Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Пухената възглавничка" на Борисов започва да струва скъпо на България

Прехваленият от премиера суап с ЕЦБ изплаши инвеститорите и вдигна рязко цената на дълга

32 коментара
Снимка: Архив

Прехвалената от премиера Бойко Борисов суапова линия с Европейската централна банка (ЕЦБ), с която той се опита да си направи вътрешнополитически ПР, се оказа лоша реклама за България на международните пазари.

Веднага след като ЕЦБ и Българската народна банка (БНБ) обявиха договорения суап линия до 2 млрд. евро на 22 април, доходността по българските държавни облигации се е повишила, тоест цената на дълга на страната е нараснала, показва справка в системата за финансова информация "Блумбърг". Доходността се е покачила повече от двойно – до 0.67%. Расте и рисковата премия по българските облигации спрямо германските държавни ценни книжа, което според анализатори се дължи както на коронакризата, така и на договорения суап.

Годишна доходност до падеж по български облигации с падеж 2029 г. (%) - вътрешен дълг

Графиката е изготвена по данни на "Блумбърг" към 29 април 2020 г.

Тези стойности са в противоречие с бодряшкия тон, с който премиерът обяви договорката миналата седмица:

"Снощи ми се обади Кристалина Георгиева, след като беше чула за суапа с ЕЦБ. И вика: Бойко, тази вечер на мека, пухена възглавничка сладък сън ще спиш. Спокоен! Милиарди евра имаш, вързал си се за... Викам: Криси, Христос Воскресе, и ти да си жива и здрава! Добра работа свършихме!", каза Борисов на брифинг в Министерски съвет на 23 април вечерта. Премиерът се похвали още, че суапът бил знак за доверието на ЕЦБ и евроинституциите в България, поради което се надява страната да бъде приета в чакалнята на еврозоната през юли, заедно с Хърватия.

Вместо да успокои финансовите пазари обаче ходът на българските институции по-скоро леко е разклатил доверието на инвеститорите по отношение на българските финанси, тъй като суап линии обикновено сключват държави, които смятат да ги ползват. Споменатата от премиера Хърватия например, която също договори суап до 2 млрд. евро, се наложи да интервенира чрез централната си банка пет пъти на вътрешния си пазар от началото на март насам, за да подсили отслабената си хърватска куна, а освен това започна да изкупува и правителствени книжа заради сериозната задлъжнялост на страната - около 75% от БВП.

България обаче е във валутен борд и подобни интервенции са забранени. Освен това по силата на механизма на борда левовете в обращение са покрити 155% с евро (благодарение на близо 28 млрд. евро валутни резерви), така че изобщо не е ясно каква е функцията на договорената суап линия и дали тя изобщо може да се използва.

Суап линията бе широко рекламирана от премиера Бойко Борисов като негова заслуга, въпреки че тя би трябвало да е в правомощията на "независимата" поне на хартия централна банка (БНБ), която в последно време все по-отчетливо оставя впечатлението, че действа под диктовката на правителството. Финансовият министър Владислав Горанов се опита да обясни, че суапът е допълнителна защита на валутния борд, но очевидно финансовите пазари възприемат новината по-скоро като сигнал за повишен риск, отколкото като осигуряване на допълнителна защита.

Освен доходността по бенчмарковите 10-годишни книжа се вдига и тази по по-краткосрочните 5-годишни ДЦК. На 27 април се провали търгът за пласиране на 5-годишни ДЦК за 200 млн. лв. на вътрешния пазар, тъй като Министерството на финансите отказа да се съгласи на 0.56% доходност на фона на постигнатите отрицателни доходности през януари и февруари по същата емисия.

Рискова премия по български държавен дълг - като добавка (спред) над доходността по германски държавни облигации със същата срочност (2028 г.)

Графиката е изготвена по данни на "Блумбърг" към 29 април 2020 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бивши комунисти НЯМА!
    #32

    с такива глупости ли ви пълни главите на брифингите?

  2. lindentown
    #31
    Отговор на коментар #24

    Каракачански, не се газирай, че с това наднормено тегло ще направиш някой инфаркт. Пък и пафкаш отгоре на всичко. К'во стана, плати ли глобата?

  3. Obh
    #30

    Явно е отвсякъде, че Гованов и ФМ са гола вода, а Радев хич не чува от банкерство. Предлагам за нов финансов министър АРОГАНТ-а. Той винаги има много силно мнение, гласовит е и ще респектира световните пазари. В свободното си време се надявам да помага на Кристалина. Струва ми се, че Кафето Давидово е отличен за първи зам на АРОГАНТ-а. Той световен експерт по суапите и отдалеч ще надушва отровните идеи на ЕЦБ. Нямам съмнение, че много бързо може да ни осигури крайно изгодни суапи на тигрици и гривни.

  4. ефрейтора
    #29
    Отговор на коментар #28

    Ще го кажа по-разбираемо . Ти не си ли демонстрирал познанство или приятелство с някой по-голям и по-значим от теб ? Като перспективата е за в бъдеще да имате общ бизнес ? Горе долу за това става дума...

  5. coffee davidov
    #28

    Абсолютно ненужен СУАП, за страна във Валутен борд. Ако бяхме с плаваща валута - да. Даваш местната валута(която страната си печата), вземаш евро и стабилизираш местната си валута. За нас тази операция е безмислена. Даваш левове(БНБ не може да печата левове), които са ти покрити с Евро и вземаш евро. Ама какво ще ги правиш, какво ще стабилизираш ? Не знам дали няма и някакви фиксирани такси и разноски по съществуването на тази Суапова линия. Което пак е разход ненужен.

  6. Демокрацията винаги посочва най-НЕподходящия! С помощта на частни медии. Които имат нужда от приходи. Най-сигурните приходи са отчисленията от корупция. Така омагьосания кръг се затваря. Защото мелодиите ти насаждат КОЙ да харесаш, кой вирус е -истински- и колко е опасен и т.н.

  7. ефрейтора
    #26
    Отговор на коментар #20

    Малий..."ЕЦБ... ПРЕДЛОЖИ на редици страни и някои приеха"?!...Иконом , от Харвард...

  8. Естествено
    #25
    Отговор на коментар #23

    Вие в ерефия, си имате достатъчно проблеми, за да давате акъл на другите.

  9. Entdecken
    #24

    Тури си малко грес в ръждясалата железария че много жално скърцаш и ще вземеш да сЪ ръзпаднеш!

  10. Ironhorse
    #23

    Хаха, гледам тъмнолилавите посинели от яд, та чак пожълтела на лимон от злоба. МФ прекрати търга, защото имаме резерв. МФ пробва, пазарът също, и няма сделка. При следващата емисия дълг ще видите безпрецедентнш ниски нива на дпреда, мъ тогава ще мълчити като бити п♡тки, та чак полилавели... Продай България и гнома Атанасов, колкото и да се пънат, на следващите избори няма да са и в статистическата грешка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.