Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пуерториканците във Флорида може да решат изхода на президентските избори в САЩ

1 коментар
Пуерториканците във Флорида може да решат изхода на президентските избори в САЩ

Доброволци, опитващи се да мобилизират испаноезичните избиратели в Централна Флорида да гласуват след три седмици, се активизират, тъй като тази общност би могла да определи победителя в надпреварата за Белия дом, при това не в полза на републиканците. От изборите през 2012 г. свирепата финансова криза в американската територия Пуерто Рико принуди стотици хиляди нейни жители да се установят във Флорида. Те са горещи привърженици на демократката Хилари Клинтън и може да направят така, че тя да добави към завоеванията си този щат - една от ключовите арени на сблъсък в президентската кампания, пише във вторник агенция Франс прес.

Ана Ирис Васкес, 54-годишна домакиня, приготвя обяда в апартамента си в Орландо, когато две жени тропат на вратата ѝ. Те са от неправителствената организация "Ми фамилия вота" ("Моето семейство гласува"), която издирва нерегистрираните в списъците испаноезични жители, за да ги превърне в избиратели.

"За Хилари", възкликва Васкес, запитана за кого ще гласува на изборите на 8 ноември. "Ако гласувам за този човек (републиканския кандидат Доналд Тръмп), тогава всички ще сме изгубени", казва тя с усмивка.

Напускайки своя карибски остров, Ана и другите "флориканци" не са и сънували, че един ден може да определят изхода на президентските избори в САЩ.

От 2012 г. във Флорида са се установили един милион души с латиноамерикански произход, като повечето от тях са от обремененото с космически дълг Пуерто Рико. Мнозина са избрали да установят новия си дом в района на Орландо.

"Миграцията на пуерториканците вече дава огромно отражение върху броя на испаноезичните, включени в избирателните списъци в Централна Флорида", констатира Марк Уго Лопес, директор на Изследователския център "Пю" за латиноамериканските изследвания.

Те са американски граждани и следователно имат право да гласуват в САЩ - за разлика от чуждестранните имигранти, който трябва да получат американско гражданство - нещо, което може да отнеме години.

Към настоящия момент 1,9 милиона испаноезични граждани са регистрирани в избирателните списъци, което прави 15,4 процента от избирателите във Флорида. Според "Пю" между 2006 и 2016 г. броят им е скочил с 61 процентни пункта, като преобладаващата част от тях са демократи.

Ключов щат

В централата на "Ми фамилия вота" в Орландо десетки доброволци се готвят да кръстосват супермаркетите и да посещават избирателите от врата на врата. На цветни плакати на стената са изобразени част от 28-те хиляди и 200 испаноезични избиратели, които неправителствената организация е регистрирала на този етап.

Изборите във Флорида понякога са много оспорвани. През 2000 г. републиканецът Джордж У. Буш спечели в щата (а така и президентския пост) с преднина от само 537 гласа срещу демократа Ал Гор.

Това обяснява защо двамата кандидати ухажваха така усърдно електората във Флорида, която има 20,2 милиона жители, 24,5 процента от които с латиноамерикански произход. Това е третият по брой на населението щат в страната.

Статутът на Флорида на "колебаещ се щат" - такъв, който може да променя политическите си предпочитания от избори на избори - а не числата, обаче я правят толкова специфична.

Задачата на кандидат-президента се усложнява допълнително, поради факта, че избирателите във Флорида са всичко друго освен хомогенна маса: южните части клонят към демократическия лагер, северът - към републиканския, а центърът се поделя почти поравно, макар че благодарение на пуерториканците разделението да се задълбочава.

"Всичко може да се случи, тъй като щатът е разделен поравно", казва Кевин Хил, преподавател по политика и международни отношения в Международния университет във Флорида.

Според средните показатели от скорошни допитвания на института "Риъл Клиър Политикс" Хилари Клинтън води с 5,5 процентни пункта пред Доналд Тръмп в национален мащаб. В този югоизточен щат обаче разликата между двама е само 3,5 пункта.

Антипатия

Доналд Тръмп си навлече антипатията на испаноезичното население, особено на мексиканците, които определи като престъпници и крадци, и след като обеща да издигне стена по американско-мексиканската граница, за да спре незаконната имиграция.

"Този човек проявява дискриминация към нас и ни очерня. Какво ли ни чака, ако дойде на власт?", се тревожи Ана Васкес.

Според проведена наскоро анкета на института "Пю" 58 процента от испаноезичните в избирателните списъци в САЩ подкрепят демократката и само 19 на сто – републиканеца.

Крайният срок за регистрация междувременно изтече и неправителствената организация за защита на човешките права на имигрантите сега полага усилия да гарантира, че избирателите ще отидат масово до урните да гласуват.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Ще гласуват, ако имат легални документи. А това едва ли е така.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.