Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пускат от липсващите лекарства в аптеките

МЗ, фармацевти и лекари с призив, че самолечението е опасно

4 коментара
Пускат от липсващите лекарства в аптеките

Дистрибутори ще пуснат допълнителни количества в аптеките от липсващите в последните дни антитромботични медикаменти, с които се лекуват жени с проблемна бременност. Това обяви здравният министър Костадин Ангелов в сряда след среща с представители на фармацевти и дистрибутори. В последните седмици това и други лекарства са обект на масово изкупуване от аптечната мрежа, тъй като присъстват в терапевтичните схеми за лечение на пациенти с коронавирус. Затова министърът и фармацевтите призоваха хората да се успокоят и да спрат да изкупуват непредписани специално за тях лекарства, като разясниха и какви са рисковете от това поведение. Към призива им по-рано се присъедини и Българският лекарски съюз, който предупреди, че самолечението е изключително опасно.

Ангелов увери, че в настоящия момент на национално ниво няма недостиг на нито един медикамент, който се използва в терапевтичните схеми за Covid-19. Той съобщи, че от днес търговците на едро ще разпространят в аптеки в цялата страна допълнителни количетсва от антитромботичните средства (нискомолекулярни хепарини). Бременните жени, на които тези лекарства са предписани, трябва да отидат в аптеките с рецепта и документ от генетично изследване, за да не се злоупотребява с наличните количества. До края на деня на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) ще бъде качен списък с всички аптеки, в които лекарствата ще бъдат налични, както и телефони за връзка с търговците на едро.

От ИАЛ увериха, че проверките им досега по складовете на търговците на едро показват, че недостиг на тези продукти няма. Защо по складовете има, а в аптеките не, било въпрос на търговски взаимоотношения.

Председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова посочи, че заради липсата на система за проследяване на недостига на медикаменти в момента ИАЛ трудно може да установи наличието на недостиг.

Ангелов и Сербезова призоваха хората да не се самолекуват с антибиотици, тъй като това е опасно, води до недостиг по аптеките и задълбочава проблема с антибиотичната резистентност. (Повече за проблема с липсващите медикаменти и антибиотичната резистентност можете да прочетете ТУК и ТУК).

"Това, което наблюдаваме е изключително притеснително. Българските граждани, водени от нерационални решения изкупуват масово лекарства", каза Ангелов.

Той посочи, че в страната има достатъчно количества антибиотик азитромицин в 12 разновидности. Аделина Любенова от един от големите дистрибутори "Стинг" съобщи, че само за ден са пуснали към аптеките 24 000 опаковки азитромицин. Проф. Сербезова призова лекарите да предписват генерично лекарства, а не конкретни търговски наименования, тъй като замяна в аптеката не може да се прави и пациентите трябва да бъдат връщани за смяна на предписанието.

Министърът увери, че антибиотици, дексаметазон и други лекарства, използвани за лечението на коронавирус, са налични в болниците и лечението на хората с тях в болнични условия е подсигурено. Лечението в домашни условия трябва да става само по индивидуално предписание от личния лекар, заяви той.

Ангелов даде пример, че приемането на дексаметазон през устата в началото на заболяването е изключително опасно, защото намалява имунитета на хората.  

БЛС: Самолечението е изключително опасно

По-рано от  Българския лекарски съюз (БЛС) също излязоха с позиция, че самолечението е изключително опасно. Поводът - зачестилите публикации в социалните мрежи и сайтове, написани от лекари и представящи се за такива, в които се съдържат конкретни терапевтични схеми за домашно лечение на симптоми на Covid-19 или на положителни на Covid-19 пациенти от Българския лекарски съюз (БЛС) излязоха с позиция, че самолечението е изключително опасно.

"Част от медикаментите, които се тиражират, биха могли да доведат до свръх натрупване в организма. Част от препоръчваните лекарства, могат да причинят внезапно и остро кървене в организма. Сред препоръчваните медикаменти има откровено безполезни в ситуацията и представляват търговска реклама на хранителни добавки", предупреждават от съсловната лекарска организация.

Оттам предупреждават, че протоколите, които се публикуват в научните издания, не съдържат конкретни търговски марки и те са предназначени за квалифицирани медицински лица, които съобразяват индивидуалното състояние на пациента и не могат да служат за самолечение.

"Срещаната повторяваемост на препоръчваната терапия от лекуващите лекари на симптоматиката на остро вирусно заболяване е привидна. Тя е съобразена с индивидуалното  състояние на пациента и не може да се използва като универсално лекарство за всички", посочват още от БЛС. Предупреждават също, че отпуснатото на близък лекарство не трябва  да се взема без консултация с лекар.

"Призоваваме гражданите при симптоми да се обърнат към личния си лекар, който ще им назначи индивидуална терапия. Нека да бъдем отговорни и да не се доверяваме на публикации, които ни "лекуват". Самолечението е опасно!", се казва в позицията. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гошо мъдреца
    #4

    Доктор Москов, предложи електронното досие на пациента и начина по които да работят аптеките, но предложенията му бяха посрещнати на нож от "честните" аптекари и лекари.

  2. Litko
    #3

    Много ми харесва думата “пускат” и то един ден след 10 ноември, явно се връщаме в 80 години на миналия век...

  3. .text
    #2

    Само да питам: Като се разболея, тогава ли да тръгна по аптеките да си търся лекарства? Като те поставят под карантина не можеш да излизаш. Оставаш в къщи и чакаш да се влошиш. Това е клиничната пътека в БГ

  4. The Big Bad Wolf
    #1

    Друг е въпросът как без рецепта се запасяваш а с кашон антибиотик...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.