорство". Ден по-рано премиерът Бинали Йълдъръм заяви, че проблемът "унищожава" турско-американските отношения.

Някои турски официални лица дори твърдяха, че САЩ са заговорничили в метежа. Байдън ще се опита да разсее тези слухове, които представители на официален Вашингтон определиха като глупости, един от любимите изрази на вицепрезидента.

Байдън ще препотвърди и подкрепата на САЩ за борбата на Турция срещу терористите, особено след самоубийствения атентат от събота, при който загинаха най-малко 51 души, а почти 70 бяха ранени, по време на кюрдска сватба. Това беше най-кървавото нападение в Турция тази година.

На по-заден план са въпросите за ангажимента на Анкара в борбата с джихадистите от "Ислямска държава" в съседна Сирия, както и скорошните опити на Ердоган да изглади различията с руския президент Владимир Путин.

"Това е като съпружеска двойка, която е имала скандал - тези две страни са съюзници от 60 години и това е най-сериозният (скандал) между тях за това време - те си мислят, че говорят за едно и също, а всъщност говорят за различни неща", каза Алиръза за американско-турските отношения.

Байдън ще пристигне в Анкара в сряда след спирка в Латвия утре. В Рига той планира да се срещне с ръководителите на живеещите в сянката на Русия балтийски държави, за да ги увери, че САЩ стоят зад доктрината на НАТО за колективна отбрана. Кандидатът за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп постави под въпрос дългогодишния ангажимент всяко нападение срещу съюзник да се разглежда като атака срещу всички.

Съветници на Байдън казаха, че той отдавна си е създал отношенията, необходими за такива деликатни моменти в международната дипломация.

"Вицепрезидентът като цяло е на мнение, че външната политика е въпрос на лични отношения", каза в интервю Колин Кал, съветник на Байдън по въпросите на националната сигурност. "И че това до каква степен можеш да отправяш успокоителни и твърди послания зависи от степента на личното ти познанство със съответния човек, с когото трябва да разговаряш, както и от степента на доверието му към теб."

През април Байдън направи петчасова визита в Ирак, за да изрази американската подкрепа за намиращия се в трудно положение премиер Хайдер Абади, като същевременно отправи твърдо послание, че иракчаните трябва да загърбят религиозните си различия, за да се фокусират върху борбата с "Ислямска държава" и да възстановят управлението на държавата си. През 2013 г. вицепрезидентът на САЩ беше в Пекин, за да отправи лично посланието на правителството на Обама, че американският държавен глава е недоволен от решението на Китай да създаде идентификационна зона на противовъздушната отбрана над част от Източнокитайско море, което е обект на териториални спорове с Япония.

През изминалите почти осем години от управлението на Обама Байдън беше неговия посредник по отношение на Ердоган, който преди да стане президент на Турция през 2014 г. в продължение на повече от десетилетие беше неин премиер. Прекалено директните изказвания на вицепрезидента на САЩ понякога повече провокираха турския държавен глава, отколкото му даваха уверения.

През 2014 г. Байдън заяви в реч в Харвардския университет, че Ердоган е признал, че правителството му е допуснало прекалено много чуждестранни бойци да преминат през турска територия на път за Сирия. Президентът поиска - и получи - извинение. Когато Байдън посети Турция през януари, той отново изтормози турския ръководител, когато се срещна с организации на гражданското общество и призова страната да защитава свободата на словото.

Байдън и този път ще трябва да разтопява ледове, но не заради негови изказвания, а заради тези на държавния секретар Джон Кери, чиято първоначална реакция на провалилия се преврат разгневи турските власти. В отговор на въпрос за пуча, който завари първия дипломат на САЩ в Москва, по време на посещение там, Кери призова за "стабилност, мир и приемственост", но не спомена Ердоган.

Държавният департамент заяви, че отначало фактите са били неясни и че недвусмисленото заявената от Кери подкрепа за Ердоган, която последва малко след това, представлява ясен знак и за подкрепата на САЩ. Но Турция се подразни и от изявление три дни след опита за преврат, в което Кери намекна, че е възможно членството на Анкара в НАТО да е поставено под заплаха. Той заяви, че военният съюз "си има изисквания по отношение на демокрацията и НАТО ще прецени много внимателно случващото се".

Но в най-голяма степен задачата на Байдън може би усложнява искането на Турция за екстрадиция на Гюлен, турски духовник, който живее в самоналожено изгнание в САЩ.

Говорителят на американския Държавен департамент Елизабет Трюдо заяви, че екстрадицията е процес, който може да продължи с месеци и години, и тя може да стане факт само ако съдията подпише предоставените от американското министерство на правосъдието доказателства.

Представител на правителството на Обама заяви пред репортери миналата седмица, че Турция все още не е предоставила формални доказателства на американското министерство на правосъдието за лична замесеност на Гюлен в опита за преврат. В следващите дни на турска земя ще бъде изпратен американски екип, който ще се занимае с отправените твърдения за престъпна дейност.

Фокусът на Ердоган върху ареста на Гюлен може в крайна сметка да обезсмисли усилията на Байдън, каза Стивън Кук, сътрудник на аналитичния център Съвет за външна политика във Вашингтон.

"Не знам дали ще има успех, при положение че Байдън няма да води със себе си Гюлен", каза Кук. "Нищо добро няма да произлезе от тази визита, освен ако не не можем да дадем на турците нещо значимо, а в момента не мога да се сетя за такова."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.