Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пускът на магистрала "Марица" изместен за май 2015 г.

След законови промени строежите ще почват дори отчужденията да не са приключили

0 коментара
Лазар Лазаров и Екатерина Захариева инспектираха строежа на магистрала "Марица".

Валежите, неприключили отчуждения и археологически разкопки изместиха пускането на магистрала "Марица" за май 2015 г. Това стана ясно от думите на вицепремиера и министър на регионалното развитие и инвестиционното проектиране Екатерина Захариева, която провери хода на строителството заедно със заместник-министър Ангел Петров и председателя на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров.

Съгласно сключения договор магистралата трябваше да е въведена в експлоатация през ноември 2013 г. При последната инспекция на обекта от правителството на Пламен Орешарски бе обявено, че аутобанът трябва да е готов през март 2015 г. макар и да беше ясно, че това няма как да се случи.

Към момента участъкът от Оризово до Димтровград е готов наполовина, а този от Димитровград до Харманли - на 80%, каза Захариева.

Магистралата трябва да бъде завършена най-късно до ноември 2015 г., в противен случай България рискува да изгуби 313 млн. лв. безвъзмездна помощ от Европейския съюз. Причината е, че "Марица" се финансира по програма "Транспорт" за изтеклия програмен период 2007-2013 г. До този момент са изплатени близо 189 млн. лв. за строежа на магистралата, показва справка в системата за еврофондовете ИСУН.

Изоставането на изграждането на "Марица" през последните месеци се дължи на комплекс от причини - лошите климатични условия това лято, неприключили отчуждения и археологически разкопки, посочи Захариева. Тя допълни, че се полагат усилия за наваксване на изоставането. Това обаче не се прави за сметка на качеството, увери вицепремиерът.

Законодателни промени заради отчужденията

Заради неприключилите отчуждения правителството готви промени в Закона на държавната собственост, според които евентуални обжалвания на отчуждителните процедури няма да спират строителството, съобщи Захариева.

"Това категорично няма да е в ущърб на собствениците на имоти, защото ако им бъдат присъдени по-високи обезщетения, те ще си ги получат заедно с лихвите", допълни тя.

По този начин се решава проблемът с предварителното изпълнение на отчуждителни процедури за обекти с национално значение, заради което Конституционният съд (КС) отмени този текст от закона през юли 2013 г.

След решението на КС бяха подготвени такива законодателни промени, но предишният парламент не успя да ги приеме. Това забави строителството на редица инфраструктурни обекти и постави под риск европейското финансиране.

По думите на министър Захариева, ако в момента този закон беше факт, строителството на всякакви инфраструктурни обекти нямаше да бъде толкова забавено.

Отсечката Оризово – Димитровград готова на 50%

Най-трагично е изпълнението на отсечката от Оризово до Димитровград (31.4 км), където археологическите разкопки все още не са приключили и няма асфалт. При добри климатични условия до следващия месец ще започне полагането на асфалт, обеща Захариева.

Италианската компания "Кооператива Муратори и Чементисти – Чи Ем Чи до Равена" е изпълнител на обекта с цена от 159.7 млн. лв. с ДДС. Основният подизпълнител е "Пътища Пловдив", която беше собственост на областния лидер на БСП Георги Гергов, а от пролетта вече е собственост на Асен Славев от "Агромах".

Строителният надзор се осъществява от обединението "Т7/СНИК" за 678 600 лв. с ДДС.

Участъкът от Димитровград до Харманли изпълнен на 80%

В по-напреднал стадий е изпълнението на отсечката от Димитровград до Харманли (34 км). Тя е готова на 80% и и при по-добра организация на работата и добро време може и да бъде готова до края на годината, стана ясно още по време на проверката.

"Ако времето позволява, можем да продължим изграждането, но за нас категорично много по-важно е качеството", каза министър Захариева. По нейните думи компромис с това няма да се прави.

Изпълнител на отсечката е сдружение "Марица Хайуей", в която влизат "ПСТ Холдинг" и австрийската "Порр". Стойността на договора с тях е за 146.56 млн. лв. с ДДС., като обектът трябваше да е готов още през август 2013 г. Вместо това обединението получи допълнителни над 16 млн. лв. без ДДС заради форсмажорни обстоятелства. През пролетта българският участник в сдружението "ПСТ Холдинг" смени собственика, като зад фирмата стои "един успял млад човек", който в момента отново е кандидат от листата на ДПС.

Строителният надзор се осъществява от обединението "РУТЕКС – ЕТЕ". Техният договор е за 799 200 лв. с ДДС.

Авторският надзор и на двата участъка е на "Пътпроект".

Магистрала "Марица" е част от европейския транспортен коридор 4 и от европейската магистрала "Север-Юг". Тя ще свързва магистрала "Тракия" при пътен възел "Оризово" с граничния пункт "Капитан Андреево" на българо-турската граница. По нея ще се осъществява и пътният трафик за Гърция при възел "Ново село".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.