Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пункт на военния комисариат на руско-грузинската граница ще спира подлежащите на мобилизация

7 коментара
Граница между Русия и Грузия. Сн. ЕПА/БГНЕС

Съседките на Русия Грузия и Казахстан потвърдиха днес рязко нарастване на броя на пристигащите на тяхна територия руснаци, след като на 21 септември руският президент Владимир Путин обяви мобилизация, съобщи Франс прес.

След изявлението броят на пристигащите в Грузия руснаци нарасна почти двойно, до близо 10 000 на ден, съобщи вътрешното министерство на кавказката страна. "Броят се е увеличил до около 10 000 на ден. Например те бяха 11 200 в неделя и малко под 10 000 в понеделник", срещу "5000 до 6000" точно преди обявяването на мобилизацията в Русия на 21 септември, съобщи министерството.

На границата с Грузия властите на руския регион Северна Осетия признаха за "напрегната ситуация" на ГКПП "Верхни Ларс". Местното вътрешно министерство обяви, че предстои създаването на "военно-мобилизационна комисия" в граничната зона, за да спира резервисти, които се опитват да напуснат.

Руските власти уверяват, че няма да се въвежда обща забрана за напускане на страната, макар че такъв вече се споменава в заповедите на военните комисариати. Руските гранични служби вече са спрели някои руснаци, опитващи се да излязат от Русия.

Според източници на независимия сайт "Медуза" границите могат да бъдат затворени за мъже на мобилизационна възраст след "референдумите" в самопровъзгласилите се ДНР и ЛРН, както и на окупираните украински територии.

На мъжете ще бъде разрешено да напускат пределите на Русия само с разрешение от военните комисариати.

Особено натоварен е пропускателният пункт "Верхни Ларс" на руско-грузинската граница. Причината е, че това е единственият ГКПП, през който може да се влезе от Русия в Кавказ, тъй като Грузия е забранила влизането в страната през територията на Абхазия и Южна Осетия, а сухопътните граници с Азербайджан са затворени до 1 ноември заради коронавируса.

По данни на властите в Северна Осетия (република в състава на Руската федерация), на 27 септември на опашка са чакали над 5500 превозни средства. Сега опашката е 20 - 30 километра. За последното денонощие 10 хиляди човека са пресекли границата от Русия.

Заради големия наплив от хора властите са разрешили границата да се минава пеша. Граничният пункт официално се води за автомобили – тоест, границата може да се пресече само с транспортно средство. Поради тази причина много руснаци са дошли с велосипеди и скутери, което формално отговорят на критерия превозно средство.

Да минават границата пеша е разрешено преди всичко на жени и деца.

Това съкращава значително времето. Чакането на опашка от автомобили отнема 3-4 дни, докато пешеходците минават за едно денонощие.

В опашките възникват спречквания, престрелки и сбивания. Както твърдят някои шофьори, "местни крадци заедно с ченгетата правят пари, за да закарат хората до опашката".

Телеграм-каналът "Можем да обясним" твърди, че за попадне в опашката, от водач на автомобил се искат по 40 хиляди рубли, а пътниците в автобусите трябва да се изръсят с по 1000 рубли.

"Ако не дадеш подкуп, просто не те пускат. Договаряш се с местен, който сяда с теб в колата. След това вашият автомобил отива към служител на пътната полиция, те там се разбират. След което инспекторът пуска вашата кола", разказва един от чакащите на опашката.

На границата вече е докарана военна техника. Още не 26 септември Федералната служба за сигурност (ФСБ) закара БТР на пропускателния пункт. Ведомството казва, че това е направено "за всеки случай", за да се предотвратят евентуални опити за пробив на границата.

На 27 септември сутринта очевидци съобщиха за придвижването на цяла колона военна техника от Владикавказ по посока граничния пункт. Предназначението ѝ остава неясно.

Колоната руска военна техника и Росгвардия се движи от Владикавказ към границата с Грузия. Няколко човека съобщиха, че на машините е изписан символът "Z".

Вътрешното министерство на Северна Осетия съобщи, че на митническия пункт ще бъде открит мобилизационен пункт и ще има по-сериозни проверки на мъже, които са годни за мобилизация.

На руско-грузинската граница бе разположен мобилизационен пункт на военния комисариат.

"На границата с Грузия работи оперативна група по призоваването, в това число представители на военния комисариат и органите на представителната власт. Те заедно проверяват дали дадено лице е военнозадължено, подлежи ли на наборна повинност. Ако има данни, че подлежи на призоваване, в този случай му се връчва призовка", съобщи на 27 септември следобед вътрешното министерство на Северна Осетия.

После властите уточниха, че призовки се издават само за жители на региона, но по-късно ръководителят на Северна Осетия Сергей Меняйл заяви, че издаването на призовки ще касае и "граждани, които които се водят на военен отчет не само на територията на Северна Осетия, но ни в други части на страната".

Финландия мисли да строи стена

Гранична служба на Финландия препоръча в свой доклад да бъде издигната ограда по протежение на част от границата на страната с Русия заради "скорошни промени в обстановката със сигурността", пишат местни медии.

По данни на граничната служба 43 000 руснаци са минали границата последните дни, търсейки начин да я избегнат "частичната мобилизация", обявена от президента Путин миналата седмица заради войната в Украйна.

Около 17 000 руснаци са преминали във Финландия само през уикенда – с 80% повече от предишния, предаде Ройтерс.

Предложената ограда би покрила 10 до 20% от източната финландска граница – 130-260 км, и ще струва милиони евро.

98 000 руснаци са влезли в Казахстан

Вътрешното министерство на Казахстан съобщи, че 98 000 руски граждани са пристигнали в страната от 21 септември, без да направи сравнение с предходната седмица. Президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев увери днес, че страната му, която е традиционен съюзник на Москва, но се дистанцира след офанзивата в Украйна, ще защити руснаците, които бягат в Казахстан от мобилизацията.

"През последните дни много хора дойдоха при нас от Русия. Повечето са принудени да напуснат поради безизходна ситуация", каза Токаев. "Трябва да се грижим за тях, да ги пазим", добави той.

Казахстанският президент отново осъди конфликта в Украйна и призова за зачитане на териториалната цялост в момент, когато Русия организира "референдуми" в четири украински региона, за да формализира анексирането им. Защитата на териториалната цялост на държавите "е ключов принцип", припомни Токаев.

"В непосредствена близост до нас се води голяма война. Трябва да помним това, като мислим преди всичко за своята сигурност", добави президентът.


Сателитна снимка Maxar

Казахстан е съюзник на Русия и е сключил икономически и митнически съюз със страната. Бившата съветска република в Централна Азия обаче поддържа добри отношения със Запада и Китай. Офанзивата на Москва срещу Украйна събуди страхове сред някои казахи, че също може да станат мишена на руските амбиции, особено поради дългата граница с Русия и голямото етническо руско малцинство.


Сателитна снимка Maxar

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Владимир Георгиев
    #7

    Твърденията, че всеки дезертьор е един по-малко войник в Украйна е несериозен довод. Има милиони наборници за пушено месо.
    Освен това, дезерьорите не са против войната, а против личното им участие в нея. Те не протестираха за избиването на цивилни, не протестираха против войната, не направиха опити за сваляне на диктатора, а просто бягат.
    Европа прие милиони майки и деца от Украйна. Да вкараш няколкостотин хиляди руски мъже при тях е много грещно и е пълна гавра с тях.
    Тези дезертьори са потенциални

  2. Bлaдo
    #6

    тъжна е ... географията на днешния пи3достанец... - тръгва за Грузия (да пийне винце), а се оказва в Украйна (да натори слънчогледа)...

  3. Rolo Tomassi
    #5

    И в двата случая (и на Украйна и на Русия) емигрират най-уязвимите групи от население при този тип военен конфликт. Безумието обхванало Кремъл достигна нови висоти - причини страдания, мъки и неволи не само на Украйна и на собственото си население - това вече засяга и други, съседни на тях държави. Емиграцията на мъже на мобилизационна възраст не е решение на проблема - едни ще избягат, други ще ги заменят - все пак са над 140 милиона. Време е населението там да се надигне и да реши този проблем вътрешно-държавно.

  4. Гьорче Петров Н
    #4

    Ето Това Се Нарича Истински Протест в Русия! Хората Просто Искат Да Живеят Нормално в Мир, Като Другите, Които Не Са Враждебно Настроени Срещу Русия, Както Им Се Казва И Втълпява Навсякъде В Родину.

  5. полк. Дрангов
    #3

    Май няма много мераклии да стоят в кочината! "Где так волно дишит человек"

  6. .text
    #2

    Тея много горят. Лесно запалими са :)

  7. ABV
    #1

    от войната в Украйна бягат жените и децата, а в путинистан пYтитата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.