Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Публично-частното партньорство се отлага неясно за кога

Законопроектът приет на първо четене, "ще стои, докато се освободи някой да го напише грамотно"

5 коментара

Законопроект за публично-частното партньорство (ПЧП), на който правителството държеше да бъде приет до края на годината, за да може да даде редица обекти като магистрали, мостове и стадиони на частни инвеститори, не е известно кога ще се случи. Причината е, че се оказа, че текстовете са юридически неиздържани, дават възможност за злоупотреби и законът няма да заработи, ако бъде приет от парламента в този си вид.

Това беше единодушното мнение на всички изказали се депутати по законопректа в правната комисия, която все пак с минимално мнозинство от 2 гласа го подкрепи на първо четене. Ако бъде внесен в този вид на второ четене, няма да го подкрепя, закани се обаче Искра Фидосова от ГЕРБ, която е председател на комисията.

Законопроектът дава възможност с частни капитали да се изграждат още болници, училища, детски градини, затвори, гари, пристанища, да се поддържат пътищата през зимата и други дейности. Това ще става на базата на партньорски договор между държавата или общината с фирмата. При обектите, които не генерират приходи, държавата и общината освен терена ще могат да дават и пари, за да се реализира съответният проект.

В момента публично-частните взаимоотношения са уредени в Закона за обществените поръчки и Закона за концесиите.

Хаос в редица закони

Всички изказали се депутати бяха единодушни, че е необходим Закон за ПЧП, но с правно издържани текстове.

Предложеният за обсъждане в парламента вариант съдържа е 19 страници, а преходните и заключителните му разпоредби са 20 и обръщат на 180 градуса Закона за концесиите, каза Любен Корнезов от БСП.

Ако бъде приет в този си вид, правителственият законопроект ще предизвика хаос в редица закони, подкрепи го и Искра Фидосова от ГЕРБ. По думите ѝ законопроектът отменя редица текстове в законите за държавната и общинската собственост, без да е разписано какво става с отнетите правомощия.

Освен това обектите и дейностите, които подлежат на публично-частно партньорство, се припокриват напълно с изброените в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Това дава възможност за злоупотреби, каза Фидосова. Според нея не става ясно и кога ще се прилага ЗОП и кога Законът за ПЧП.

Ще трябва да се пише нов закон, защото този няма да работи, заключи Корнезов.

Дайте да го гласуваме и ще стои, докато се освободи някой да го напише грамотно, каза Фидосова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    към последния постинг.. не си прав/а, защото когато строиш в публична държавна собственост по силата на специален закон /ЗЕ, ЗВ/ ти влизаш в правна зависимост с тази собственост и ето тук е момента държавата да каже - ние ти даваме място от реката, а ти строй /т.е. заложи си цялото имущество и т.н. пред банката/ за да ни продаваш ток.

  2. Анонимен
    #4

    Законът въобще не третира бодните централи или подобни казуси, той няма да ти реши проблема:(. Наистина има какво да се чисти в закона, но Фидосова първо да се поинтересува какво означава ПЧП и после да коментира относно разликата между ПЧП и ЗОП.

  3. Анонимен
    #3

    да, смятам че е спешно необходим този закон за ПЧП, защото например проблема с водните централи /защото се засяга реката, която е публична държавна собственост/ все още не е решен и много инвеститори тръпнат и се притесняват, че ще им национализират построените обекти, защото са в реката.

  4. Анонимен
    #2

    Законопроекта за ПЧП ще бъде приет в края на 2012 г.До тогава ще е в сила ДМП(Държавно Мутренско Партньорство) за разлика от тройното управление,когато действаше ШБП(Шуро Баджанашкото Партньорство.

  5. Анонимен
    #1

    В нашите условия публично частното партньрство е синоним на грабеж от държавното или общинското в полза на частното.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.