Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин - героят на шиитите

Русия опипва за първи път почвата в Ирак

6 коментара
Владимир Путин

На КПП-тата по цялата страна многото и най-различни сили за сигурност на Ирак приветстват намеса на Русия като отговор на неспособността им да обърнат хода на събитията след 16 месеца на битки с джихадистите от "Ислямска държава" в Северозападен Ирак. САЩ и коалицията им не направиха нищо", казва полицай, завърнал се след месец на фронта."Най-после ще имаме истинска коалиция, достойна да се противопостави на ИД."

В края на миналия месец Ирак подписа споразумение за споделяне на разузнавателна информация с Русия, което вбеси американците. Дни по-късно руски генерали установиха оперативен щаб с двата регионални противника на Америка Иран и Сирия във вътрешността на Зелената зона в Багдад, където се намира американското посолство. Тогава Русия изстреля ракети от Каспийско море през иракското въздушно пространство към Сирия.

Хайдер ал Абади, иракският премиер, поиска от Русия да разшири въздушната си кампания в Сирия и да включи мишени на ИД в Ирак. Неговите сили също така с гордост показват руските си танкове. Някои служители дори говорят за предоставяне на военновъздушна база на руснаците. "Искаме цялостен военен съюз", заяви висш служител от сигурността.

След като пропиля стотици милиарди долари и даде хиляди жертви, Америка гледа с ужас на възможността Русия да си върне влиянието в Ирак, което имаше в разгара на Студената война. Досега г-н Абади, премиерът, на когото Америка помогна да заеме поста миналата година, беше покорен. Иранските военни полети към Сирия намаляха от 20 дневно до няколко, казва западен дипломат в Багдад.

Но заплахата да протегне ръка на руснаците, съчетано с липсата на значими действия за обещаната битка с корупцията, накара някои западни сили да започнат да се оглеждат за алтернативни лидери.

Запълване на вакуум

Хората на Абади заявяват, че просяците не могат да избират. Ирак изразходва четвърт от бюджета си за борба с ИД въпреки дефицита, който расте заради падащите цени на петрола. Емисия от държавни облигации, пусната в чужбина по-рано през годината, не успя да привлече борсови купувачи въпреки лихвата от 11 процента. И макар Америка да настоява, че не се е отклонила от курса да "отслаби и унищожи" ИД (по думите на Барак Обама), иракчаните подозират, че тя си е поставила за цел да възпре халифата, но не и да го смаже. Това би довело до трайно разделение на страната.

От позиции на слабост Абади се опитва да противопостави коалицията на Америка срещу предполагаемата коалиция на Русия. Помощта на Америка е спаднала с над 80 процента в сравнение с огромния брой войници, които тя изпрати срещу предшественика на ИД, "Ал Каида", през 2007 г. А ограничените ресурси на правителството водят до това, че то доставя оръжия на войската със закъснение и в недостатъчни количества. "Очаквахме международната коалиция, американците, да впрегнат масирана военна мощ за защита на нашите сили, но не получихме нищо такова", каза Абади.

Играта може би си е струвала. Заплахата от засилена руска роля явно е принудила Америка да действа. През последните дни коалицията засили ударите по Байджи и Рамади, предоставяйки подкрепление от въздуха, докато иракските войски се готвят за ново настъпление срещу редиците на ИД. Никога преди ИД не е била изправяна пред толкова много офанзиви, заяви американски служител.

Но има и рискове, като например възможността проблемите с верските разделения в региона да се влошат и разширят. Иракски карикатуристи сега представят Путин като шиитски герой, който дава на шиитските сили в региона (в момента водени от Иран) световно влияние. В същото време сунитските сили все още гледат с недоверие на Америка въпреки ядрената сделка на Обама с Иран.

След месеци на чакане някои от сирийските бунтовници най-после получиха пратки с оръжия по въздуха (уж за борба с ИД, а не със сирийския режим). В Ирак Америка отново въоръжава и обучава хиляди племенни бойци, добавяйки сунитски фланг към доминираната от иранците борба срещу ИД. На улицата и в парламента някои сунити отхвърлят връщането на Русия на иракската сцена толкова силно, колкото силно шиитите го приветстват. Един карикатурист е обобщил отговора на ИД: "Върнете бомбите на Америка и оставете Русия на нас!"

Не всички сунити и шиити са на подобни твърди позиции обаче. Милициите, верни на влиятелния шиитски духовник Муктада Садр, казват, че ще се бият с руснаците ожесточено, както се противопоставиха на американците. А сунити, които се надяват да се върнат в Мосул, втория по големина иракски град, сега в ръцете на ИД, се съмняват, че Обама ще се справи. За да си върнем Мосул, ще имаме нужда от руснаците, казва Мишаан ал Джабури, сунитски политик и племенен водач, който за кратко беше кмет на Мосул.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #6

    Не знам какво очакват от Путин в Ирак но общо взето и Сирия и Ирак са едни изкуствени държави създадени насила през 1918 от останките на Османската империя и едва ли имат светло бъдеще в тези си конфигурации. Най-вероятно границите им ще се прекроят и ще се появят нови държави и нации като в Европа през 90те години на миналия век.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Рекорден брой руснаци искат да емигрират в САЩ
    За разрешение за постоянно пребиваване в Съединените щати през 2015 г., кандидатстваха рекорден брой руснаци.За 4000 Green Card - над 265 хиляди руски граждани. Повече от 75 хиляди руснаци имат разрешение за пребиваване в Европа.
    Международната изолация, икономически упадък и по-строгото регулиране в различни области на рф засили изтичането на мозъци. В частност, напускат учени и специалисти в областта на високите технологии, банковото дело и

  3. Miau
    #4

    това ЗАГЛАВИЕ, как да го разбираме бе, редакторите, то пък бива бива мърлящина! Добре че сами си намираме източниците и си ги четем!

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    То да са само шиитите и сунитите....В Сирия има много общности, заселени от векове -арабите са мнозинство ,но има и туркомани, кюрди, християни -арменци и сирийски гърци и евреи /последните се прибраха в Израел/. Кюрдите също са получили оръжие от чичо Сам. Kurdish forces in Syria recovered some air-dropped U.S. weaponry Reuters The Pentagon said on Thursday that Kurdish forces in Syria appeared to have recovered some of the ammunition and equipment that the United States air dropped for Syrian Arab groups on Sunday.

  5. Jesse Jackson
    #2

    Шиитския духовник Муктада Садр беше герой на времето, когато Буш изпрати янките да съсипят Ирак. Неговата групировка всеки ден пердашеше янките където му панде. Логично е да иска да пердаши и руснаците, все пак са "външни" за техният конфликт.

  6. Bлaдo
    #1

    нЕма начин такъв ши(и)т като пУтин да не бъде "героят на шиитите" :-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.