Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Публично-частни университети

30 коментара

Идеята на ректора на УНСС и председател на Съвета на ректорите Борислав Борисов да се върне платеното висше образование в държавните университети е почти узаконена, след като преди ден депутатите на ГЕРБ я облякоха в закон на първо четене. Против волята на всички останали партии в парламента, на образователния министър, на част от ректорите и въпреки предупрежденията на експерти, че това ще изроди и без друго не дотам цветущото висше образование.

Критиците на платеното висше предупреждават, че то ще върне практиката от средата на 90-те години, когато имаше два вида студенти - държавна поръчка и платени с високи такси - едните, влезли с високи резултати, а другите, защото могат да си платят. Като накрая и едните, и другите излизат с едни и същи дипломи, което води до девалвация на образованието. Отделно стои и въпросът доколко е морално в държавната база да се обучават студенти на частно.

Ректори на държавни университети също са против платеното висше и смятат, че това не е антикризисна мярка, за каквато се представя, тъй като по този начин няма да се налеят пари в системата. Причината е, че кандидатите са прекалено малко, а местата в държавните университети твърде много и всъщност ще се стигне само до преразпределяне на кандидат-студенти от едно висше училище в друго. Така за сметка на платените места в един ВУЗ, ще се намалят местата държавна поръчка в друг.

Формално прокарването на платеното висше в закон е по инициатива на Академичния съвет на Софийския университет, макар ректорът на Алма Матер проф. Иван Илчев да има резерви към подобна форма на обучение.

Борисов обаче най-отдавна и най-последователно защитава тази кауза и пръв я извади отново на дневен ред, когато през пролетта се наложи орязване на парите на висшите училища.

За последно той лансира тезата си за платеното висше, когато през май от Софийския университет излязоха на протест заради намаленото си финансиране.

Тогава Борисов се дистанцира от протеста и заяви, че “след като държавата няма финансови възможности да осигури бюджетно финансиране на университетите, защо не им разреши те сами да изкарват пари от тяхната дейност“.

Ректорът на УНСС като цяло е радетел за вкарването на частната практика в държавния ВУЗ. Под негова редакция излязоха и промени в Закона за висшето образование, които предлагат висшите училища да могат да създават търговски дружества, да развиват собствен бизнес и търговия с имоти. Въпросните поправки в момента са в МОМН, където се “преработват“.

На принципа “колкото повече, толкова по-добре“ Борислав Борисов застъпва и тезата, че по-престижните университети като неговия, трябва да получават повече пари от държавата.

Верен на същата максима, с промените в Закона за висшето образование, изготвени от него и Съвета на ректорите, се предвижда висшите учебни заведения сами да определят броя и продължителността на мандатите на ректора.

В момента ректорите могат да са начело на дадено висше училище най-много за два мандата по четири години, като самият Борисов кара втори мандат, който изтича в края на следващата година.

Но както се казва в често цитираната от премиера Бойко Борисов поговорка, “Не е луд, който яде зелника, а който му го дава...“. А в случая зелникът се дава от самия премиер, който въпреки волята на образователния си министър Сергей Игнатов, реши да “угоди“ на исканията на няколко висши училища, поставени в удобен момент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ха-ха
    #31

    По добро от това здраве му кажи!!! ХАХА

  2. СУ
    #30

    !Забранете криминалните експлоататорски привилегии на комунистическата номенклатура.Подкрепете петицията за намаляване на възмутителните експлоататорски привилегии на БКП ДС,до Народното Събрание на Република България,в bgpetion.comКлючови думи:тоталитарни организации, пенсии...

  3. реалист
    #29

    ИМАТЕ ДВА ИЗХОДА - "терминал 1" и "терминал 2". Не бъдете роби на мутрите! Нека те, или синовете им да работят за тях (ако могат нещо). Нека циганите гласуват за тях и да си ги избират. Оставете ги да се задавят в собствените си л..на. Бъдете "бели" хора в "бели" държави. ТЕРИТОРИЯТА Б-Я не ви заслужава!!!

  4. EU
    #28

    България е Ваша.Вземете си я обратно от просташката интерционална мафиотщина.Стопанисвайте я.Една е България...

  5. военен
    #27

    Да се закрие , ама веднага! И корумпираната администрация в него -в ареста!

  6. гадльо
    #26

    Е га ти престижа - никъде не им признават дипломите!

  7. znam
    #25

    "студентите", които си плащат, после ще платят и за да изместят по-знаещите и по-кадърни! Или поне ще опитат и опитВат да го правят. И ще пробият там, където е най-лесно - в държавния сектор. Те ще станат политици, ще влязат в министерства и областни управи, ще превземат общински съвети и кметства! Това се случва и днес. Разбира се, по-трудно ще им е в частния сектор, където чорбаджиите дори и да искат - няма да могат да държат некадърници. В този смисъл професионализмът и моженето винаги ще имат

  8. tim
    #24

    Образованието е ПЛАТЕНО!!! И сега!!!От данъкоплатците.Не е безплатно, та да се въвежда платено.Това което трябва да се въведе е ваучерна система. Държавата да дава ваучери, на всеки, покрил определени изисквания (успех, доход, ...).Университетите да си определят такси за обучение. Ако ваучерите покриват таксата, студентите не доплащат. Ако студентите нямат ваучери или таксата е по-висока - доплащат.ПРОСТО! И СПРАВЕДЛИВО!Но не и за едни от "най-умните" на планетата - българите.

  9. наивник
    #23

    На конгреса на медиците едни се хвалят с присаждане на сърце, други с друго, само доктор Ганев си мълчи. Накрая го питат: Кажи ти какво правиш. Ами от един след катастрофа бяха останали само две уши и задник. Е, присафих ушите и сега той ми е щеф!

  10. emigrant
    #22

    Ima edna shega sred profesorite v US: bezplatno obrazovanie = bezplatno prepodavane. You get what you pay for. Razreshete na universitetite da si praiat pari spored reputaciata - ot tova vsichki pecheliat.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.