Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин: Антикорупционните органи в страни от Източна Европа са манипулация на Запада

21 коментара
Путин: Антикорупционните органи в страни от Източна Европа са манипулация на Запада

Русия никога няма да позволи създаването на структури, подобни на "т.нар. антикорупционни комисии", каквито съществуват в страни от Източна Европа, заяви руският президент Владимир Путин пред колегията на руската Главна прокуратура.

"Някои страни, претендиращи за глобално лидерство, а ако трябва да сме по-точни, претендиращи за глобално господство, започнаха да внедряват практиката на създаване на т.нар. антикорупционни комисии- паралелни органи на властта, които по-често се използват не за това, за което са създадени, а с цел манипулации във вътрешнополитическата сфера. Русия, разбира се, никога няма да позволи подобно нещо тук, но в някои страни такива структури вече са създадени, в източноевропейски", заяви Путин, цитиран от румънски медии, които се позовават на пресслужбата на Кремъл.

Руският президент е говорил пред прокурорите миналата седмица. По същото време в София гостува ръководителската на румънската антикорупционна прокуратура Лаура Кьовеши, поканена на конференция на Върховния касационен съд.

Според Путин, за да се обезпечат интересите на гражданите и държавата, руските прокурори е най-важно да бъдат "кристално честни и ефективни в борбата с корупцията и в борбата с нарушенията на закона в най-широкия смисъл на думата".

В последните години бяха създадени независими антикорупционни агенции в страни като Румъния, Украйна и др.

През април 2015 г. в Украйна бе формирано Национално антокурпицонно бюро (НАБ) начело с 35-годишния юрист Артем Сайтник и на следващия месец бе проведен конкурс за попълване на бюрото със 100 разследващи. Създадена беше и специализирана антикорупционна прокуратура.

В края на 2016 г. НАБ отчете, че е възстановило на държавата над 100 млн. гривни и е предотвратило кражбата на на около 500 млн. Според официална информация, към края на м.г. разследващите от антикорупционното бюро заедно със специализираната прокуратура към главния прокурор, са разследвали било 280 случая, от които 40 вече са дадени на съд и за 10 вече са произнесени присъди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Продуктовите контра санкции са стрували на рашките 1,6 триллиона! „Продуктовые контрсанкции стоили россиянам 1,6 триллиона рублей
    Забрана за внос на храни, въведена от правителството на Русия, като контросанкции срещу западните страни, засегнаха от портфейлите на руското население.
    Изкуственото ограничаване на конкуренцията в пазара на хранителни продукти е довело до увеличение на цените на храните през 2014 г. и ускоряване на инфлацията всяка година средно с 3.1 процентни пункта, са изчислили

  2. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #20
  3. Guardian: Топ скандал - 96 държави забъркани в пране на руски пари Според британския вестник Игор Путин - братовчед на руския президент - е в борда на московска банка, в която е имало сметки, свързани с измамата. Според разследващи реалната сума може да е 80 милиарда. Реалните собственици на повечето фирми в мрежата за пране на пари остават скрити зад анонимността, осигурена от спорните офшорни закони. Фактор

  4. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #18
  5. Изпрани пари от Русия преминанаг през водещи банки: Guardian
    Отмытые средства из РФ проходили через ведущие банки: Guardian
    (Bloomberg) - откраднатите средства от Русия като част от широка схема за пране на пари, в някои случаи, преминаващи през най-големите банки в света: по-специално, чрез британските организации, включително HSBC Holdings Plc, където се проведе сделката за почти 740 милиона$, финансовите документи на хартиен носител.
    Документите съдържат информация за около 70 хиляди банкови

  6. ivancho ivanov
    #16

    При диктатура, разбира се, няма нужда от борба с кпупцията и няма ккак да има!

  7. От Април ще плащаме руския газ с 30% повече!Въпреки ,че цената падна с повече от 5-6%!//Лидерите на Нова Република: В следващите 6 седмици страната ни има рядката възможност да защити интересите си пред “Газпром” през Европейската комисия, което би довело до осезаем икономически ръст и ползи за страната ни. Политиците у нас не бива да рискуват да пропуснат тази възможност, залисани от изборните емоции.//Нова Република до президента: България да поиска помощ от ЕС срещу „Газпром“Лидерите на Нова Република изпратиха открито писмо до президента Румен Радев, с което искат свикване на Консултативния съвет за национална…novarepublika.bg

  8. анита хегерланд
    #14

    В Русия се използва друг метод за борба с корупцията: "замразяваш" лявата ръка, която не знае какво прави дясната, и следиш само това, което мърда, въпреки че не може да диша. Това е припева на детската песен: "Едната ръка мие другата, а пък двете - лицето".

  9. Dr. Johnson
    #13

    България?

  10. Bлaдo
    #12

    всъщност пУтлер е предложил на олигарсите си сделка: той няма да ги проверява, те няма да го свалят и сменят - съвсем простичко и изцяло престъпно и руССко.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.